Εύκολα πήρε το ντέρμπι του βόλεϊ ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

1577
ολυμπιακός

Με επίδειξη δύναμης πέρασε από την Πυλαία ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Μουνιόθ διέλυσε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες, διεύρυνε το νικηφόρο σερί σε 39 ματς και αναδείχτηκε αήττητος πρωταθλητής χειμώνα της Volleyleague ανδρών, ξεφεύγοντας, μάλιστα στο +7 (με ματς περισσότερο) από τους Θεσσαλονικείς.

Κορυφαίος και σε αυτό το ματς ήταν ο Σμιτ με 15 πόντους και ακολούθησε ο Μπέμε με 10, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Πετρέας. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, πληγώθηκε από τα λάθη του, με τον Τζούριτς να διασώζεται επιθετικά με 17 πόντους.

Τη δύναμή του με το «καλημέρα» θέλησε να δείξει ο Ολυμπιακός, που μπήκε δυνατά στο ματς και ξέφυγε γρήγορα στο +6 (6-12). Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζούριτς, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο (10-12 και 11-13), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με επιμέρους σερί 6-1 (ένας άσος και δύο μπλοκ) και να φτάνει ξανά στο +5 (12-19). Το σύνολο του Στάνκου με όπλο το μπλοκ μείωσε στον πόντο (18-19) τρέχοντας σερί έξι πόντων που μετέτρεψε το πρώτο σετ σε θρίλερ.

Με δύο πόντους του Σμιτ ο Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία (18-21) και, παρά την αντεπίθεση του Τζούριτς (20-21), έφτασε στο +3 (20-23) σε κρίσιμο σημείο. Σαφράνοβιτς και Όκολιτς διατήρησαν ζωντανό τον ΠΑΟΚ για λίγο, με τους Σμιτ και Πετρέα να του δίνουν τη χαριστική βολή, για το 1-0 σετ του Ολυμπιακού.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει πρώτη φορά στο +2 με 9-7. Οι δύο ομάδες πήγαν στήθος με στήθος μέχρι την τελική ευθεία (20-20), όμως ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία. Με δύο πόντους του Ζουπάνη πήρε τα ηνία του σκορ με 23-22, ενώ δύο λάθη του ΠΑΟΚ διαμόρφωσαν το 2-0 σετ για τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε ποτέ στο τρίτο σετ, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν γρήγορα το προβάδισμα και να ρίχνουν ακόμα περισσότερο την ψυχολογία των φιλοξενούμενων. Με ένα σερί έξι πόντων ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +8 (3-11), με τον ΠΑΟΚ να παραδίδεται μέχρι το τελικό 3-0 σετ με 15-25.

Τα σετ:22-25, 22-25, 15-25,