Europa League: Μεγαλειώδης νίκη-πρόκριση (3-1) Ολυμπιακού στους «32». Έξω η Μίλαν!

1626
europa

Έστειλε… σπίτι της τη Μίλαν ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 των «ροσονέρι», προκρίθηκαν στους «32» του Europa και έγραψαν μία από τις πιο σπουδαιότερες σελίδες στην ιστορία τους.

Είχε απέναντί του τη Μίλαν, ήθελε νίκη με 2-0 ή πιο δύσκολα με 3-1 και ο Ολυμπιακός τα κατάφερε!

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν μία από τις πιο ένδοξες στιγμές της ιστορίας τους, επικρατώντας τελικά με τον… δύσκολο τρόπο (3-1) και έστειλαν… σπίτι της την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο που αποκλείστηκε για πρώτη φορά από όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης από το 1999/2000! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, λοιπόν, θα είναι η μοναδική ελληνική που συνεχίζει στο θεσμό και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στους «32» του Europa League στην κλήρωση της Δευτέρας (17/12).

inner

Όλη η ιστορία του ματς γράφτηκε στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 60′ ο Σισέ πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 69′ με αυτογκόλ του Ζαπάτα που προήλθε από σουτ του Γκιγέρμε, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0! Η Μίλαν αντέδρασε άμεσα, καθώς στο 71′ ο Ζαπάτα με… κάποιο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου, αλλά την τελευταία κουβέντα την είχαν οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Αμπάτε έκανε το πέναλτι, αφού μάρκαρε αντικανονικά τον Τοροσίδη και ο Φορτούνης στο 81′ «έγραψε» το 3-1, που αποδείχθηκε και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

inner

Πώς έπαιξαν

Με τον Γιάννη Φετφατζίδη να αποτελεί την έκπληξη του Πέδρο Μαρτίνς και να παίρνει την ψήφο εμπιστοσύνης από τον Πορτογάλο προπονητή παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης» με το 4-2-3-1 να μην διαφοροποιείται. Ο Κούτρης προτιμήθηκε στο αριστερό άκρο αντί του Τσιμίκα και στις υπόλοιπες θέσεις δεν υπήρξε κανένα απρόοπτο.

Από την άλλη μεριά, ο Σούσο δεν πρόλαβε να είναι έτοιμος για την αναμέτρηση, με τον Καστιγέχο να επιλέγεται στο δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής και στο 4-3-3 του Τζενάρο Γκατούζο, ενώ ως σέντερ μπακ δίπλα στον Ζαπάτα προτιμήθηκε ο Αμπάτε, που η κανονική του θέση είναι στα μπακ.

Το ματς

Με την έναρξη του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός φρόντισε να υπενθυμίσει στη Μίλαν ότι στη δική του έδρα έχει μεγάλη δυναμική μπορεί να απειλήσει ανά πάσα στιγμή και από την μπαλιά του Σισέ, ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο εξερχόμενος από την εστία του Ρέινα απομάκρυνε με το πόδι του.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει πολύ ψηλά με όπλο και τον ενθουσιασμό από την έδρα, ωστόσο ξεκάθαρη κλασική ευκαιρία δεν κατάφερε να δημιουργήσει, με αποτέλεσμα η ποιότητα της Μίλαν να αρχίζει να ξεδιπλώνεται στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, στο 18’ και στο 19’ ο Σα είπε «όχι» τόσο στον Ιγκουαΐν, όσο και στην κεφαλιά του Ζαπάτα αντίστοιχα, ενώ στο 21’ ο Κουτρόνε έκανε αδύναμο πλασέ πάνω στον Πορτογάλο γκολκίπερ, που κράτησε το μηδέν.

inner

Στο 26’ οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για δεύτερη φορά ουσιαστικά, με τον Γκιγέρμε να παίρνει το δώρο του Ρέινα που έκανε άστοχη έξοδο, αλλά ο Κέσι έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του. Μάλιστα, ο… επίλογος του πρώτου ημιχρόνου είχε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, καθώς ο Φορτούνης εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και ο Ρέινα εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ.

Και ενώ πέρασε το πρώτο ημίχρονο και πολλοί ενδεχομένως να πίστευαν ότι ο χρόνος στενεύει επικίνδυνα για την εκπλήρωση των «θέλω» του Ολυμπιακού, αποδείχθηκε ότι τελικά το ποδόσφαιρο είναι ένα πολύ ωραίο άθλημα, που κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, ούτε για την κατάληξη του αγώνα, ούτε για τον τρόπο που μπορεί να προκύψει ένα αποτέλεσμα.

Μέχρι το 51’ οι δύο ομάδες είχαν προλάβει να δημιουργήσουν από μία καλή ευκαιρία, με τον Φετφατζίδη στο 47’ να μην βρίσκει δίχτυα σε σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, ενώ ανάλογη ήταν η τύχη της προσπάθειας του Κέσι. Την τελευταία προειδοποιητική βολή έστειλε ο Ομάρ στο 58’, που περισσότερο βιαστικά από ό,τι έπρεπε ολοκλήρωσε τη φάση από τα δεξιά από σέντρα του Καμαρά.

inner

inner

Τελικά, το γκολ για τους Πειραιώτες ήρθε με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, καθώς από μία πολύ γρήγορη εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Μίλαν «κοιμήθηκε» γεγονός που έπρεπε να εκμεταλλευτεί και εκμεταλλεύτηκε ο Σισέ, που με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0, με το παιχνίδι να… ανάβει για τα καλά.

Στο επόμενο λεπτό ο Κουτρόνε έστειλε την μπάλα εκτός εστίας σε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ολυμπιακό να απαντά στο 64’, όταν ο Φορτούνης αρχικά νικήθηκε σε φάση τετ-α-τετ από τον Ρέινα, ενώ στο… ριμπάουντ ο Γκερέρο και σε σχεδόν κενή εστία… κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω στον Ζαπάτα.

Ο Ιγκουαΐν παραλίγο να τιμωρήσει τον Ολυμπιακό στο ίδιο λεπτό, καθώς διέσχισε το μισό γήπεδο σχεδόν ανενόχλητος, αλλά στο σουτ που έκανε, η μπάλα πέρασε εκτός εστίας, σε μια φάση που ο Σα δύσκολα θα μπορούσε να κάνει κάτι.

Τα επόμενα δύο λεπτά (69’-71’) ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό να κάνει το δρομολόγιο «παράδεισος-κόλαση», αφού σε πρώτο χρόνο από το σουτ του Γκιγέρμε η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, αλλά άμεσα οι «ροσονέρι» σκόραραν, με τον Ζαπάτα να παίρνει το… αίμα του πίσω, καθώς από εκτέλεση κόρνερ, παραβίασε την εστία του Σα, με έναν ανορθόδοξο μεν, αποτελεσματικό δε τρόπο.

inner

inner

Τελικά, η ιστορία «γράφτηκε» από την έμπνευση του Μαρτίνς να περάσει τον Τοροσίδη στο ματς και μάλιστα σε θέση σέντερ φορ. Πριν, όμως, ο έμπειρος άσος του Ολυμπιακού βρει τη θέση του στο γήπεδο, αποτέλεσε παράγοντα του παιχνιδιού, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό (80’) ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αμπάτε, δόθηκε το πέναλτι και ο Φορτούνης δεν είχε πρόβλημα με μεγάλη ψυχραιμία να νικήσει τον Ρέινα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στέλνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην επόμενη φάση του Europa League και τη Μίλαν στο… σπίτι της.