Πανηγυρίζει για την κατάκτηση του Nations League η Ισπανία-«Ήρωας» ο Σιμόν

6194

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιμόν (απέκρουσε δύο πέναλτι) η Ισπανία έκαμψε την αντίσταση της Κροατίας στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι (5-4) και κατέκτησε το Nations League.

Μεγάλος Ουνάι Σιμόν χάρισε το Nations League στην Ισπανία…

Σε ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα Ισπανία και Κροατία έμειναν στο μηδέν σε κανονική διάρκεια και παράταση με τους δύο μονομάχους να λύνουν τις διαφορές τους στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί μίλησε η κλάση του τερματοφύλακα των Ίβηρων ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, πριν ο Ντάνι Καρβαχάλ ευστοχήσει στο τελευταίο χτύπημα που έκρινε τον τελικό.

Πορτογαλία το 2019, Γαλλία το 2021 και τώρα Ισπανία οι νικητές του Nations League.

Η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της ήταν αρκετά ισορροπημένη με την πρώτη καλή στιγμή να σημειώνεται στο 12′, με το συρτό σουτ που δοκίμασε ο Γκάβι να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των Κροατών.

Η απάντηση των τυπικά γηπεδούχων ήρθε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 24′, όταν ο Κράμαριτς νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σιμόν.

Χωρίς σκορ και χωρίς αλλαγές μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες. Χαμηλό το τέμπο και πάλι, με τον Γιουράνοβιτς να απειλεί στο 51′ με διαγώνιο σουτ και τον Ασένσιο να «απαντά» στο 57′ ύστερα από ωραίο ξεδίπλωμα της ομάδας του.

Στα επόμενα 30 λεπτά μέχρι την συμπλήρωση των 90′ το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο έξτα 30λεπτο.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο πρώτο μέρος της άνηκε στους Κροάτες. Συγκεκριμένα, στο 100′, ο Κόβασιτς έβγαλε με ωραία κάθετη σε θέση τετ-α-τετ τον Μάγερ, ο οποίος όμως δέχθηκε το «στοπ» σε πρώτο χρόνο από τον Νάτσο και σε δεύτερο από τον Άλμπα.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος του έξτρα χρόνου, αφού το σουτ του Χοσέλου στο 107′ από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ, ενώ και εκείνο του Κόβασιτς στο 119′ κόντραρε, με τον νικητή να κρίνεται μέσα από την διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Ουνάι Σιμόν με δύο μεγάλες αποκρούσεις στα πέναλτι των Μάγιερ και Πέτκοβιτς χάρισε το Nations League στην Ισπανία.