Εσθονία-Ελλάδα 69-90: Αχ ρε Γιάννη

860
Ελλάδα 69-90: Αχ ρε Γιάννη

«Ξινό» το 5/5 στους ομίλους για την Εθνική μας ομάδα! Η «γαλανόλευκη» επικράτησε και της Εσθονίας (90-69), αλλά το μυαλό όλων βρίσκεται στην κατάσταση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Τραυματισμός στο τρίτο δεκάλεπτο για τον Greek Freak και αγωνία στο στρατόπεδο της Ελλάδας. Περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στους «16» του Eurobasket η αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Εθνική έκανε το 5/5 και φεύγει… καρφί για το Βερολίνο! Η «γαλανόλευκη» επικράτησε εύκολα (90-69) και της Εσθονίας και συνεχίζει αήττητη την πορεία της στο Eurobasket. Η αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε το καθήκον της, αλλά έχει και έναν μεγάλο «πονοκέφαλο».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε πρόβλημα τραυματισμού στο τρίτο δεκάλεπτο, σκορπίζοντας ανησυχία στο στρατόπεδο της «γαλανόλευκης». Ο Greek Freak χτύπησε στο δεξί του πόδι, το ιατρικό τιμ «επεσε» πάνω του και όπως είναι λογικό, επικρατεί αγωνία για την κατάστασή του.

Για όση ώρα βρέθηκε στο παρκέ του Forum ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς, ήταν ασταμάτητος. Με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, έκανε σμπαράλια την άμυνα των Εσθονών, τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους (9/10 σουτ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Ελλάδα έπαιξε καλή άμυνα, κάνοντας και τρομερή δουλειά στα κλεψίματα (15) και τις τάπες (7). Σλούκας (11 πόντοι) και Καλάθης (9 πόντοι, 3 ασίστ) ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Γιάννη, με την «γαλανόλευκη» να φτάνει σε μια εύκολη επικράτηση. Πλέον, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη περιμένει τον αντίπαλό της στους «16», με το ζευγάρι Τσεχία-Ισραήλ να ξεκαθαρίζει την κατάσταση.

Οργια Γιάννη στο πρώτο ημίχρονο

Από τα πρώτα λεπτά, η Ελλάδα θέλησε να δείξει ποιος είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει μια… συνηθισμένη μέρα στη δουλειά, οι Εσθονοί πήραν από νωρίς το «μήνυμα».

Ο Γιάννης μπήκε φορτσάτος, η Εθνική απόλυτα συγκεντρωμένη και το γρήγορο 8-0, ανάγκασε τον προπονητή της Εσθονίας να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι συνεργασίες έβγαιναν στην επίθεση, με τον Greek Freak να… κατεδαφίζει συνεχώς την μπασκέτα των Εσθονών (6-14). Η ομάδα του Τοιγιάλα προσπαθούσε να «χτυπήσει» τη «γαλανόλευκη», αλλά έπεφταν πάνω στην καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Γιάννης συνέχιζε να κάνει πάρτι και στις δυο μεριές του παρκέ (15 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και η πρώτη περίοδος, έκλεισε στο +6 για την Ελλάδα (21-27).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Σλούκα για την Εθνική (21-30), η οποία και έχασε για λίγα λεπτά τη συγκέντρωσή της. Οι Εσθονοί δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την ολιγόλεπτη επιθετική αφλογιστία της «γαλανόλευκης», με τους Λούντζη και Σλούκι Λουκ να ξεμπλοκάρουν την αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη (28-35). Η είσοδος του Γιάννη στο παρκέ έδωσε ξανά νέο… αέρα στην Ελλάδα, που σημείωσε πέντε γρήγορους πόντους (30-40). Ο Ντόρσεϊ πήρε το… όπλο του για το 30-43, ο Greek Freak έκανε ξανά σμπαράλια την άμυνα των Εσθονών και η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με 15 πόντους προβάδισμα.

Αγωνία για Greek Freak

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα κατέβαζε στροφές απέναντι στην αξιόμαχη Εσθονία. Ο Ντόρσεϊ σκόραρε γκολ-φάουλ, ο Παπανικολάου τρίποντο από τη δεξιά γωνία και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +29 (39-58 στο 22΄).

Ο Γιάννης ανέλαβε χρέη… σερβιτόρου, με τον Καλάθη να αξιοποιεί συνεχώς τις εκπληκτικές του πάσες. Ωστόσο, σε μια επέλαση του, που χρεώθηκε και με επιθετικό φάουλ, έπεσε άτσαλα στο παρκέ. Ο τραυματισμός του στο πόδι σκόρπισε ανησυχία, με τη συνέχεια της αναμέτρησης να περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Οι παίκτες του Γιούκα Τοϊγιάλα δεν μπορούσαν να κοντράρουν την Ελλάδα (45-73 στο 28′), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +28 για την Ελλάδα (49-77).

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε μορφή… αγγαρείας για τους Έλληνες διεθνείς, που έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο στην επίθεση. Άπαντες άφησαν το πόδι από το… γκάζι, με τους Εσθονούς να χτυπούν από την περιφέρεια. Ειχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με την γαλανόλευκη να παίρνει πολύ εύκολα το ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 36-51, 49-77, 69-90

ΕΣΘΟΝΙΑ (Τοϊγιάλα): Ντρελ (0/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρμπεκ 2, Γιόεσαρ 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κίτσινγκ 10 (2), Κότσαρ 6 (2/12 δίποντα), Κρίισα 12 (4), Κουλαμάε 2 (1/6 σουτ), Ραϊέστε, Σοκ, Τας 6 (3/3 δίποντα), Βένε 19 (5/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 3 (1), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 19:20), Κώστας Αντετοκούνμπο, Θανάσης Αντετοκούνμπο 3 (1), Καλάθης 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Λαρεντζάκης 5, Λούντζης 8 (1), Παπαγιάννης 2, Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 8 (1), Σλούκας 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές)