Ευρωλίγκα : Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός 71-68, πάλι στο τέλος τα χάλασε

3371

Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Πόλη και γνώρισε τη ήττα 71-68 από την Αναντολού Εφές, για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό, με δεδομένο πως η αντίπαλος του είχε πολλές ελλείψεις.

Παρά την τεράστια προσπάθεια στην τελευταία περίοδο και το μεγάλο σουτ του Κέντρικ Ναν, που έδωσε το +3 στο 38ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μείνει μπροστά μέχρι το φινάλε, γνωρίζοντας μια οδυνηρή ήττα στο Sinan Erdem Hall. Ο Ντίνος Μήτογλου είχε μάλιστα την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, το τρίποντο που επιχείρησε όμως στο “μηδέν” κατέληξε στη στεφάνη.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που αποθεώθηκε από τους φίλους της πρώην ομάδας του, ξεκίνησε άσχημα το ματς και βρέθηκε στο -13 (34-21), όμως κατόρθωσε παρόλο που δεν έδειξε καλό πρόσωπο να επιστρέψει στο ματς και να φτάσει σε προβάδισμα 1:50 πριν τη λήξη (65-68).

Τάιρικ Τζόουνς και Σέιν Λάρκιν, ωστόσο έσωσαν την Εφές, με τον τελευταίο να βάζει τρεις κρίσιμες βολές (70-68) και τον Ντίνο Μήτογλου να αστοχεί σε ελεύθερο σουτ ισοφάρισης στη λήξη. Γενικότερα, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (19 επιθετικά η Εφές), σε συνδυασμό με τα 16 λάθη για μόλις 14 ασίστ, κατέστησαν απίθανο το «διπλό».

Στο 6-6 πλέον οι πράσινοι, που μεθαύριο (Πέμπτη 7/12, 21:15) θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει και η Εφές.

Ο αγώνας

Ο Ναν σκόραρε τους πρώτους πόντους του αγώνα από μέση απόσταση για το 0-2, ενώ ο Τζόουνς και ο Λάρκιν απάντησαν για το 7-2. Ο Ματίας Λεσόρ έδωσε με το ένα χέρι λύση, όμως ο Τζόουνς ήταν ασταμάτητος και κάρφωσε για το 9-4.

Ο Σέιν Λάρκιν έβαλε μαρκαρισμένο τρίποντο για το 12-4, ενώ δύο βολές του Ντάουμ δημιούργησαν διψήφιο προβάδισμα για την Εφές (14-4). Ο Σλούκας ήρθε από τον πάγκο και έδωσε αμέσως λύση από τη γωνία για το 14-7, όμως Γιλμάζ και Ντάουμ απάντησαν γρήγορα για το 18-7.

Ο Παναθηναϊκός έκλεψε και βρήκε λύση στον αιφνιδιασμό με τον Γκριγκόνις για το 18-9, όμως ο Τόμπσον έβαλε εύκολο λέι απ για το 20-9. Ο Λάρκιν με πολύ δύσκολο γκολ φάουλ υπέγραψε το 23-11. Μία βολή του Λεσόρ και ένα τρίποντο του Βιλντόσα διαμόρφωσαν το 23-15 της πρώτης περιόδου.

Με κάρφωμα του Οτούρου, η Εφές επέστρεψε στο +10 (25-15) με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ ο Τόμπσον απάντησε στον Λεσόρ για το 27-17. Ο Οσμάνι με τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 υπέρ της Εφές (30-17), με τον Γκραντ να πετυχαίνει 4 σερί πόντους για το 30-21.

Η Εφές απάντησε με τη σειρά της, καθώς Λάρκιν και Γκάζι υπέγραψαν το 34-21, ενώ ο Λεσόρ έβαλε δύο βολές για το 34-23. Ο Μήτογλου με τους συνεχόμενους δικούς του πόντους μείωσε σε 34-27, όμως ο Χόλατζ έβαλε τρίποντο για το 37-27. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-31 χάρη σε 4 συνεχόμενους πόντους στην εκπνοή του Ναν.

Με τρίποντο του Σλούκα στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 38-34, ενώ 4 συνεχόμενοι πόντοι του Λεσόρ έφεραν το ματς σε ισορροπία (38-38). Ο Τζόουνς έβγαλε αντίδραση και έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 42-38, με τον Ναν να κάνει κι αυτός προσωπικό σερί για το 44-42.

Ο Μήτογλου και ο Σλούκας έβαλαν μεγάλα μακρινά σουτ, φέρνοντας μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (46-48). Ο Οσμάνι με τρίποντο από τη γωνία επανέφερε το προβάδισμα της Εφες (50-48). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 50-52 χάρη σε πόντους από Γκραντ και Γκριγκόνις.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Ντάουμ ισοφάρισε σε 52-52 με ανάποδο λέι απ, όμως ο Γκραντ απάντησε με ασύλληπτο τρίποντο στη λήξη της επίθεσης για το 52-55. Ο Λάρκιν μείωσε, αλλά ο Μπαλτσερόφσκι έβαλε γκολ φάουλ για το 54-58.

Με απίθανο τρίποντο του Λάρκιν, η Εφές ανέκτησε το προβάδισμά της (59-58), με τον Μήτογλου να το ξαναδίνει στους πράσινους μέσω δύο βολών (59-60). Ο Λεσόρ σκόραρε από κοντά και έφερε τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR στο +3 (59-62), με τον Τόμπσον να μειώνει αμέσως μέσω λέι απ στη λήξη της επίθεσης (61-62) και τον Τζόουνς να βάζει μπροστά την Εφές (63-62).

Ο Γκραντ απάντησε με μεγάλο τρίποντο για το 63-65, ενώ ο απίθανος Τζόουνς ισοφάρισε σε 65-65 με βολές. Ο Κέντρικ Ναν με τη σειρά του έβαλε τεράστιο τρίποντο γράφοντας το 65-68, με τον Τζόουνς να μειώνει σε 67-68. Ο Λάρκιν κέρδισε τρεις βολές από τον Γκραντ και τις έβαλε όλες για το 70-68. Ο Μήτογλου είχε ελεύθερο τρίποντο ισοφάρισης στη λήξη όμως αστόχησε, και το ματς έληξε 71-68.

ΑΝΑΤΟΛΟΥ Ε

Οι διαιτητές: Ράντοβιτς – Περούγκα – Περάντι

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

Αναντολού Εφές (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/42 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 14/16 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 19 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.