EuroLeague: Μεγάλη νίκη Ολυμπιακού στην παράταση. BCL: Νίκη ΠΑΟΚ, ήττα ΑΕΚ

1376

Ένας μαγικός Παπανικολάου πήρε τον Ολυμπιακό από το χέρι, όπου αρχικά τον έσωσε με τριποντάρα στην κανονική διάρκεια και μετά τον οδήγησε στη νίκη (91-87) επί της Μπασκόνια στην παράταση, για το 11-6!

Απίθανο ματς, απίστευτος Παπανικολάου!

Ο Ολυμπιακός έχασε την τελευταία στιγμή τον Μιλουτίνοφ, δεν ήταν καλός και φλέρταρε με την ήττα, αλλά ένας μαγικός «Παπ» και τρομερή βοήθεια από τον ΛεΝτέι, τον οδήγησαν στη νίκη (91-87) επί της Μπασκόνια, στην παράταση και στο 11-6, που τον διατηρεί σε τροχιά τετράδας.

Ο Κώστας Παπανικολάου δεν ήταν μόνο από τους πρώτους σκόρερ των «ερυθρόλευκων» (22π.), αλλά είχε 6/7 τρίποντα, με το ένα να ήταν στα 3,7’’ πριν τη λήξη και μ’ αυτό να γίνεται το 80-80 για να πάει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο! Στο μεταξύ, μεγάλη δουλειά με απανωτά φόλοου και επιθετικά ριμπάουντ από τον ΛεΝτέι (23π.) στην τέταρτη περίοδο, όπου επέτρεψαν στην ομάδα του Μπλατ να επιστρέψει από το -9.

Συγκινητικοί, επίσης, ήταν και οι Πρίντεζης και Γουίλιαμς-Γκος με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 7-10, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βιλντόσα με 19 πόντους, με τους Πουαριέ και Χουέρτας να είχαν από 17 ο καθένας και τον Γάλλο να παίρνει και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 κ.α., 91-87 παρ.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3), Τουπάν, Σπανούλης 4, Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 22 (6/7τρ.), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (9ριμπ.).

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 19 (2), Φόιγκτμαν 10 (1τρ., 10ριμπ.), Χουέρτας 17 (1), Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ, Πουαριέ 17 (12ριμπ.), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2).

Basketball Champions League: «Άλμα» πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ και επιθετικό πλουραλισμό, ο ΠΑΟΚ νίκησε 92-77 τη Χάποελ Χολόν στην Πυλαία και ανέβηκε στην τρίτη θέση του δεύτερου ομίλου του BCL.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 92-77 τη Χάποελ Χολόν στην Πυλαία για τη δέκατη αγωνιστική του BCL και έφτασε στο 6-4 ρεκόρ και στην τρίτη θέση του δεύτερου ομίλου, αφού ευνοείται στην ισοβαθμία με τους Ισραηλινούς, μετά την ήττα του 68-72 στον πρώτο γύρο, κάνοντας πλέον σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με ένα εκπληκτικό 17-0 και ολοκλήρωσε με +14 την πρώτη περίοδο και +16 το ημίχρονο, φτάνοντας στο +19 στην τρίτη περίοδο και χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από την αντίπαλό της.

Σε αυτό, ήταν καθοριστικός ο Χάτσερ με 26 πόντους και 5/6 τρίποντα, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση των Τζόουνς με 13 και Γκος, Τέπιτς με 12 πόντους. Για τοις φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Σον Τζόουνς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77.

inner

inner

Πάλεψε, αλλά «έπεσε» στη Βαμβέργη η ΑΕΚ!

Επεσε μαχόμενη η ΑΕΚ! Η «Ένωση» επέστρεψε από το -8 λίγα λεπτά πριν από τη λήξη με την Μπάμπεργκ, όμως τα δύο άστοχα τρίποντα του Λαρεντζάκη έδωσαν τη νίκη στους Γερμανούς (77-73).

Το εκπληκτικό σερί νικών της ΑΕΚ κάποια στιγμή θα ολοκληρωνόταν και τελικά αυτό έγινε στη Βαμβέργη κόντρα στην Μπάμπεργκ (77-73), αλλά η «Ένωση» έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον της.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έπειτα από 8 συνεχόμενες νίκες έπεσε στο 8-2, αλλά η αγωνιστική της εικόνα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της διοργάνωσης ήταν απόλυτα θετική και ο Ιταλός τεχνικός μπορεί να… ονειρεύεται, πως όταν μπει και στην εξίσωση ο Θίοντορ, η ομάδα του θα ανέβει επίπεδο.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, Μπάμπεργκ και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά της με τις εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ να είναι πάρα πολλές, ωστόσο στην 4η περίοδο οι Γερμανοί είχαν πιο καθαρό μυαλό και πήραν διαφορά 8 πόντων (70-62) στα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να επιστρέψουν (71-71) στα 2’30” πριν από την ολοκλήρωση του 40λέπτου, πηγαίνοντας το ματς στο τελευταίο σουτ. Σε εκείνο το σημείο, ο Λαρεντζάκης που βρέθηκε δύο φορές αμαρκάριστος από τα 6,75, δεν μπόρεσε να βρει… διχτάκι και έτσι η ΑΕΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (77-73).

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Σάκοτα (15π., 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάντερ (14π.), ενώ Ματσιούλις (12π., 5 ριμπάουντ) και Γκρίφιν (11π., 6 ριμπάουντ) είχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά όχι και την απαιτούμενη διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Ζαπόλσκι (Πολωνία), Γιλμάζ (Τουρκία).

Μπάμπεργκ (Μπαγκάτσκις): Χίκμαν 5 (1), Ράις 13 (2), Ζήσης 6, Γέλοβατς 8 (1), Στάκλει 5 (1), Σμίτ 7 (1), Χάρις 8, Ρούμπιτ 11, Αλεξάντερ 9, Τέιλορ 5.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 15 (1 τρ. – 9 ριμπ., 5 ασ), Ματσιούλις 12, Λαρεντζάκης 9 (1), Γκρίφιν 11 (3), Σαντ Ρος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 14.

*Πηγή: sport-fm.gr, Παν. Κεφαλάς, Παν. Βλαχαδάμης.