Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός 0-1: Ερυθρόλευκη ραψωδία στη Βουδαπέστη

5310

Ο Ολυμπιακός πήρε πανηγυρική πρόκριση μέσα στην Ουγγαρία και πλέον έχει κάθε λόγο να χαμογελά για το μέλλον του τη φετινή σεζόν. Δεν ήταν μόνο η νίκη επί της Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη (1-0), η δεύτερη απέναντι στους Ούγγρους που του χάρισε την πρόκριση στους «16» του Conference League. Ήταν η γενικότερη εικόνα του. Μία πειστική εμφάνιση με μαεστρικό στήσιμο από τον Μεντιλίμπαρ στο πρώτο ημίχρονο και μία σβηστή εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Ολυμπιακό να δίνει μία εντύπωση ότι πήρε εύκολα το εισιτήριο πρόκρισης.

ΔΙΧΩΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ Ο ΜΕΝΤΙΛΙΜΠΑΡ

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και δίχως εκπλήξεις σε πρόσωπα. Επανέφερε τον Παναγιώτη Ρέτσο στο αρχικό σχήμα και τον πέρασε δίπλα στον Νταβίντ Κάρμο. Κατά τ’ άλλα, ο Πασχαλάκης βρέθηκε στα γκολπόστ, στην τετράδα της άμυνας οι Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο και Ορτέγκα, στην τριάδα των χαφ οι Έσε, Τσικίνιο και Όρτα, οι Φορτούνης και Ποντένσε πέρασαν στα πλάγια της επίθεσης και στην κορυφή ο Ελ Κααμπί. Ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς από την πλευρά του κατέβασε ένα επιθετικό σχήμα, καθώς αποφάσισε να παίξει με δύο φορ σε σχηματισμό 4-4-2, έχοντας μπροστά τους Βάργκα και Κόντρο.

ΜΕΤΑ ΤΟ 10’ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΡΑΡΕ

Περίπου δέκα λεπτά πήρε στον Ολυμπιακό για να μπει το ματς. Στο ξεκίνημα του αγώνα η Φερεντσβάρος επιχείρησε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Πασχαλάκη, αλλά δεν κατάφερε επί της ουσίας ποτέ να τον απειλήσει. Μετά το 10’ οι Πειραιώτες πήραν τα ηνία του αγώνα και με πρωτεργάτες τους Έσε, Τσικίνιο και Όρτα που «κατάπιαν τους χαφ της Φερεντσβάρος και ειδικά τον κορυφαίου του Καραϊσκάκη, Αμπού Φάνι, έδειχναν ότι πάνε σβηστά να πάρουν το παιχνίδι! Μάλιστα, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός ο Όρτα στην τελική προσπάθεια, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να σκοράρει νωρίτερα και να μην έφτανε στο 45’ με το εύστοχο πέναλτι του Ελ Κααμπί να ανοίξει το σκορ (0-1). Ένα πέναλτι που ήταν πεντακάθαρο, καθώς η μπάλα βρήκε στη χερούκλα του Μαέ, αλλά ο Τουρπέν δεν το είδε σε πρώτο χρόνο και χρειάστηκε το VAR για να δείξει την άσπρη βούλα. Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν υποχρέωναν σε λάθη τη Φερεντσβάρος, την χτύπησαν στο «build up» που επιχειρούσε και θα μπορούσαν σε δύο περιπτώσεις με τους Φορτούνη (38’) και Ποντένσε (39’) να βρουν δίχτυα, αλλά τα τελειώματα των δύο άσων δεν ήταν ιδανικά. Βρήκαν το γκολ με τον Ελ Κααμπί στο τέλος του πρώτου μέρους και αποκαταστάθηκε ουσιαστικά η τάξη. Ο Μεντιλίμπαρ με την τακτική που ακολούθησε διέλυσε κάθε πλάνο του Στάνκοβιτς.

ΣΒΗΣΤΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό ο ρυθμός του αγώνα να πέσει από πλευράς Ολυμπιακού, καθώς μην ξεχνάμε ότι προερχόταν από δύο επίπονα 90λεπτα με Φερεντσβάρος στο Φάληρο και ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Οι Ούγγροι ανέβασαν λίγο παραπάνω τις γραμμές τους, με τον Στάνκοβιτς να αφήνει το ίδιο σχήμα και να αλλάζει απλώς πρόσωπα, αλλά από ουσία πάλι μηδέν. Από κάποιες στατικές φάσεις πήγαν να προκαλέσουν μπελάδες, όμως, τίποτα το ιδιαίτερο. Ο Πασχαλάκης δεν χρειάστηκε να κάνει τη μεγάλη επέμβαση. Αντιθέτως, ο Ντιμπούς ήταν εκείνος που χρειάστηκε να επέμβει στο 83’ στο πολύ επικίνδυνο διαγώνιο σουτ του Γιόβετιτς και στο 88’ στο επίσης δυνατό σουτ του Τσικίνιο. Ο Ολυμπιακός πήρε με μία εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος και με μία σβηστή απόδοση στο δεύτερο μέρος μία πανάξια πρόκριση. Ραντεβού το μεσημέρι της Παρασκευής (23/2, 14.00) στην κλήρωση των «16» του Conference League.