Ο Παναθηναϊκός 1-1 με την Κηφισιά στη Λεωφόρο

4297

Ο Παναθηναϊκός με ένα αυτογκόλ που του «κόστισε» βαθμούς έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά στη Λεωφόρο, για την 24η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Τούρκου φίλου του Ρ.Τ.Ερντογάν και πρώην «Γκρίζου Λύκου», Φατίχ Τερίμ βρίσκεται πλέον στην 3η θέση στο -3 από την κορυφή.

Ο Παλάσιος έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» με γκολ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, η αποβολή του Σένκεφελντ στο 64′ με απευθείας κόκκινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Αράο έβαλε το κεφάλι του σε σουτ του Μιλίσεβιτς, ξεγελώντας τον Λοντίγκιν, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Μάλιστα, λίγο έλειψε να φύγουν με το «διπλό», όταν ο Τετέι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε τετ α τετ.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να γίνει «αφεντικό» στον αγώνα απ’ τα πρώτα λεπτά και στο 5’ είχε την πρώτη τελική του, με το σουτ του Λημνιού έξω απ’ την περιοχή που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 15’ απ’ την κεφαλιά του Ρουμπέν προς τα μέσα, ο Ιωαννίδης δεν πρόλαβε για… εκατοστά να πλασάρει προ του Αναγνωστόπουλου, ενώ στο 22’ το απευθείας φάουλ του Μπακασέτα, χτύπησε και στο τείχος της Κηφισιάς, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων που μπλόκαρε.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην έχει μεγάλη ένταση στο παιχνίδι του στο πρώτο ημίωρο, ωστόσο ήταν εκείνος που πλησίασε ξανά στο γκολ στο 31’ όταν από κάθετη πάσα του Κώτσιρα προς τον Ιωαννίδη, ο τελευταίος δεν μπόρεσε να βάλει καλά το σώμα του για να απειλήσει στο τελείωμά του που έφυγε άουτ.

Στο 36’ η Κηφισιά «πάτησε» στην περιοχή του Παναθηναϊκού για πρώτη φορά με το γύρισμα του Ματέους Σάντος προς τον Οζέγκοβιτς, όμως στο τελείωμα του Σέρβου, ο Αράο έβαλε καθοριστική κόντρα διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 37’. Από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα στον Κώτσιρα και τον Ιωαννίδη, ο τελευταίος έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα προς τον Παλάσιος, που με διαγώνια εκτέλεση μέσα στην περιοχή έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει υψηλό βαθμό στη δημιουργία. Στο 59’ ο Λημνιός έβγαλε υπέροχη ασίστ προς τον Παλάσιος που σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ απ’ το VAR, ενώ στο 61’ από γύρισμα του Αργεντινού εξτρέμ μέσα στην περιοχή, ο Μποτία λίγο έλειψε να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

Τα πάντα ήρθαν… τούμπα για τον Παναθηναϊκό μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 64’ ο Σένκεφελντ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, καθώς σήκωσε το πόδι του ψηλά σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Τεττέι, ο οποίος πήρε την μπάλα με το κεφάλι κι εφορμούσε προς το τέρμα.

Στο 67’ ο Λοντίγκιν απέκρουσε με καταπληκτική επέμβαση το απευθείας φάουλ του Μιλίσεβιτς, με τον Αράο να διώχνει σε κόρνερ, όμως ένα λεπτό μετά ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για την Κηφισιά. Σε κόρνερ που εκτελέστηκε πολύ γρήγορα, ο Μιλίσεβιτς έκανε πάλι μία σέντρα-σουτ προς τα μέσα, ο Αράο με το κεφάλι μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε άθελά του στο βάθος της εστίας του Λοντίγκιν για το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας με δέκα παίκτες πλέον στο ματς, άρχισε να πιέζει και στο 85’ ο Αλεξανδρόπουλος έκανε πολύ μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ του Ιωαννίδη, έπειτα από ασίστ του Γερεμέγεφ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε τρομερή αντεπίθεση της Κηφισιάς, ο Μπιφουμά βγήκε τετ-α-τετ, ο Λοντίγκιν ίσα που ακούμπησε την μπάλα κι ο Ούγκο την έσωσε πάνω στη γραμμή αποσοβώντας για τους «πράσινους» το 1-2.

Η Κηφισιά έβρισκε διαρκώς ανοικτό πεδίο στις αντεπιθέσεις και στο 90’+6’ απείλησε ξανά με τον Κλωναρίδη, όμως ο Λοντίγκιν απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Ευαγγέλου σφύριξε τη λήξη, με τους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας να πανηγυρίζουν έξαλλα το πολύτιμο και ιστορικό 1-1 που απέσπασαν στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός-Κηφισιά 1-1

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (90’+2’ Αϊτόρ), Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (90’+2’ Βιλένα), Ρουμπέν (67 Ούγκο), Κώτσιρας, Παλάσιος, Μπακασέτας (76’ Μαντσίνι), Λημνιός (76’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης.

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τεϊσέιρα, Μποτία (74’ λ.τρ. Παρράς), Τσάπαν (16’ λ.τρ. Βαφέας), Μίλισεβιτς, Τσανάτζια, Πρίτσας (46’ Γιόβαντσιτς), Κλωναρίδης, Ματέους Σάντος, Μενέντες (63’ Τεττέι), Οζέγκοβιτς (62’ Μπιφουμά).