Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1: Ισοπαλία αλλά και φιέστα στο «Γ. Καραϊσκάκης»

1060
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1: Ισοπαλία

Με ισοπαλία (1-1) απέναντι στον ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο “Γ. Καραϊσκάκης” για τη σεζόν 2021-22.

Η ομάδα του Πειραιά πριν από την φιέστα για το 47ο πρωτάθλημα έμεινε στο 1-1 με τον “Δικέφαλο του Βορρά” και την Τρίτη ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη Super League 1 στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στα 22 πρωταθλήματα στα τελευταία 26 χρόνια και έχουν τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στη χώρα. Το πρωτάθλημα του 2022 είναι το 3ο συνεχόμενο για την ομάδα του Πειραιά, ενώ είναι το 10ο της εποχής του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακός με 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Τζολάκης. Η άμυνα απο δεξιά προς αριστερά απαρτιζόταν από Ανδρούτσο, Παπασταθόπουλο, Μπαγκαλιάνη και Ρέαμπτσιουκ. Το δίδυμο των αμυντικών συνέθεσαν οι Κούντε και Κανέ. Στο δεξί φτερό πήρε θέση ο Ροντρίγκες, ο Φαντιγκά στο αριστερό, ενώ ο Καρβάλιο αγωνίστηκε πίσω από τον Τικίνιο.

Και ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1. Ο Πασχαλάκης υπερασίστηκε τα γκολπόστ. Δεξιός μπακ ήταν ο Σάστρε, αριστερός ο Τσαούσης, ενώ οι Κρέσπο και Ίνγκασον αγωνίστηκαν στο κέντρο των μετόπισθεν. Στο δεξί φτερό πήρε θέση ο Ζίβκοβιτς, ο Μιτρίτσα στο αριστερό και ο Σοάρες ήταν πίσω από τον Τσόλακ.

Ο Τσόλακ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο 2′

Το καταπληκτικό τάκλιν του Παπασταθόπουλου στον Τσόλακ έστειλε τη μπάλα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε το γέμισμα και ο Σοάρες προ του Τζολάκη με κεφαλιά έκανε το 0-1 αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό στο 2′. Η διπλή αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με το σουτ του Ροντρίγκες που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης και με την εκτέλεση φάουλ του Κούντε που απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση ο κίπερ του ΠΑΟΚ. Ο Μπαγκαλιάνης έδινε μονομαχίες με τον Τσόλακ, ο Κούντε έπαιρνε μπόλικες μπάλες και άλλαζε γήπεδο, ενώ στο 18′ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα και το σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ήταν εντυπωσιακός ο τρόπος που πήρε τη μπάλα από τον Ζίβκοβιτς στο 20′ ο Κανέ, ενώ το ίδιο εξαιρετικό ήταν το μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου στον Τσόλακ (νωρίτερα στην ίδια φάση ο Μιτρίτσα απέφυγε τον Ρέαμπτσιουκ).

Τζολάκης, Ανδρούτσος, Καρβάλιο και γκολ

Η πρώτη καλή φάση του Ολυμπιακού καταγράφηκε στο 25′, όταν ο Φαντιγκά πέρασε τη μπάλα με πολύ ωραίο τρόπο στον Καρβάλιο, ο οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά και η κεφαλιά ψαράκι του Ροντρίγκες από κοντά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Λουτσέσκου πέρασε στη θέση «10» τον Μιτρίτσα, τον Σοάρες αριστερά, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και επεδίωκαν να «τρυπήσουν» την άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ως κύριο στόχο να φυλάει τα νώτα του. Στο 41′ η ομάδα του Μαρτίνς έφτασε στο 1-1 με εξαιρετικό τρόπο. Η μεγάλη μπαλιά του Τζολάκη έπιασε απροετοίμαστο τον Τσαούση. Πέρασε πάνω από το κεφάλι του, ο Ανδρούτσος έκανε το τέλειο γύρισμα από δεξιά με αποδέκτη τον Καρβάλιο, το πλασέ στην κίνηση του οποίου κατέληξε στα δίχτυα. Τελευταίος στο πρώτο 45λεπτο απείλησε ο ΠΑΟΚ, με την άστοχη κεφαλιά του Σβαμπ στο δεύτερο δοκάρι, από την έξυπνη μπαλιά του Σάστρε. Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ο ΠΑΟΚ ήταν επικίνδυνος στην κόντρα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Ανέβασε στροφές με Ανδρούτσο, απείλησε στο φινάλε

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με αλλαγή στόπερ το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μανωλάς μπήκε στη θέση του Μπαγκαλιάνη, στην προσπάθεια του Πορτογάλου κόουτς να αντιτάξει ταχύτητα και εμπειρία στο κέντρο των μετόπισθεν, απέναντι σε μια έτσι κι αλλιώς επικίνδυνη μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς την παραμικρή αξιόλογη στιγμή, ώσπου στο 55′ ο Μιτρίτσα έφυγε με εξαιρετικό τρόπο μέσα από το πολυπληθές κέντρο του Ολυμπιακού, δίχως η φάση να εξελιχθεί σε κάτι θετικό για τον ΠΑΟΚ. Με την είσοδο του Λόπες στο 57′ ο Πορτογάλος πήγε φτερό και ο Ροντρίγκες μετατοπίστηκε στο αριστερό. Στο 59′ η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου μετά το φάουλ του Κούντε πέρασε άουτ, ενώ στο 65′ ο Τζολάκης «έβγαλε» το πλασέ του Μιτρίτσα μέσα από την περιοχή και αριστερά.

Ακολούθησαν δύο αλλαγές για κάθε ομάδα (Αραμπί – Εμβιλά και Καντουρί – Άκπομ) χωρίς να αλλάξουν οι διατάξεις. Σε ένα κακό ποιοτικά δεύτερο ημίχρονο, η επόμενη τελική καταγράφηκε στο 73′ με την άστοχη κεφαλιά του Παπασταθόπουλου από το κόρνερ του Λόπες, ενώ το σουτ του Κούρτιτς στο 80′ πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι. Η πρώτη καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού στο δεύτερο 45λεπτο χάθηκε στο 86′. Ο Ανδρούτσος, που έκανε πάρα πολύ καλό ματς, πάτησε για τον Λόπες, αλλά ο Αραμπί δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά το γύρισμα του Πορτογάλου. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι φίλοι του Ολυμπιακού ζητούσαν το δεύτερο γκολ. Στο 92′ το σουτ του Λόπες κατέληξε στα χέρια του Πασχαλάκη, ενώ η προβολή του Αραμπί μετά το κόρνετ του Βαλμπουενά πέρασε άουτ. Στο 90’+4′ ο διαιτητής Ευαγγέλου σφύριξε τη λήξη του ματς, που ολοκληρώθηκε στο 1-1.

MVP: Θανάσης Ανδρούτσος. Ο δεξιός μπακ του Ολυμπιακού ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με τις ενέργειές του προκάλεσε μπελάδες στην άμυνα του ΠΑΟΚ.