US Open: Στον τελικό Τζόκοβιτς, Ντελ Πότρο

1639
us open

Για πρώτη φορά, Τζόκοβιτς και Ντελ Πότρο, θα συναντηθούν σε τελικό ενός κορυφαίου grand slam.

Αυτό θα συμβεί στη Νέα Υόρκη, μετά την πρόκριση του Σέρβου τενίστα στον καταληκτικό αγώνα του US Open, μετά την άνετη νίκη του επί του Ιάπωνα, Κέι Νισικόρι με 3-0 σετ τα ξημερώματα του Σαββάτου (6-3, 6-4. 6-2).

Ο Τζόκοβιτς θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον 14ο τίτλο grand slam της καριέρας του, καθώς μέσα σε 2 ώρες και 22 λεπτά «καθάρισε» τον αντίπαλό του και θα δώσει το «παρών» για 8η φορά στον τελικό του US Open, έχοντας βέβαια κερδίσει το τρόπαιο σε μόλις δύο από τις επτά προηγούμενες (2011, 2015).

Αντίπαλός του την Κυριακή (9/9, 23:00) θα είναι ο Αργεντινός Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, που νωρίτερα απέκλεισε τον Ράφαελ Ναδάλ (εγκατέλειψε ο Ισπανός).