Άγιαξ – ΑΕΚ 3-1: Έκανε λάθη και έμεινε εκτός Ευρώπης

4389

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 στο Άμστερνταμ από τον Άγιαξ, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός Ευρώπης και στην τελευταία θέση του πολύ απαιτητικού ομίλου της στo Εuropa League.

Ο Άγιαξ «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Άκπομ εκμεταλλεύτηκε την πολύ κακή έξοδο του Αθανασιάδη και με κεφαλιά στο 5ο λεπτό να κάνει το 1-0, δίνοντας στους Ολλανδούς το προβάδισμα.

Παρά την αρχικό σοκ η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε, καθώς στο 11ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία κατάφερε να κάνει το 1-1 με δυνατή κεφαλιά, ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλα από τον «κιτρινόμαυρο» πάγκο.

Παρόλα αυτά η Ένωση σε μια στιγμή αδράνειας, δέχτηκε και πάλι γκολ, με τον Τέιλορ στο 21ο λεπτό να εκμμεταλεύεται το κενό στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα και με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 2-1.

Εξέλιξη που είχε ως αποτέλεσμα ο Άγιαξ να οπισθοχωρήσει στο γήπεδο και να δώσει την μπάλα στην ΑΕΚ, η οποία αναζητούσε την ισοφάριση.

Ωστόσο παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Ένωσης στο δεύτερο μέρος, ένα ακόμη τραγικό λάθος από τον Αθανασιάδη είχε ως αποτέλεσμα ο Άγιαξ να κάνει το 3-1.

Συγκεκριμένα μετά από ένα λάθος του Άμραμπατ στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Άκπομ βγήκε απέναντι στον Αθανασιάδη, με τον Άγγλο επιθετικό να κάνει ένα αδύναμο σουτ, στο οποίο ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε μια τραγική αντίδραση, βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για τρίτη φορά στο παιχνίδι.

Από αυτό το σημείο και έπειτα τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για την ΑΕΚ, με την Ένωση να ψάχνει δυο γκολ αντί για ένα που έψαχνε.

Κάπως έτσι η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1 και έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, σε ένα πάρα πολύ δύσκολο όμιλο. Πλέον η Ένωση δίνει έμφαση στην Ευρώπη και στην μάχη της σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας