Ντνίπρο – Παναθηναϊκός 1-3: Ο Χουάνκαρ κέρασε πρόκριση

14314

Ο Panathinaikos επέστρεψε! Με τον Χουάνκαρ να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε άνετα με 3-1 της Ντνίπρο στο Κόζιτσε και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Σπουδαία βραδιά για τον Ισπανό μπακ που ήταν μέσα και στα τρία γκολ, καθώς έδωσε ασίστ στα δύο και κέρδισε το πέναλτι για το τρίτο.

Μία πρόκριση που εφόσον έρθει για τον Παναθηναϊκό θα του εξασφαλίσει αυτόματα την παρουσία του στους ομίλους του Europa League, στη χειρότερη περίπτωση. Την 1η Αυγούστου η ρεβάνς της Λεωφόρου η οποία αναμένεται να είναι κατάμεστη μετά το αποψινό αποτέλεσμα.

Πώς ξεκίνησαν

Με δύο από τις μεταγραφές του να κάνουν επίσημο ντεμπούτο παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ντνίπρο. Ο Μπρινιόλι ήταν στο τέρμα για τους «πράσινους», με τετράδα στην άμυνα τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ. Τριάδα στα χαφ ήταν οι Ρούμπεν, Βιλένα και Τζούρισιτς, με τον Μπερνάρντ στο αριστερό άκρο της επίθεσης, τον Παλάσιος στο δεξί και τον Σπόραρ στην κορυφή.

Από την άλλη, οι τυπικά γηπεδούχοι Ουκρανοί ξεκίνησαν με τον Κιναρέικιν στο τέρμα και τους Μιροσινιτσένκο, Σβάτοκ, Σαράπι, Κράβετς στην άμυνα. Μπαμπένκο και Ντομίνγκο Φελίπε ήταν στον άξονα, με τους Χουτσούλιακ, Ρουμπτσίνσκι, Τρετιάτκοφ πίσω από τον προωθημένο Ντόβμπικ.

Ιδανικό ξεκίνημα και καλή διαχείριση

Με επιθετική διάθεση μπήκε από το ξεκίνημα στο ματς ο Παναθηναϊκός και αφού απείλησε με ένα φάουλ του Μάγκνουσον, πέτυχε το γκολ με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα. Ο Χουάνκαρ έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε δύο παίκτες και γύρισε στη μικρή περιοχή για τον Σπόραρ που ουσιαστικά μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, ανοίγοντας λογαριασμό για φέτος.

Από εκείνο το λεπτό κι έπειτα οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και απειλήθηκαν μόνο μία φορά όταν σε αντεπίθεση των Ουκρανών στο 18’ ο Ντόβμπικ έκανε πολύ κακό τελείωμα από καλή θέση. Το πρώτο ημίχρονο πάντως είχε κι ένα αρνητικό για τον Παναθηναϊκό που έχασε στο 24’ με τραυματισμό τον Σένκεφελντ και στη θέση πέρασε ο Γεντβάι κάνοντας το ντεμπούτο του.

Αγκάλιασε την πρόκριση

Με πιο επιθετική διάθεση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ντνίπρο και απείλησε δύο φορές στο πρώτο πεντάλεπτο. Πρώτα με ένα γυριστό του Σαράμπι που έφυγε έξω και έπειτα με ένα πολύ ωραίο πλασέ του Κουτσούλιακ που πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο. Στο 58’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ όταν ο Βιλένα έκλεψε κι έδωσε στον Σπόραρ που έφυγε στην κόντρα με εξαιρετικές προϋποθέσεις, εκείνος έσπασε ξανά στον Ολλανδό που έκανε όμως κάκιστο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Στο 72′ η Ντνίπρο έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Ρουτσίσκι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στον Χουάνκαρ και να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι. Κι αφού τη γλίτωσε εδώ ο Παναθηναϊκός, «καθάρισε» την πρόκριση στη συνέχεια. Από νέα προσπάθεια του Χουάνκαρ στο 74′ ο Τζούρισιτς με υπερόχο τελείωμα εκτός περιοχής έκανε το 2-0 ανοίγοντας λογαριασμό με την πράσινη φανέλα και οκτώ λεπτά αργότερα, πάλι ο Ισπανός μπακ ήταν πρωταγωνιστής.

Ο Χουάνκαρ κέρδισε πέναλτι το οποίο ο Ιωαννίδης εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-0. Την καλή εικόνα των «πράσινων» μετρίασε κάπως το γκολ του Ταντσίκ μετά από κακή λειτουργεία της άμυνας σε εκτέλεση κόρνερ των Ουκρανών. Και με το 3-1 πάντως οι «πράσινοι» είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση.

Ντνίπρο: Κιναρέικιν, Μιροσινιτσένκο, Σβάτοκ(61’ Κοχούτ), Σαράπι, Κράβετς(73’ Καπλιένκο) ,Μπαμπένκο(83’ Ταντσίκ), Μπλάνκο(83’ Γκορίν), Χουτσούλιακ, Ρουμπτσίνσκι, Τρετιάτκοφ(61’ Άνταμτσιουκ), Ντόβμπικ.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένγκεφελντ(24’ Γέντβαϊ), Βιλένα(71’ Τσόκαϊ), Πέρεθ, Τζούριτσιτς(78’ Μαντσίνι), Παλάσιος, Μπερνάρ(71’ Βέρμπιτς), Σπόραρ(78’ Ιωαννίδης)