Europa League: Μεγάλη νίκη για ΑΕΚ με 2-3 μέσα στο Μπράιτον!

14348

Η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη, καθώς επικράτησε 3-2 της Μπράιτον στο Amex Stadium με τέρματα των Σιντιμπέ, Γκατσίνοβιτς και Πόνσε χρίστηκε σκόρερ για την Ένωση.

Δύο γκολ με πέναλτι σκόραρε ο Ζοάο Πέδρο για τους Άγγλους, αλλά δεν στάθηκαν ικανά να τους γλιτώσουν από την ήττα,

Μια νίκη της ΑΕΚ που ήταν η πρώτη της επιτυχία μετά την εκτός έδρας νίκη στο Ζάγκρεμπ με 1-2 επί της Δυναμό!

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ με τον Σιντιμπέ στο 11′. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Γάλλος μπακ με μια αδιανόητη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπράιτον ισοφάρισε στο 30′ με πέναλτι του Ζοάο Πέδρο. Ο Πορτογάλος ανατράπηκε από τον Χατζισαφί και ο διαιτητής έδειξε την εσχάτη των ποινών, αφού είδε τη φάση στο VAR.

Η Ένωση ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στο 40ο λεπτό. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε ξανά στατική φάση, αυτή τη φορά φάουλ από τα αριστερά. Ο Γκατσίνοβιτς με υπέροχη προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος που ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο αργός, η Μπράιτον κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο. Αυτή τη φορά ο Σιμάνσκι ανέτρεψε τον Ζοάο Πέδρο και η παράβαση δόθηκε ξανά μέσω VAR. Ο Πορτογάλος φορ των γλάρων δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Στάνκοβιτς.

Το τελικό γκολ πέτυχε ο Πόνσε, ο οποίος μετά από υπέροχο γύρισμα του Ελίασον σκόραρε από κοντά και έδωσε το σπουδαίο διπλό για την Ένωση.

Η ΑΕΚ μάλιστα είναι πρώτη στον όμιλο, καθώς το άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα στον Άγιαξ και τη Μαρσέιγ, έληξε ισόπαλο 3-3.

Πώς παρέταξε την ΑΕΚ ο Αλμέιδα

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι ήταν ο εκλεκτός του Ματίας Αλμέιδα για να παίξει στο κέντρο της άμυνας, στο πλάι του Σίμου Μήτογλου. Ο Αργεντινός τεχνικός δεν άλλαξε τη διάταξη της Ένωσης. Αντίθετα έκανε επιθετικές επιλογές, βάζοντας τον Πινέδα στον άξονα μαζί με τον Γιόνσον.

Την ίδια στιγμή έδωσε φανέλα βασικού στον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και τον Λιβάι Γκαρσία, οι οποίοι απουσίασαν το προηγούμενο διάστημα λόγω τραυματισμών.

Σιντιμπέ και Γκατσίνοβιτς της έδωσαν το προβάδισμα
Η Μπράιτον προσπάθησε να επιβάλει τον νόμο της στα πρώτα λεπτά, όμως η ΑΕΚ ήταν εκείνη που ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη της καλή στιγμή με την υπέροχη κεφαλιά του Σιντιμπέ.

Ένα λεπτό μετά, ο Αραούχο βρήκε με υπέροχη κάθετη τον Λιβάι Γκαρσία μέσα στην περιοχή και αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Στιλ τον σταμάτησε.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες μέχρι και το 24ο λεπτό με άνεση. Ο Φάτι απείλησε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Στάνκοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά η κεφαλιά του Ιγκόρ από την καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ πέρασε άουτ.

Η Μπράιτον ισοφάρισε στο 30′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, όμως η Ένωση στην επόμενη καλή στιγμή της ανέκτησε το προβάδισμα με τον Γκατσίνοβιτς.

Ο Πέδρο την πλήγωσε ξανά, αλλά ο Πόνσε έδωσε ξανά το τρίποντο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο αργός. Σε αυτό δε βοήθησε καθόλου ο τραυματισμός του Εχσάν Χατζισαφί που αποχώρησε με φορείο εκτός.

Ο Λιβάι Γκαρσία προσπάθησε να εκτελέσει με μια απίθανη έμπνευση από μακρινή απόσταση, με τον Στιλ, όμως να τον σταματά.

Στο 67ο λεπτό ο Πέδρο ευστόχησε ξανά με πέναλτι, το οποίο υποδείχθηκε ξανά μέσω VAR.

Η Ένωση κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ με τον Πόνσε στο 84ο λεπτό και να πάρει το ματς στο τέλος με 3-2.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράιτον: Στιλ, Εστουπινιάν, Ιγκορ Ζούλιο, Φαν Χεκ, Μίλνερ, Γκίλμουρ, Γκρος, Μαρτς, Μιτόμα, Φάτι, Ζοάο Πέδρο

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Αραούχο, Γκαρσία.

