Βραζιλία και Βενεζουέλα στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα

959
βραζιλία

Βραζιλία και Βενεζουέλα είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, ως οι δύο πρώτες από τον Α΄ όμιλο της διοργάνωσης.

Η Σελεσάο του Τίτε συνέτριψε 5-0 το Περού στην «Αρένα Κορίνθιανς» του Σάο Πάουλο, ενώ οι Βενεζουελάνοι νίκησαν 3-1 τη Βολιβία στο Μπέλο Οριζόντε, στο «Μινεϊράο».

Το Περού κατέλαβε την τρίτη θέση και ελπίζει σε πρόκριση ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες των 3 ομίλων.

Η Βραζιλία πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι. Ο Κασεμίρο έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό, για να διπλασιάσει στο 19΄ ο Φιρμίνο και να «γράψει» το 3-0 ο Έβερτον στο 32΄.

Ο «αγέραστος» Ντάνι Άλβες πέτυχε το 4-0 στο 53΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουίλιαν με έξοχο σουτ στο 90΄, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαλέσε απέκρουσε το πέναλτι του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Η Βενεζουέλα σιγούρεψε τη νίκη-πρόκριση στο 87΄ με τον Μαρτίνες. Η ομάδα του Ντουνταμέλ είχε προηγηθεί 2-0 με γκολ του Ματσίς (2΄, 55΄), αλλά η μείωση του σκορ από τον Ζουστινιάνο στο 82΄ είχε αγχώσει τους μετέπειτα νικητές, καθώς με ισοπαλία προκρινόταν το Περού.