Champions League: Για το θαύμα στο Άμστερνταμ ο ΠΑΟΚ

973
παοκ

Ακόμη πιο δύσκολο γίνεται, πλέον, το έργο του ΠΑΟΚ για πρόκριση στα play offs του Champions League.

Το 2-2 με τον Άγιαξ στην Τούμπα, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον Γ΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, σαφώς και δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα στους Ολλανδούς ενόψει της ρεβάνς της 13ης Αυγούστου στο Άμστερνταμ.

Χωρίς να εντυπωσιάσει η ομάδα του Τεν Χαγκ, στάθηκε αρκετά τυχερή και πήρε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα απέναντι στον ΠΑΟΚ, που είχε ένα εξαιρετικό 25λεπτο στο πρώτο μέρος, χάρις στο οποίο ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 σε 2-1 κι έχασε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες για να μπει με 3-1 στ΄ αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος παίκτες-κλειδιά του ΠΑΟΚ (Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Άκπομ, Ζαμπά) έμειναν από δυνάμεις και με «σύμμαχο» την τύχη ο «Αίαντας» πέτυχε την ισοφάριση και, πλέον, σε μία εβδομάδα οι πρωταθλητές Ελλάδας θα ψάξουν για το θαύμα στην «χώρα της τουλίπας».

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, με ποδόσφαιρο υψηλών προδιαγραφών κυρίως από τον ΠΑΟΚ, που μετά το 20΄ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Ολλανδοί χωρίς να εντυπωσιάζουν, είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα κι έβγαιναν πιο οργανωμένα στην επίθεση. Δεν ήταν απειλητικοί προς την εστία του Πασχαλάκη, παρ΄ όλα αυτά στάθηκαν τυχεροί στο 10΄ κι από το απευθείας φάουλ του Ζίγιες και την παρεμβολή του Γιαννούλη με το κεφάλι κατάφεραν να προηγηθούν (1-0).

Ακολούθησε ένα 10λεπτο απόλυτης σύγχυσης για τους παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά», που κινδύνεψαν να δεχτούν και δεύτερο τέρμα στο 18΄, αλλά ο Πασχαλάκης «φώναξε παρών» στο σουτ του Ζίγιες (η μπάλα άλλαξε πορεία από την κόντρα που έβαλε ο Βαρέλα).

Από το 20ό λεπτό, όμως, και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να βγαίνει πολύ οργανωμένα στην επίθεση από τα άκρα με τους Ζαμπά και Γιαννούλη, ο Μπίσεσβαρ πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και το 1-1 ήρθε στο 33΄ εντελώς… φυσιολογικά.

Αλλάζοντας εξαιρετικά τη μπάλα οι Μάτος-Μπίσεσβαρ και Γιαννούλης, η μπάλα από τα πόδια του τελευταίου έφτασε στον Άκπομ και εκείνος «εκτέλεσε» τον Ονάνα στο 32΄.

Το γκολ έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στην ελληνική ομάδα που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 39΄ από το κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Μάτος με κεφαλιά-δυναμίτη έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (2-1) μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Συνέχισαν οι παίκτες του Φερέιρα να πιέζουν και να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και σε δύο περιπτώσεις έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για τρίτο γκολ, με τον Άκπομ και τον Πέλκα, που δεν κατάφεραν από κοντά να σκοράρουν ύστερα από ωραίες ενέργειες του Ζαμπά.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο. Από τα πρώτα λεπτά οι Ολλανδοί πίεσαν για την ισοφάριση κι αφού έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 50΄ με τον Ζίγιες, στο 57΄ ήρθε το 2-2 πάλι με τυχερό τρόπο. Από την κακή απομάκρυνση της μπάλας από τον Βαρέλα στη μικρή περιοχή, ο Χούντελααρ έβαλε το πόδι του και με αυτό τον τρόπο ο Αγιαξ ισοφάρισε.

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που δεν είχε ρυθμό και οι περισσότεροι παίκτες του έδειχναν να μένουν από δυνάμεις. Οι Ολλανδοί, πάντως, έδειξαν ικανοποιημένοι με το δεύτερο τέρμα που πέτυχαν και δεν κυνήγησαν το τρίτο τέρμα…