Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Ιωνικού στο πρώτο ματς στην«OPAP Arena»

889
Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα

Στο πρώτο ιστορικό της παιχνίδι στην «OPAP Arena», η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με 4-1 του Ιωνικού για την 6η αγωνιστική της Superleague.

Μπροστά σε ένα εκρηκτκικό κοινό, που περίμενε πάνω από 19 χρόνια για να επιστρέψει στη φυσική έδρα του ποδοσφαιρικού τμήματος, η Ένωση δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στην ομάδα της Νίκαιας και πήρε εύκολα τη νίκη που την ανεβάζει στη 2η θέση και στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Το πρώτο γκολ σημείωσε μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς, ενώ στο 26′ ο Γκαρσία έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα. Ο Αραούχο έκανε στο 62′ το 3-0, ενώ ο Σέρβος που άνοιξε το σκορ, σημείωσε και το τέταρτο τέρμα της ομάδας του τρία λεπτά αργότερα (65′).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελευθεριάδη.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς (81′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι, Ελίασον (70′ Άμραμπατ), Πινέδα (70′ Μάνταλος), Αραούχο (88′ Κοσίδης), Λιβάι Γκαρσία (70′ Τσούμπερ)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Αντούνες (67′ Μίλο), Τσιριγώτης (87′ Σάκιτς), Ιωαννίδης (67′ Μάντζης), Μύγας, Λοβέρα, Κάνιας, Ρομαό, Οφόσου (67′ Ελευθεριάδης), Τσίμπσαχ (46′ Φαντιγκά).