Τσιτσιπάς: Άνετη πρόκριση στον 3ο γύρο του Masters της Ρώμης

1217
τσιτσιπά
Στον τρίτο γύρο του τελευταίου χωμάτινου μάστερς προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίoς νίκησε με 2-0 τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ – Επεισοδιακή αποχώρηση του Νικ Κύργιου από το μάστερς της αιώνιας πόλης.

Ο Τσιτσιπάς δεν είχε προβλήματα απέναντι στο 17χρονο Ιταλό (Νο263) τον οποίο νίκησε σε περίπου 77 λεπτά (6-3, 6-2). Με τη σημερινή του νίκη ο 20χρονος Έλληνας ανεβαίνει στο Νο6 απειλώντας πλέον και τον Αλεξάντρ Ζβέρεφ στο Νο5.

Ο Γερμανός έχει 4.155 βαθμούς με τον Τσιτσιπά να είναι αυτή τη στιγμή στους 3.810 και να αντιμετωπίζει στον 3ο γύρο (ο αγώνας διεξάγεται σήμερα το βράδυ με αρχική ώρα έναρξης τις 21:00, λόγω των προβλημάτων που προέκυψαν χθες με τον καιρό) το νικητή από το ζευγάρι Ράντου Άλμποτ – Φάμπιο Φονίνι. Αν περάσει και αυτό το εμπόδιο τότε στα προημιτελικά θα παίξει με το νικητή της αναμέτρησης Ρότζερ Φέντερερ – Μπόρνα Τσόριτς.

Αρκετές εκπλήξεις είχαμε στα υπόλοιπα παιχνίδια, με τον 35χρονο Φερνάντο Βερντάσκο (Νο38) να πετάει εκτός τουρνουά τον φορμαρισμένο Ντόμινικ Τιμ (Νο4) με 2-1 (4-6, 6-4. 7-5) και τον Γιαν Λέναρντ Στρουφ (Νο51) να κερδίζει εύκολα τον Μάριν Τσίλιτς (Νο10) 2-0 (6-2. 6-3).

Ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, στην επανεμφάνιση του δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Νταβίντ Γκοφέν τον οποίο νίκησε 2-0 (6-4, 6-2), ενώ και ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε σχετικά εύκολα επί του Ζοάο Σόουζα 2-0 (6-4, 6-3). Σαρωτικός ήταν ο Ράφα Ναδάλ που έχασε μόνο ένα γκέιμ στο 2-0 (6-0, 6-1) επί του Ζερεμί Σαρντί. Κανένα πρόβλημα και για τον Νόβακ Τζόκοβιτς που νίκησε 2-0 (6-1, 6-3) τον Ντένις Σαποβάλοφ.

Tην παράσταση σήμερα έκλεψε ο Νικόλας Κύργιος ο οποίος στην αναμέτρηση του με τον Κάσπερ Ρουντ και ενώ το σκορ ήταν 1-1 σετ και 2-1 γκέιμ υπέρ του Νορβηγού στο τρίτο σετ, πέταξε μια καρέκλα στον αγωνιστικό χώρο, μάζεψε τα πράγματα του και έφυγε…