BasketLeague: Εξαιρετικός στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός, νίκησε το Περιστέρι (92-69)

1489
ολυμπιακός

Με τον Τουπάν να ξεκινά την αντεπίθεση μετά το -19 και να ακολουθεί ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 92-69 το Περιστέρι και έμεινε μόνος δεύτερος στην Α1, πηγαίνοντας στο 9-1.

Ηρέμησε και ξεκίνησε την… καταιγίδα ο Ολυμπιακός!

Για 14 λεπτά, το Περιστέρι κυριαρχούσε στο παρκέ του ΣΕΦ, φτάνοντας ακόμη και στο +19 (19-38). Ωστόσο, εκεί ο Αξέλ Τουπάν σήμανε την… αντεπίθεση και σε συνδυασμό με ένα εξαιρετικό ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη (92-69), με αποτέλεσμα να πάνε στο 9-1 και να μείνουν μόνοι στη δεύτερη θέση της Α1.

Το παιχνίδι «στράβωσε» από τα πρώτα δευτερόλεπτα για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να αποχωρεί τραυματίας, ύστερα από αγκωνιά που δέχθηκε στο κεφάλι από τον Χένρικ Σίρκο. Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες έβγαλαν… δαγκάνες στην άμυνα και μπλόκαραν το σύνολο του Πεδουλάκη, το οποίο από τους 48 πόντους που σημείωσε στο πρώτο μισό, αρκέστηκε μόλις στους 21, στο επόμενο 20λεπτο.

Ο Τουπάν ήταν και πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, έχοντας 17 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο), με τον Σπανούλη να είχε 14, τον ΛεΝτέι 12 και τον Βεζένκοβ 10. Από το Περιστέρι, που έπεσε στο 8-2, ξεχώρισε ο Μπέντιλ με 18 πόντους.

Το ματς

Στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός έχασε τον Στρέλνιεκς με τραυματισμό στο κεφάλι, ενώ έδειξε διάθεση να χτυπήσει με τον Μιλουτίνοφ στη ρακέτα στην αρχή του παιχνιδιού (6-2). Αλλά, μετά το πρώτο δίλεπτο, το Περιστέρι έσφιξε την άμυνά του και με τα τρίποντα των Ντάνιελ και Κάλαχαν έτρεξε ένα 10-0, για το +6 (6-12), στα μισά. Οι Σπανούλης και Πρίντεζης μείωσαν για τους «ερυθρόλευκους» (10-12), με τον Μπέντιλ να έρχεται από τον πάγκο, να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +7 (10-17) και να τους συντηρεί εκεί (12-19) μέχρι το 7’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες τροφοδότησαν τον Πρίντεζη (16-19), με τον Ντάνιελ να διαμορφώνει το 16-21.

Ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη πιο χαλαρός στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να χαρίσει απανωτά επιθετικά ριμπάουντ στο Περιστέρι και εκείνο να ξεφύγει στο +15 (16-31). Το τρίποντο του Τουπάν έκοψε το σερί των φιλοξενούμενων (19-31), αλλά οι παίκτες Μπλατ ήταν πολύ εκνευρισμένοι, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πηγαίνει με τους Σκορδίλη και Μπέντιλ στο +19 (19-38), στο 14’. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Τουπάν και ένα 7-0 (26-38), αλλά στη συνέχεια αναλώθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα, με το Περιστέρι να παίζει πιο μυαλωμένα και με τους Αγραβάνη και Μπέντιλ να διατηρούνταν στο +14 (33-47), μέχρι το 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Τουπάν πήρε ξανά τον Ολυμπιακό από το… χέρι, με αποτέλεσμα να ψαλιδίσει τη διαφορά στους έξι πόντους (42-48), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ πιο ήρεμος και μυαλωμένος μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μπλατ πίεσαν στην άμυνα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ έκαναν ένα 16-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, για το +8 (58-50). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τα ηνία του ματς και με μπροστάρη τον ΛεΝτέι στην επίθεση ξέφυγαν σε διψήφια τιμή (70-57), στο 29’. Η μόνη αντίδραση της ομάδας του Πεδουλάκη ήταν μία βολή του Σίρκο, με το τρίποντο και φάουλ του Βεζένκοφ να στέλνει τους Πειραιώτες στο +16 (74-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια συγκέντρωση –ειδικά στην άμυνα- ξεκίνησαν οι Πειραιώτες και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά για το +23 (81-58), ενώ με τρίποντο του Βεζένκοβ, η διαφορά ξέφυγε στο +24 (84-60), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν άνετα την απόστασή τους (90-64) με τους Τίμα και Βεζένκοβ και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 10 (2), Μιλουτίνοφ 9, Παπανικολάου 8 (2), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4, Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2τρ., 7ασ.), Μπόγρης 2, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3), Τίμα 4, ΛεΝτέι 12.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5, Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπεντίλ 18 (2), Καράμπελας 3 (1).

*Πηγή: sport-fm.gr