Προβάδισμα στην Λίβερπουλ στον ημιτελικό Champions-League: Κέρδισε 2-0 την Βιγιαρεάλ

934
ροβάδισμα στην Λίβερπουλ στον ημιτελικό

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη από τη Βιγιαρεάλ, έχασε ευκαιρίες και βρήκε δύο γκολ σε δύο λεπτά (αυτογκόλ του Πέρβις Εστουπινιάν και Σαντιό Μανέ οι σκόρερ) για να πάρει προβάδισμα 2-0 στον πρώτο ημιτελικό του Champions League.

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Βιγιαρεάλ στο “Άνφιλντ” για τον πρώτο ημιτελικό Champions League μεταξύ των δύο ομάδων, ένα σκορ που την αδικεί σε σχέση με την εικόνα της σε όλο το παιχνίδι.

Το αυτογκόλ του Πέρβις Εστουπινιάν στο 53′ και το γκολ του Σαντιό Μανέ στο 55′ υπέγραψαν τη νίκη των “κόκκινων”, απέναντι σε μία ομάδα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δύο τελικές προσπάθειες.

Στο 53′, σε μία σέντρα του Τζόρνταν Χέντερσον από δεξιά, η μπάλα άγγιξε το πόδι του Πέρβις Εστουπινιάν και ουσιαστικά εξουδετέρωσε τον Ρούλι για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, μία υπέροχη ομαδική ενέργεια κατέληξε στην πρώτη ασίστ του Σαλάχ στο φετινό τουρνουά και στο 31ο γκολ του Μανέ στην καριέρα του στη διοργάνωση.

Την Τρίτη στο “Θεράμικα” θα κριθούν τα πάντα για τη μία θέση στον τελικό του “Σταντ ντε Φρανς”.

Ο Γιούργκεν Κλοπ προτίμησε τον Λουίς Ντίας να πλαισιώσει τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Σαντιό Μανέ στην επίθεση, ενώ αριστερά έπαιξε ο Άντριου Ρόμπερτσον χωρίς κανονικό μπακ απ, λόγω της απουσίας του Κώστα Τσιμίκα (αδιάθετος από την Τρίτη). Ο Ουνάι Έμερι προτίμησε τετράδα στην άμυνα και τους Ντάνι Παρέχο και Ετιέν Καπού να γίνονται επιπλέον στόπερ από αμυντικά χαφ, κλείνοντας τους περισσότερους διαδρόμους προς την εστία του Χερόνιμο Ρούλι.

Το 1ο ημίχρονο ήταν μονόπλευρο όπως αναμενόταν, όμως η Λίβερπουλ δεν είχε τις τεράστιες ευκαιρίες που θα έπρεπε να αντιστοιχούν στην κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο.

Η καλύτερη στιγμή σε αυτό το διάστημα ήταν ένα μακρινό σουτ του φορμαρισμένου Τιάγκο Αλκάνταρα, με την μπάλα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι του Ρούλι.

Στο 2ο μέρος, ο Έμερι έδωσε εντολή οι δύο κεντρικοί μέσοι του να ανέβουν λίγο περισσότερο και να αφήσουν ορισμένα από τα ανασταλτικά καθήκοντά τους.

Μέσα σε 10 λεπτά από τη σέντρα, η μπάλα είχε μπει τρεις φορές στα δίχτυα του Ρούλι.

Η πρώτη δεν μέτρησε, λόγω οφσάιντ του Βίρτζιλ φαν Ντάικ, όμως στο 53′, σε μία σέντρα του Τζόρνταν Χέντερσον από δεξιά, η μπάλα άγγιξε το πόδι του Πέρβις Εστουπινιάν και ουσιαστικά εξουδετέρωσε τον Ρούλι για το 1-0.

Ακόμα κι αν το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να πάρουν την μπάλα στα πόδια τους και κατ’ επέκταση να επιτεθούν.

Η δεύτερη τελική τους σημειώθηκε στο 87′ με κακό σουτ του Μπουλαγέ Ντιά και η Λίβερπουλ έμοιαζε ικανοποιημένη από την κατάσταση, αν και όχι απολύτως από το σκορ. Οι δύο ομάδες έδωσαν ραντεβού στο “Θεράμικα” την προσεχή 3 Μαΐου και όλα είναι ανοιχτά.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ (81′ Γκόμεζ), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Χέντερσον (72′ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Σαλάχ, Μανέ (73′ Ζότα), Ντίας (81′ Ορίγκι)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Εστουπινιάν (72′ Τριγκέρος), Τσουκουέζε (72′ Ντιά), Παρέχο (72′ Οριέ), Καπού, Κοκλέν (57′ Πεδράθα), Λο Σέλσο, Ντανζούμα (86′ Αλκάθερ)