Ματσάρα Λίβερπουλ-Μπενφίκα 3-3: Στα ημιτελικά του Champions League οι «Reds»

921
Ματσάρα Λίβερπουλ-Μπενφίκα

Η Λίβερπουλ έπαιξε όσο χρειαζόταν κόντρα στη Μπενφίκα (3-3) και προκρίθηκε στην τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η αγγλική ομάδα, έχοντας επικρατήσει με 3-1 στο πρώτο δεν δυσκολεύθηκε να πάρει τη νίκη σε ένα γεμάτο «Άνφιλντ». Για τη Λίβερπουλ αγωνίστηκε στη βασική ενδεκάδα ο Κώστας Τσιμίκας.

Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής έκανε μία σπουδαία εμφάνιση. Από τα πόδια του μάλιστα έγιναν οι σέντρες για το πρώτο και το τρίτο γκολ. Η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει τη Βιγιαρεάλ στα ημιτελικά.

Η πρώτη απειλή για την άμυνα της Λίβερπουλ ήρθε στο 13ο λεπτό όταν το σουτ του Έβερτον πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Άλισον. Στο 21ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ.

Ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Κονατέ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο αμυντικός των «Reds» είχε ανοίξει το σκορ και στο πρώτο ματς.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Ντίας με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει. Στο 30′ ο Φιρμίνο έχασε νέα ευκαιρία για το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα, η Μπενφίκα έφτασε στην ισοφάριση με τον Ράμος. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λίβερπουλ έχασε νέα ευκαιρία. Ο Φιρμίνο είδε εκτός εστίας τον Βλαχοδήμο, πέταξε την μπάλα στον Ντίας αλλά ο Γκριμάλδο έδιωξε.

Στο 55ο λεπτό η Λίβερπουλ έκανε το 2-1 με τον Φιρμίνο. Μετά από λάθος της άμυνας της Μπενφίκα και του Βλαχοδήμου, ο Ζότα σέντραρε από αριστερά και ο Βραζιλιάνος σκόραρε. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος έκανε 3-1 από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα. Η Μπενφίκα κατάφερε και μείωσε σε 3-2 με τον Γιάρεμτσουκ μετά από εξαιρετική μπαλιά.

Οι Πορτογάλοι δεν παράτησαν το ματς και ισοφάρισαν με τον Νούνιες. Θα μπορούσαν μάλιστα να πάρουν και προβάδισμα με τον ίδιο λίγο αργότερα, αλλά ο Άλισον απέκρουσε. Η Μπενφίκα πέτυχε και τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις αλλά ακυρώθηκε.