Ελλάδα-Κόσοβο 2-0: Επιτυχία για ανώτερα

1088
Επιτυχία για ανώτερα

Με πρωταγωνιστή τον Μάνταλο που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ασίστ (στον Γιακουμάκη) και γκολ, η Εθνική ομάδα επικράτησε με 2-0 του Κοσόβου και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο του Nations League. Παράλληλα κέρδισε την άνοδο για τη δεύτερη κατηγορία και μία ακόμη ευκαιρία για πρόκριση στο Euro 2024.

Σε μία μέρα σημαδιακή, αφού σαν σήμερα πριν από 18 χρόνια ξεκινούσε το μαγικό ταξίδι στα γήπεδα της Πορτογαλίας με το διπλό στην πρεμιέρα επί της οικοδέσποινας, η Εθνική ομάδα δεν θα μπορούσε να απογοητεύσει τον κόσμο της που γέμισε το Πανθεσσαλικό.

Με μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέτρο Μάνταλο που μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και είχε ασίστ (στον Γιακουμάκη) και γκολ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 2-0 του Κοσόβου, εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλο με το 4Χ4 και ανέβηκε στη δεύτερη κατηγορία. Παράλληλα, θα έχει και το προνόμιο της δεύτερης ευκαιρίας για πρόκριση στο Euro 2024 εφόσον δεν τα καταφέρει μέσω των προκριματικών.

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Κύπρο παρέταξε την Εθνική μας ομάδα ο Γκουστάβο Πογέτ. Μπουχαλάκης, Μασούρας και Χατζηγιοβάνης ξεκίνησαν αντί των Μάνταλου, Δουβίκα και του μεγάλου άτυχου, Λημνιού, που υπέστη ρήξη χιαστού.

Ο Βλαχοδήμος παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια ενώ ίδια έμεινε και η τετράδα της άμυνας, με τους Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Τσιμίκα να την αποτελούν. Σιώπης, Μπουχαλάκης και Μπακασέτας ήταν η τριάδα του κέντρου, με τους Χατζηγιοβάνη, Μασούρα και Παυλίδη στην επίθεση. Από την άλλη το Κόσοβο ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τους: Μούριτς, Αλίτι, Κριέζιου, Ραχμάνι, Ντομγκιόνι, Ρουντάνι, Μπερίσα, Μουσλία, Ράσιτσα, Μπιτίκι, Μουρίκι

Στο μισό γήπεδο και απειλές με μακρινά σουτ

Η Εθνική θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό της με το ξεκίνημα του ματς και το κατάφερε σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Παίζοντας κυρίως από τα αριστερά με τους Τσιμίκα και Μασούρα προσπαθούσε να απειλήσει και κατά κύριο λόγο επιχειρούσε να το πετύχει με μακρινά σουτ.

Ένα τέτοιο από τον Παυλίδη έφυγε λίγο έξω στο 12’ και πέντε λεπτά μετά ήταν σειρά του Μπακασέτα να πιάσει το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και τον Μούριτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να είναι ακίνδυνοι και να παίζουν με τη φωτιά προσπαθώντας να αναπτυχθούν από πίσω. Η Εθνική πίεζε ψηλά και το λάθος γινόταν εύκολα. Στο 28’ ο Μπακασέτας έκανε νέο σουτ, αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο, όπως και ο Παυλίδης στο 31’.

Μία ανάσα από το γκολ

Προς το τέλος του ημιχρόνου ήρθαν οι δύο πολύ μεγάλες στιγμές για την Ελλάδα. Στο 37’ κι έπειτα από φάση διαρκείας ο Μαυροπάνος σούταρε έξω αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι και στο 41’ ο Μπακασέτας μετά από ωραία μπαλιά του Μασούρα στην πλάτη της άμυνας αφού κέρδισε τη μονομαχία από τον Αλίτι, πλάσαρε έξω απέναντι από τον Μούριτς.

Λύτρωση στην πρώτη ευκαιρία

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ευκαιρίες δεν υπήρχαν, με τους Κοσοβάρους να τρώνε τον χρόνο όποτε ήταν αυτό δυνατό και την Εθνική να δυσκολεύεται να δημιουργήσει. Ο Πογέτ είχε ρίξει με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους τον Μάνταλο στο γήπεδο αντί του Χατζηγιοβάνη και ο αρχηγός της ΑΕΚ έμελλε να αποβεί καθοριστικός για την εξέλιξη του ματς.

Από δική του σέντρα στο 71′ ο Γιώργος Γιακουμάκης που επίσης είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Μάλιστα ο φορ της Σέλτικ αφιέρωσε το γκολ στον μεγάλο άτυχο, Δημήτρη Λημνιό, υψώνοντας τη φανέλα του. Το καλό κλίμα χάλασε σε εκείνο το σημείο αφού με την επίτευξη του γκολ υπήρξε μεγάλη ένταση στις κερκίδες. Το παιχνίδι ξεκίνησε τελικά με περίπου πέντε λεπτά καθυστέρηση και τον διαιτητή να προειδοποιεί πως την επόμενη φορά θα το διακόψει οριστικά.

Η χαριστική βολή από τον Μάνταλο

Στα τελευταία λεπτά το Κόσοβο προσπάθησε με κάθε τρόπο να βρει την ισοφάριση, έπαιξε την Εθνική στο μισό γήπεδο, αλλά δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει. Τελικά δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Συγκεκριμένα, στην τελευταία φάση του ματς και με τον Μούριτς να έχει ανέβει στην ελληνική περιοχή, ο Μάνταλος κέρδισε μία προσωπική μονομαχία με αντίπαλό του και σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Σιώπης, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (85′ Γιαννούλης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μάνταλος), Μασούρας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58′ Γιακουμάκης).

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Αλίτι, Κριεζίου, Ραχμάνι, Ντομγκιόνι, Ρουντχάνι (46′ Λοσάι), Μπερίσα, Μπιτίκι (77′ Ζενέλι), Ρασίτσα (90′ Σαΐτι), Μουσλίγια (58′ Ιντρίζι), Μουρίκι.