Ελλάδα-Σερβία 70-63: Η εθνική μπάσκετ με το ένα πόδι στην Κίνα!

1641
ελλάδα
Με το δεξί ξεκίνησε και τη β’ φάση της προκριματικής διαδικασίας του Μουντομπάσκετ η  Εθνική ομάδα Μπάσκετ που έκανε το 7χ7 στο Ηράκλειο κι βρίσκεται αγκαλιά με το εισιτήριο για την Κίνα.
Ο αγώνας

Η ελληνική ομάδα άρχισε τον αγώνα με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μπουρούση απέναντι στη Σερβία των Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Λούτσιτς, Μπιέλιτσα και Μιλουτίνοφ. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επέμεινε στο σουτ πίσω από τα 6μ.75 στην πρώτη περίοδο (3/10 τρίπ.), κατέβασε 6 επιθετικά ριμπάουντ κι έκλεισε το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (16-18), έχοντας 29.4% στα σουτ εντός πεδιάς (5/17) και 62.5% στις βολές (5/8).

Από την άλλη πλευρά, ο Νικ Καλάθης ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Εθνική σε αυτό το διάστημα με 8 πόντους και 2 ασίστ ωστόσο χρεώθηκε με τρίτο φάουλ μόλις στο 13:18, δίνοντας τη θέση του στον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Η Ελλάδα έφερε το ματς στη μέτρα της με το μακρινό σουτ, μετρώντας 5/8 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-32 με μια εξαιρετική προσωπική άμυνα του ομογενή γκαρντ στον Μπογκντάνοβιτς.

Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν 2/2 βολές στο πρώτο ημίχρονο ενώ η Σερβία είχε μόλις 1 ομαδικό φάουλ για εννιάμιση λεπτά στη δεύτερη περίοδο! Ο ομοσπονδιακός προπονητής έσφιξε το rotation αφού δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μάντζαρη, Αντετοκούνμπο και Μήτογλου, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 9 επιθετικά ριμπάουντ, +8 βολές και μόλις 2 λάθη.

Η ελληνική ομάδα μπήκε με το γκάζι… πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπουρούσης ήταν θετικός σε άμυνα και δημιουργία, ο Αντετοκούνμπο πέρασε στο παρκέ για να κουράσει τον Μπογκντάνοβιτς και η Εθνική προηγήθηκε 45-34 στο 24:46 με επιμέρους σκορ 10-2! Ο Καλάθης ανέβασε τη διαφορά στο +12 (48-36, 26:12), στο ματς πέρασαν οι Μάντζαρης, Μήτογλου ενώ οι Σέρβοι άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά, κάνοντας επιμέρους 11-1 (49-47) ενώ ο Θανάσης διαμόρφωσε το 51-47 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 57-54 και τον Μίσιτς να φέρνει το ματς στα ίσα με τον ίδιο τρόπο (57-57, 34:30)! Η Ελλάδα προηγήθηκε με 63-57 με μπροστάρη τον Πρίντεζη μέσα σε πανδαιμόνιο, ο Παπανικολάου διαμόρφωσε το 65-59 στα 2:17 για το φινάλε ενώ οι Σέρβοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις με το μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχοι και το φόλοου του Μπουρούση ανέβασε τη διαφορά στο +9 (67-59)! Εν τέλει η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Μάρτινς Κοζλόφσκις (Λετονία), Μάρεκ Τσμικιέβιτς (Πολωνία) και Σεργκέι Ζαστσούκ (Ουκρανία).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 9 (1τρ., 10ριμπ., 8ασ.), Καλάθης 15 (3), Παπανικολάου 8 (1), Σλούκας 11 (3), Αντετοκούνμπο 4, Ντόρσεϊ, Μάντζαρης, Μήτρογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1τρ., 12ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Γιόβιτς 11 (1), Μιλουτίνοφ 7, Νέντοβιτς 7 (1), Κάλινιτς 1, Λούτσιτς, Μίτσιτς 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 2, Σιμόνοβιτς 2.