Συγκλονιστικός Τσιτσιπάς, στους «16» του Γουίμπλεντον

1309
τσιτσιπάς
Το «μαγικό» του ταξίδι του στο βρετανικό Γκραν Σλαμ συνεχίζει ο 20χρονος τενίστας.

Συνεχίζει να μαγεύει στο Λονδίνο ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 6-4) του Ιταλού Τόμας Φαμπιάνο (νο 133) και προκρίθηκε στους «16» του Αγγλικού Όπεν.

Από το πρώτο σετ οι προθέσεις του Τσιτσιπά ήταν εμφανείς, καθώς παρά το γεγονός ότι ο Ιταλός έκανε μπρέικ στο σερβίς του, απάντησε άμεσα και «καθάρισε» το πρώτο σετ με σκορ 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο μπρέικ και σε ακόμη γρηγορότερο χρόνο (25 λεπτά) έφτασε πρώτος στα έξι γκέιμς και έκανε το 2-0.

Με την «πλάτη στον τοίχο» ο Φαμπιάνο έβγαλε κάποια αντίδραση και πέρασε μπροστά με 3-2 στο κρίσιμο για την έκβαση του αγώνα 3ο σετ. Ωστόσο η απάντηση του 20χρονου ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας αρχικά και στη συνέχεια κάνοντας νέο μπρέικ τελείωσε το σετ και των αγώνα (6-4) μέσα σε 1 ώρα και 33 λεπτά.

Πλέον ο Στέφανος περιμένει τον αντίπαλο του στους «16» από το ζευγάρι Ίσνερ (νο 10) και Άλμποτ (νο 98), με τον Αμερικανό να είναι το μεγάλο φαβορί.