SuperLeague: «Διπλό» τίτλου ο ΠΑΟΚ μέσα στο ΟΑΚΑ (2-0 τον ΠΑΟ)

1098
διπλό
Σκοράροντας στο 2’ και στο 47’, με τους Μαουρίτσιο και Ζάμπα, ο ΠΑΟΚ -που έπαιζε σωστά με 10 από το 72′- κέρδισε 2-0 τον αήττητο εντός έδρας ως τώρα Παναθηναϊκό, πηγαίνοντας στο +10 από τον Ολυμπιακό!

«Διπλό»… τίτλου για τον ΠΑΟΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, που επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-0, στο ντέρμπι που έγινε στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Διατηρώντας έτσι το αήττητο που «τρέχει» από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος κι ανεβάζοντας τη διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό στους δέκα πόντους, με ματς περισσότερο!

Σε ένα… περίεργο παιχνίδι της μοίρας, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο δεύτερο λεπτό κάθε ημιχρόνου, με τους δύο Βραζιλιάνους Μαουρίτσιο και Ζάμπα. Ενώ ο δεύτερος είδε και την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Κέλε στο 72’, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κολοβέτσιο…

Οι «πράσινοι» είδαν τα όποια σχέδιά τους να πηγαίνουν… περίπατο, από την εξέλιξη αυτή, ενώ με την -πρώτη εντός έδρας φετινή- ήττα τους έμειναν έξι βαθμούς πίσω από τον Άρη και την πέμπτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (3-4-3): Διούδης, Πούγγουρας (69’ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κάτσε (69’ Δώνης), Κουρμπέλης, Ινσούα, Μπουζούκης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (46’ Εμμανουηλίδης).

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82′ Ενρίκε), Σάκχοφ (77’ Γιαννούλης), Μαουρίτσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (70’ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Άκπομ.

Διαιτητής: Γιάκομπ Κέλετ (Δανία).

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της 24ης Αγωνιστικής

Στους υπόλοιπους αγώνες της 24ης Αγωνιστικής της SuperLeague είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Άρης Θεσσαλονίκης – ΑΕΚ 2-0

ΠΑΣ Γιάννενα – Ξάνθη 0-0

ΟΦΗ – ΑΕΛ 0-0

Ατρόμητος – Πανιώνιος 3-0

Λεβαδειακός – Λαμία 1-1

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 3-0

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα (4/3) με τον αγώνα Απόλλωνα Σμύρνης – Ολυμπιακού.