SuperLeague-19η Αγωνιστική: Ισόπαλο το ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (1-1). Αποτελέσματα και βαθμολογία

1487
παοκ

Δεν χάνει πουθενά ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξε χαρακτήρα στο ΟΑΚΑ και παρότι έπαιξε για μία ώρα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζαμπά, έμεινε όρθια κόντρα στην ΑΕΚ (1-1) και πήρε σπουδαίο βαθμό, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στο +6 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, τον οποίο υποδέχονται την ερχόμενη Κυριακή σε ένα ντέρμπι… αποδείξεων!

Ο Μαουρίτσιο από ασίστ του Βαρέλα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ωστόσο ο Ζαμπά άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές στο 32’, σε μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή! Λίγο νωρίτερα (21’), βέβαια, ο Δανός ρέφερι δεν είχε δει το χέρι του Σάχοφ μέσα στην περιοχή, όπου και θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να έχει δεχτεί ήδη από νωρίτερα μία κίτρινη κάρτα! Ο Πόνσε με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα… φαρμάκι του Λιβάγια έφερε το ματς στα ίσα στο 74ο λεπτό, με την ΑΕΚ να πιέζει στη συνέχεια και να ψάχνει το γκολ της ανατροπής αλλά να μην φτιάχνει κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη.

Εξαιρετική απόδοση από τον Κρέσπο, ο οποίος ίσως ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, ενώ και ο Βαρέλα ήταν θετικότατος ωστόσο φέρει ευθύνη στο γκολ των γηπεδούχων καθώς έχασε τον Πόνσε. Μεστό παιχνίδι και από τον σκόρερ Μαουρίτσιο, δεν κατάφεραν να φανούν οι μεσοεπιθετικοί του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα οι Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί αφού μετά την αποβολή οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν αισθητά. Ο Μάνταλος μακράν ο καλύτερος της ΑΕΚ, βοήθησε στο φουλ την επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του, ενώ και ο Κρίστισιτς με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στην ανάπαυλα ήταν θετικότατος.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46′ Κρίστισιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Χουλτ, Άλεφ (60′ Μπογέ), Μπακασέτας (87′ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια, Πόνσε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάχοφ (64′ Μίσιτς), Μαουρίτσιο, Μπίσεσβαρ (59′ Λημνιός), Ζαμπά, Ελ Καντουρί (84′ Πέλκας), Ακπομ.

Διαιτητής: Μάικλ Τίγκααρντ (Δανία)
Βοηθοί: Ντένις Ράσμουνσεν (Δανία), Νιλς Χογκ (Δανία)
Τέταρτος: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Μείωσε στο -6 από τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός

Κερδισμένος από το αποτέλεσμα του ΟΑΚΑ μπορεί να νιώθει ο Ολυμπιακός, με τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ να είναι πλέον στο -6 μία βδομάδα πριν πάνε οι ερυθρόλευκοι στην Τούμπα.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής, με τον Ολυμπιακό να μπορεί να αισθάνεται κερδισμένος από το αποτέλεσμα του ΟΑΚΑ.Και αυτό διότι μία βδομάδα πριν το ντέρμπι της Τούμπας, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μείωσε την απόσταση της από την κορυφή στο -6.Κερδισμένος της αγωνιστικής και ο Άρης μετά τη νίκη με 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ, αφού σε συνδυασμό με το “Χ” του Παναθηναϊκού στη Λιβαδειά (0-0), οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν 5άδα.

Τέλος, σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο Ατρόμητος επί της ΑΕΛ στη Λάρισα με 1-0, χάρη σε γκολ του Μανούσου στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Ντάμιρ Κάναντι διατήρησε τη θέση της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.