Champions League: Ισόπαλη αναδείχθηκε η ΑΕΚ με την Σέλτικ (1-1)

1116
ΑΕΚ

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αγωνίστηκε με παίχτη λιγότερο για 33 λεπτά, όμως η Ένωση έκανε κατάθεση ψυχής, πήρε την ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Σέλτικ και πάει στη ρεβάνς του «καυτού» ΟΑΚΑ για να «καθαρίσει» την πρόκριση!

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρέθηκαν στο 17′ πίσω σκορ με το τέρμα του ΜακΓκέγκορ, κατάφεραν να αντιδράσουν και πετύχουν το εκτός έδρας γκολ που έψαχναν στο 44′ με τον Κλωναρίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γαλανόπουλος αποβλήθηκε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 56′ και η ΑΕΚ πέρασε δύσκολες στιγμές παίζοντας με δέκα παίκτες. Άντεξε όμως στην πίεση της Σέλτικ και στον επαναληπτικό έχει πλέον τις πιθανότητες με το μέρος της.

Σε επίπεδο τακτικής ο «δικέφαλος» είχε την σφραγίδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που έστησε την ομάδα του όπως έπρεπε για να πάρει το αποτέλεσμα το οποίο ήθελε.

Διαιτητής: Λούκα Μπάντι (Ιταλία)

Σέλτικ (Μπρένταν Ρότζερς): Γκόρντον, Λούστιγ, Χέντρι, Άγερ, Τίρνι, Φόρεστ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν, Νίτσαμ, Ρόγκιτς, Εντουάρντ

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπυλος, Σιμόες, Μπακασέτας, Χούλτ, Κλωναρίδης, Λιβάγια