EuroLeague: Νίκη τετράδας ο Ολυμπιακός, 88-81 την Εφές. Εξαιρετικός ο Τουπάν

1329
ολυμπιακός
Με τρομερή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και μπροστάρη τον Αξέλ Τουπάν ο Ολυμπιακός «μπλόκαρε» την Αναντολού Εφές και τη νίκησε 88-81 στο ΣΕΦ, για να ανέβει στο 7-5!

Πλησίασε στην πρώτη τετράδα ο Ολυμπιακός!

Με έναν τρομερό Αξέλ Τουπάν και εξαιρετικές άμυνες στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έκοψαν τη… φόρα της Αναντολού Εφές, την οποία νίκησαν 88-81 και έτσι ανέβηκαν στο 7-5!

Η ομάδα του Μπλατ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, φτάνοντας ακόμη και στο +15 στην πρώτη περίοδο, αλλά στη δεύτερη και στην τρίτη άφησε την άμυνα στα… αποδυτήρια, δεχόμενη συνολικά 56 πόντους και σκοράροντας 40. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε το… γαλλικό κλειδί, αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ (18 συνολικά!) και έτσι ήρθε το ροζ φύλλο στον Πειραιά.

Έξι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τουπάν να ήταν κορυφαίος με 19 πόντους και τον Μιλουτίνοφ να προσθέτει 15 και 9 ριμπάουντ. Από 10 πόντους ο καθένας είχαν οι Σπανούλης, Πρίντεζης, ΛεΝτέι και Στρέλνιεκς, με τον υπαρχηγό να μαζεύει και 11 «σκουπίδια».

Από την ομάδα του Αταμάν σχεδόν… μόνοι τους πάλευαν οι Μίσιτς και Λάρκιν με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 5 (1), Τουπάν 19 (4), Σπανούλης 10 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 15 (9ριμπ.), Στρέλνιεκς 10, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (11ριμπ.), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 20 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μερμάν 9 (3τρ., 8ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίσιτς 24 (4), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σίμον 8 (1).

*Πηγή: sport-fm.gr, Παναγιώτης Κεφαλάς.