Με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ η Γαλλία στα προημιτελικά, 4-3 την Αργεντινή

1497

Η Γαλλία είναι στα προημιτελικά του Μουντιάλ. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Καζάν και με πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ νίκησε 4-3 την Αργεντινή και περιμένει πλέον τον αγώνα Ουρουγουάη-Πορτογαλία για να μάθει τον αντίπαλο της στην προημιτελική φάση.

Καταπληκτικό ματς, με ανατροπές και με τον Κιλιάν Εμπαπέ να κάνει τα πάντα. Κέρδισε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε η Γαλλία στο 13′, φόρτωσε με κίτρινη κάρτα τους Ρόχο και Ταλιαφίκο, ενώ στο β’ μέρος με δύο γκολ σε οκτώ λεπτά έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Γαλλία. Γενικά, ο 20χρονος άσος της Παρί Σεν Ζερμέν ήταν ο εφιάλτης της άμυνας της Αργεντινής όταν είχε κενό χώρο. Η γαλλική ομάδα κυριάρχησε απόλυτα, ωστόσο στο τέλος καρδιοχτύπησε, καθώς ο Αγουέρο μείωσε σε 4-3 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.