Αποκλεισμός Τσιτσιπά στο Barcelona Open

1466
τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε μακριά από τις πραγματικές δυνατότητές του, έδωσε δικαίωμα και τελικά το πλήρωσε με αποκλεισμό από τη συνέχεια του Barcelona Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στον τρίτο γύρο με 4-6, 6-3, 2-6 από τον Γερμανό Γιάν Λέναρντ Στρουφ, καθώς δεν κατάφερε να επαναλάβει την περυσινή πορεία που τον είχε φέρει ως τον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης.

Ο Στρουφ, Νο 51 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, επικράτησε ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου δύο ωρών (1:51΄) και αύριο το απόγευμα θα βρει μπροστά του στα προημιτελικά τον Ράφαελ Ναδάλ.

Για τον Γερμανό τενίστα, που απέκλεισε τον περυσινό φιναλίστ της διοργάνωσης (ο Τσιτσιπάς είχε χάσει από τον Ναδάλ στον τελικό), ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της καριέρας του με αντίπαλο αθλητή από την πρώτη δεκάδα της ATP.