Ματσάρα στην Πυλαία! Πρόκριση-θρίλερ του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ 82-80

1052
παοκ

Ένα επιθετικό ριμπάουντ του Μαργαρίτη και 2/2 βολές από τον Αθηναίου στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα έκριναν τη νίκη (82-80) του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στο… ροντέο της «Πυλαίας»!

Σε ένα ματς με πολύ έντονες συγκινήσεις, με αποβολή των Παπαθεοδώρου και Χάντερ (με δύο τεχνικές ποινές) και φινάλε… θρίλερ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε 82-80 την ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Οι γηπεδούχοι που αγωνίζονταν χωρίς τον προπονητή τους από το 26’, κατάφεραν να πάνε στο +12 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και να προηγούνταν με διψήφια διαφορά μέχρι το 35’. Από την άλλη, οι Μέις και Λαρεντζάκης έδειξαν μεγάλη… άρνηση στην ήττα και έτσι η Ένωση πέρασε μπροστά στο τελευταίο λεπτό.

Ωστόσο, στα 9’’ πριν τη λήξη και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με έναν πόντο, ο Μαργαρίτης μάζεψε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και ο Αθηναίου με 2/2 από τη γραμμή έδωσε το μαξιλαράκι «ασφαλείας» του +3 στην ομάδα του, που όπως αποδείχθηκε στο τέλος, αρκούσε για το ροζ φύλλο.

Το αξιοσημείωτο της αναμέτρησης ανήκει στους Θεσσαλονικείς, καθώς την ολοκλήρωσαν, έχοντας 22/22 βολές! Πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 18 πόντους και 5/6 τρίποντα, με τον Γκος να είχε 14 και τον Μορέιρα 13.

Από την Ένωση, που δεν αγωνίστηκαν οι Σάκοτα, Ξανθόπουλος και Καββαδάς, ξεχώρισαν οι Μέις και Λαρεντζάκης με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (7-7). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ήταν ο πρώτος που ξέφυγε (12-7), με τον Γκος να τον διατηρεί στο +5 (14-9), μέχρι τα μισά. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε αρχικά με τους Ματσιούλις και Σαντ-Ρόος, οι οποίοι έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και έτσι η Ένωση πέρασε μπροστά (16-17), ενώ αργότερα ο Μέις την έστειλε στο +5 (19-24). Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και με απανωτά τρίποντα, την έκλεισε προηγούμενος (25-24).

Ο Τζόουνς συνέχισε το ίδιο «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στο +7 (31-24). Ωστόσο, η ΑΕΚ συνήλθε γρήγορα και αυτό χάρη στους ορεξάτους Τσαλμπούρη και Μωραΐτη, οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο και κάνοντας… πάρτι στο παρκέ, έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Ένωση (33-35), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγάλη δυσκολία, αλλά την ομάδα του Μπάνκι να συντηρεί το προβάδισμά της (38-41). Στο τελευταίο δίλεπτο και με την είσοδο του Αθηναίου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε (44-43), αλλά ο Λαρεντζάκης έστειλε την ΑΕΚ στα αποδυτήρια προηγούμενη 45-44.

Φορτσάτη μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, καθώς με τα τρίποντα των Μέις και Λαρεντζάκη πήγε στο +7 (44-51), ενώ παίζοντας και καλή άμυνα, διατηρούσε αυτή τη διαφορά (46-53) μέχρι το 25’. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ άρχισε να συνέρχεται και εκμεταλλευόμενος τα συνεχόμενα λάθη της Ένωσης, έκανε ένα 7-0 για την ισοφάριση (53-53), στο 26’. Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έχασε το… μυαλό του και με τους Αθηναίου και Μαργαρίτη κατάφερε να πάει στο +11 (67-56), στο 29’. Η μόνη αντίδραση της ομάδας του Μπάνκι ήταν ένα καλάθι του Ρόμπερσον, που διαμόρφωσε το 67-58.

Με τρίποντο του Γκος μπήκε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο +12 (70-58), με τον Χάντερ να παίρνει… μπρος και να μειώνει για την ΑΕΚ (70-64). Ακολούθησε ένα… στείρο δίλεπτο και από τις δύο ομάδες, με τον Ζάρα να στέλνει τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +10 (74-64), στο 35’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, λόγω της πιεστικής άμυνας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν ένα 8-0 με τον Μέις και να πλησιάσουν στο καλάθι (74-72), στο 37’. Με τις βολές του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» (76-72), αλλά ο Καναδός ισοφάρισε (76-76), στο 38’, ενώ ο Λαρεντζάκης έβαλε μπροστά (78-79) την ΑΕΚ, στο τελευταίο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Μέις αστόχησε σε λέι απ, με τον Μαργαρίτη να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ, ύστερα από χαμένο σουτ του Γκος και τον Αθηναίου με 2/2 βολές να κάνει το 82-79, στα 9,4’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Μέις είχε 1/2 βολές, ενώ αστόχησε και από το κέντρο –ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Ματσιούλις- και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (82-80) και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 18 (5/6 τρ.), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8 (1/6διπ.), Ζάρας 1, Χάτσερ 2, Γκάρετ 4, Γκος 14 (2/8τρ.).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 8 (1), Ματσιούλις 7 (1), Ράταν-Μέις 21 (2), Λαρεντζάκης 14 (1/6τρ.), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρόος 6 (1), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 4, Χάντερ 6.