Λεβαδειακός – ΑΕΚ 0-2: Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την «Ένωση»

1008
Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την

Με σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία και πρωταγωνιστές τους Ελίασον και Γκατσίνοβιτς, η ΑΕΚ πέρασε με 2-0 από την έδρα του Λεβαδειακού, πέτυχε την 5η συνεχόμενη της νίκη στη Super League 1 και πάει με ιδανική ψυχολογία στο ματς με τον ΠΑΟΚ, το πρώτο ντέρμπι που θα γίνει στην “OPAP Arena”.

Η ΑΕΚ με μια καλή της περίοδο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετή για να της δώσει τη νίκη στην έδρα του Λεβαδειακού (2-0) και να την διατηρήσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -6 από τον Παναθηναϊκό, πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε και τα δυο γκολ της Ένωσης κι έφτασε τα 5 στη φετινή Super league 1.

Ο Λεβαδειακός είχε ψηλά τις γραμμές του και με την πίεση που άσκησε, προκάλεσε πρόβλημα στο build up της ΑΕΚ. Μάλιστα, οι Βοιωτοί προσπάθησαν να βγάλουν μπαλιές στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, κυρίως προς την μεριά του Μουκουντί.

Με το πέρας των πρώτων δέκα λεπτών, η ΑΕΚ έδειξε να ανεβάζει.. στροφές, κάνοντας προσπάθειες από τις πτέρυγες, με Γκατσίνοβιτς και Ελίασον. Παρουσίασε όμως πρόβλημα από την μεριά του πρώτου, αφού ο Σιντιμπέ έδειξε να δυσκολεύεται, παίζοντας -αναγκαστικά- από “λάθος” πλευρά. Ο Λεβαδειακός έμεινε… πιστός στο “καταστρεπτικό” του σχέδιο κι έτσι δεν δέχθηκε κάποια σοβαρή φάση στην εστία του.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να φτάσει με ευκολία στα αντίπαλα καρέ και να βγάλει μπαλιές προς τον Λιβάι Γκαρσία, έχοντας… φορτώσει τον άξονα με Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο και Σιμάνσκι. Ο Λεβαδειακός κατάφερε να την μπλοκάρει και να φτάσει με σχετική ευκολία στην ανάπαυα, χωρίς να απειληθεί. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων, ήταν ένα σουτ του Πινέδα (42′) που έφυγε άουτ.

Η ΑΕΚ μπήκε… έτσι όπως ήθελε στην επανάληψη. Με γρήγορες πάσες και επιθετική συμπεριφορά. Δημιούργησε με το “καλημέρα” φάσεις κι έφτασε στο 0-1. Ο Ελίασον έκανε στο 50′ την ατομική προσπάθεια, έβγαλε σέντρα πάρε – βάλε για τον Λιβάι Γκαρσία και ο φορ της Ένωσης έκανε το 0-1 με κοντινή κεφαλιά!

Η ΑΕΚ συνέχισε με πολύ καλή ψυχολογία και στο 66΄ κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Γκατσίνοβιτς. Ο διαιτητής το ενέκρινε μέσω του online review, ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 0-2 για την ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν… προβάδισμα νίκης, ενώ ο Ματίας Αλμέιδα πέρασε τον Γιόνσον, για να τους ενισχύσει στο χώρο του κέντρου. Χωρίς να έχει να χάσιε κάτι, ο Λεβαδειακός προσπάθησε για το γκολ, αλλά στις δυο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, δεν τα κατάφερε στην… εκτέλεση κι έτσι το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους. Στην κορυθφαία τους στιγμή, στο 90+5′, ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει το σουτ του Σκβάρκα, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Γιαννιώτας έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ, με κοντινό πλασέ.