Ισπανία – Γαλλία 2-1: Στον τελικό του Euro οι Ισπανοί με Γιαμάλ και Όλμο

4445
Lamine Yamal - Theo Hernandez

Η Ισπανία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2024 καθώς κατάφερε γρήγορα να κάνει την ανατροπή κόντρα στη Γαλλία με φοβερά γκολ από τον 16χρονο Γιαμάλ και τον Όλμο και να προηγηθεί με 2-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε, μιας και οι Γάλλοι ήταν παντελώς ακίνδυνοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Ισπανία προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (14/7), όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Αγγλία και την Ολλανδία.

Ο αγώνας

Η πρώτη μεγάλη φάση του ημιτελικού ήρθε πολύ νωρίς. Από τη σέντρα του Γιαμάλ στο 5′ ο Ρουίθ βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ήταν άστοχη!

Ό,τι δεν έκανε ο μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν, το έκανε ο συμπαίκτης του στους πρωταθλητές της Ligue 1, Κολό Μουανί, τέσσσερα λεπτά αργότερα. Ο Μπαπέ έβγαλε τη σέντρα ακριβείας και ο 25χρονος επιθετικός με κεφαλιά είχε πολύ εύκολο έργο, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους «τρικολόρ» (1-0).

Κι ενώ όλα έμοιαζαν… τέλεια για τους «πετεινούς», μέσα σε 5 λεπτά η «Ρόχα» έφερε τα πάνω κάτω.

Αρχικά στο 21′ με το ωραιότερο, ίσως, γκολ του τουρνουά έως τώρα από το φοβερό σουτ του Λαμίν Γιαμάλ. Το νέο μεγάλο αστέρι της Μπαρτσελόνα και του παγκοσμίου ποδοσφαίρου με το τέρμα που πέτυχε έγραψε Ιστορία.

Έγινε ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, σε ηλικία 16 ετών και 323 ημερών και παράλληλα ο μικρότερος που ξεκίνησε σε ημιτελικό Euro και Μουντιάλ προσπερνώντας τον Πελέ, ο οποίος ήταν στο αρχικό σχήμα της Βραζιλίας στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 1958 με τη Γαλλία, σε ηλικία 17 ετών και 244 ημερών).

Στο 25′, ο Ντάνι Όλμο αφού «άδειασε» τον Τσουαμενί με δυνατό σουτ νίκησε τον Μενιάν, με τη βοήθεια και της τύχης, καθώς παρενεβλήθη στην πορεία της μπάλας ο Κουντέ.

Η πιο παραγωγική ομάδα της διοργάνωσης με 13 γκολ (Ισπανία) είχε καταφέρει μία σπουδαία ανατροπή (2-1) απέναντι στην καλύτερη άμυνα του Euro μέχρι τη σέντρα του αποψινού ματς (η Γαλλία είχε δεχτεί μόλις ένα γκολ μετά από 5 αγώνες)!

Η Ισπανία ήταν άριστη τακτικά στην επανάληψη, έκλεισε σωστά όλους τους διαδρόμους με τους παίκτες της να πηγαίνουν πρώτοι στη μπάλα, δεν επέτρεψε στου Γάλλους να βρουν χώρους, ούτε να τροφοδοτηθεί ο Μπαπέ και δεν κινδύνεψε ούτε μία φορά, πέρα από το σουτ του Ερνταντέζ στο 75′ από καλή θέση που ήταν άστοχο.

Ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν οι Γάλλοι. Υπήρχε διάθεση από την πλευρά των παικτών του Ντιντιέ Ντεσάν, ωστόσο, το παιχνίδι τους ήταν μονοδιάστατο και προβλέψιμο. Κι από τη στιγμή που και το μεγάλο τους αστέρι, ο Κιλιάν Μπαπέ, συνέχισε τις κακές του… πτήσεις στο τουρνουά, ήταν αναμενόμενο το αποτέλεσμα.

Θα μπορούσε, πάντως, στο 86′ να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή ήταν πολύ μακριά από τα δικά του στάνταρ.