Στα ημιτελικά του Rogers Cup ο Τσιτσιπάς, απέκλεισε και τον Ζβέρεφ

1058
σετ

Απίστευτος! Καταπληκτικός! Αυτό το παιδί θα τρελάνει το χώρο του τένις. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε ημιτελικό τουρνουά Masters, καθώς νίκησε και τον Σάσα Ζβέρεφ (Νο 3 στην παγκόσμια κατάταξη),κάνοντας μία απίστευτη ανατροπή, τη στιγμή που όλοι πίστευαν πως το ματς ήταν χαμένο!

Ολα έγιναν στο δεύτερο σετ όταν ο Ζβέρεφ (6-3 εύκολα το πρώτο) προηγήθηκε 5-3. Κάπου εκεί, ο Τσιτσιπάς, άλλαξε αγωνιστική εικόνα. Παρά την κούραση, έβγαλε ενέργεια και το πάθος που τον διακρίνει, έσωσε δύο ματς πόντο ισοφαρίζοντας σε 5-5 και 6-6, για να πάρει το σετ σε ένα επικό τάι-μπρεκ (13-11).

Στο τρίτο σερ άρχισε να πιέζει ακόμα περισσότερο τον Γερμανό αντίπαλο του, παίζοντας με απίστευτη ψυχραιμία και ωριμότητα τον κάθε πόντο και έφτασε στη νίκη με 6-4,σε έναν αγώνα που είχε διάρκεια δύο ώρες και 27 λεπτά.