Ελλάδα – Ιταλία 7-6: Χάλκινο μετάλλιο και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

2266

Η Ελλάδα για ακόμη μια φορά στο βάθρο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η Ελλάδα επιστρέφει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ύστερα από πάρα πολλά χρόνια.

Στο Πεκίνο (2008) ήταν η τελευταία φορά που είδαμε την Εθνική γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά μετά τον αποψινό θρίαμβο (7-6 την Ιταλία στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος) θα την ξαναδούμε στο Παρίσι.

Φανταστική άμυνα από την Ελλάδα στο πρώτο οκτάλεπτο. Η Ιωάννα Σταματοπούλου (δεν είχε παίξει καθόλου στον ημιτελικό) ξεκίνησε και ήταν απροσπέλαστη (απέκρουσε και πέναλτι της Μπιανκόνι) ενώ στην επίθεση με εξαίρεση την παίκτρια παραπάνω (1/3) η Εθνική είχε καλές επιλογές. Προηγήθηκε 2-0 με Νίνου, Μαργαρίτα Πλευρίτου και όταν η Ιταλία μείωσε, έβγαλε τις άμυνες που έπρεπε με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να σημειώνει φανταστικό τέρμα. Φοβερή δουλειά από τις φουνταριστές Ξενάκη, Ασημάκη ενώ όλα τα λεφτά ήταν η άμυνα και η Ιωάννα Σταματοπούλου.

Σκληρές μάχες στο δεύτερο οκτάλεπτο, κακό πόλο, με την Ελλάδα βέβαια να παίζει φανταστική άμυνα και την Ιωάννα Σταματοπούλου να είναι φανταστική. Η Ξενάκη στην παίκτρια παραπάνω έκανε το 4-1 για τη «γαλανόλευκη» που είχε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει τον μικρό τελικό αλλά δεν το έκανε, χάνοντας γκολ στην παίκτρια παραπάνω και έτσι πετάχτηκαν στα σκουπίδια οι ποινές που έπαιρναν οι Ξενάκη, Ασημάκη.

Η Ιταλία δεν μπορούσε να βρει λύσεις, δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα στα δύο μέτρα και έτσι τα…σκοτωμένα σουτ δεν είχαν καμία τύχη απέναντι στη φοβερή Σταματοπούλου (80% στις αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο). 1/4 είχε η Ελλάδα στην παίκτρια παραπάνω σε αυτή την περίοδο και εάν είχε καλύτερο ποσοστό θα είχε τελειώσει τον αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου δυο φορές η Ιταλία κέρδισε ποινή αλλά δεν σκόραρε, ωστόσο και η Εθνική δεν μπορούσε να πετύχει ένα γκολ και να ξεφύγει ακόμη περισσότερο. Έτσι στην 3η της κερδισμένη ποινή σε αυτό το οκτάλεπτο η Ιταλία με την πολύπειρη Ρομπέρτα Μπιανκόνι σκόραρε (14 λεπτά είχε να βάλει γκολ η ομάδα του Σίλιπο) και μείωσε σε 4-2 (3.48 πριν από το τέλος της περιόδου), σε ένα οκτάλεπτο με πολλές χαμένες επιθέσεις στην παραπάνω παίκτρια και για τις δυο ομάδες.

Το μεγάλο γκολ όμως ήρθε από την πολύπειρη Αλεξάνδρα Ασημάκη, η οποία με ένα τέρμα από αυτά που εδώ και χρόνια σημειώνει, έγραψε το 5-2 και…έκοψε τα χέρια και τα πόδια των Ιταλίδων, 18 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της περιόδου.

Με τρία γκολ διαφορά μπήκε η Ελλάδα στην τελευταία περίοδο αλλά δεν την κράτησε. Χάθηκε μια ακόμη επίθεση στην παίκτρια παραπάνω για την Εθνική, με την Γκαλάρντι να σκοράρει στη συνέχεια από τα δύο μέτρα (5-3, 6.29 πριν από το τέλος).

Η Μπιανκόνι έκανε και το 5-4 (5.56 πριν από το φινάλε) αλλά η Ελευθερία Πλευρίτου σε επίθεση όπου η Ελλάδα έπαιζε με δυο παραπάνω, έγραψε το 6-4, ωστόσο η Ιταλία είχε βρει ρυθμό και αυτό ήταν κακό (απάντησε η Βιακάβα στην παραπάνω ενώ αποβλήθηκε με 3 ποινές η Πάτρα και ισοφάρισε με πέναλτι σε 6-6, 3.57 πριν από τη λήξη).

Η Νικόλ Ελευθεριάδου σε μια επίθεση όπου φαινόταν χαμένη έπιασε στον ύπνο την Μπανκέλι και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ελλάδα (7-6) που είχε επίθεση με παίκτρια παραπάνω 1.39 πριν από το τέλος. Η Αλεξία Καμμένου πήρε τάιμ άουτ αλλά η επίθεση χάθηκε με το σουτ της Νίνου να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Αποβολή κέρδισε και η Ιταλία με τον Σίλιπο να παίρνει το δικό του τάιμ άουτ 51 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του μικρού τελικού. Η Σταματοπούλου είπε όχι στην Πικότσι, η Ιταλία πήρε το κόρνερ αλλά η Ελλάδα έκλεψε την μπάλα και μαζί το χάλκινο μετάλλιο και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-0, 1-1, 2-4.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Πάτρα, Νίνου 1, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου.

Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζουστίνι, Μπετίνι, Πικότσι 1, Μπιανκόνι 2, Παλμιέρι, Γκαντ, Τσεργκόλ, Βιακάβα 1, Μπανκέλι.