Ήττα για Ολυμπιακό 2-3 στο Καραϊσκάκη από Φράιμπουργκ

Αντίθετα ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-2 από την Φράιμπουργκ στην πρεμιέρα του στο Europa League, πληρώνοντας λάθη στην άμυνα. Δύο φορές ο Κααμπί έφερε την ισορροπία στο (40′, 75′), όμως οι Γερμανοί πάντα έβρισκαν τρόπο να μπαίνουν μπροστά στο σκορ.

Ο Σαλάι άνοιξε το σκορ στο 9′ μετά από λάθος γύρισμα του Φρέιρε, με τον Ελ Κααμπί να ισοφαρίζει στο 40′. Ο Γκρίφο με πέναλτι που έκανε ο Ρέτσος έβαλε ξανά τους Γερμανούς μπροστά στο 45+7′.

Ο Κααμπί είχε εκ νέου απάντηση στο 75′, αλλά και πάλι η Φράιμπουργκ μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Φίλιπ στο 86′, με τους ερυθρόλευκους να έχουν την πρώτη ήττα της σεζόν.

Στην επόμενη αγωνιστική του πρώτου ομίλου ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Μπάτσκα Τόπολα (5/10, 19:45), ενώ η Φράιμπουργκ υποδέχεται την Γουέστ Χαμ, η οποία επικράτησε 3-1 των Σέρβων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυναμικό τρόπο και ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6′. Ο Γκρίφο έχασε την μπάλα, ο Φορτούνης έκλεψε, τροφοδότησε στον Κααμπί, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Γκίντερ έκοψε στην γραμμή. Στη συνέχεια κανείς παίκτης ούτε ο Φορτούνης, ούτε ο Μπιέλ μπόρεσαν να σκοράρουν.

Τρία λεπτά αργότερα οι Γερμανοί προηγήθηκαν. Ο Φρέιρε κλείστηκε, έκανε κακή μπαλιά προς τον Πασχαλάκη, ο Σαλάι πήρε την κατοχή, βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ του Ολυμπιακού και πλάσαρε για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 26′ είχε καλή στιγμή, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη. Στο 40ο η πίεση των ερυθρόλευκων απέδωσε καρπούς. Ο Ροντινέι έκανε το γέμισμα στην περιοχή από τα δεξιά ο Ελ Κααμπί έπεσε στο έδαφος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε μία δύσκολη φάση.

Στο 45+3′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ. Ο Σμιντ γύρισε λάθος την μπάλα, ο Μασούρας βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ της Φράιμπουργκ, αλλά δεν τον νίκησε. Στη συνέχεια της φάσης ο Κααμπί ήταν άστοχος.

Εν τέλει, οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Ο Ρέτσος πάτησε τον Ντοάν στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκρίφο δεν αστόχησε, παρά το καλό πέσιμο του Πασχαλάκη και το 2-1 υπέρ της Φράιμπουργκ ήταν γεγονός.

Ο Μαρτίνεθ πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο τον Ποντένσε, ζητώντας από την ομάδα του περισσότερη ένταση. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και στο 48′ είχε ευκαιρία με μία άστοχη κεφαλιά του Ιμπόρα. Στο 61ο λεπτό ο Ισπανός προπονητής ήθελε ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του, με τον Γιόβετιτς να περνάει στον αγωνιστικό χώρο και να παίζει μαζί με τον Κααμπί στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει την κυκλοφορία της μπάλας και να ψάχνει τρόπο να βρει τρόπο να ισοφαρίσει. Τελικά, τα κατάφερε στο 75ο λεπτό. Ο Φορτούνης έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Κααμπί έκανε την κίνηση και με το αριστερό πόδι την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα προλαβαίνοντας τον κίπερ της Φράιμπουργκ.

Αμέσως μετά το 2-2, ο Ολυμπιακός γύρισε πίσω, έδωσε χώρο στη Φράιμπουργκ και το πλήρωσε. Έτσι, στο 86′ οι Γερμανοί πήραν εκ νέου προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Φίλιπ, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι και το φινάλε, οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να έχουν και τρίτη αντίδραση, παρά την ευκαιρία του Γιόβετιτς στο 87′ με την Φράιμπουργκ να είναι αυτή που πανηγύριζε τη νίκη στο φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Ορτέγκα, (76′ Κίνι) Έσε (24′ Ιμπόρα), Καμαρά, Μασούρας (61’΄Γιόβετιτς), Μπιέλ (46′ Ποντένσε), Φορτούνης (78′ Σολμπάκεν), Κααμπί

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπολού, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λίενχαρτ, (86′ Φίλιπ), Σμιντ (55′ Σιλντιγιά), Έγκεσταϊν, Χέφλερ, Ντοάν, Γκρίφο (76′ Βάισχαουπτ), Σαλάι (76′ Φιλίπ), Χέλερ.