Σέντρα στο Euro: Όλα όσα θέλετε να ξέρετε

81
Σέντρα στο Euro

Το UEFA Euro 2020 θα είναι το 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου ανδρών, που διοργανώνεται κάθε τέσσερα χρόνια. Βέβαια αυτή τη φορά λόγω της πανδημίας, το τελευταίο είχε διεξαχθεί το 2016.

Το πρωτάθλημα ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί από τις 12 Ιουνίου έως τις 12 Ιουλίου 2020. Στις 17 Μαρτίου 2020, η UEFA ανακοίνωσε την αναβολή του πρωταθλήματος για ένα χρόνο λόγω της πανδημίας του κορονοϊού και μετέφερε την έναρξή του στις 11 Ιουνίου. Ανακοινώθηκε επίσης πως το τουρνουά θα διατηρήσει την ονομασία “UEFA Euro 2020” και θα συμμετάσχουν 24 ομάδες.

Η Πορτογαλία είναι η τελευταία πρωταθλήτρια, έχοντας κερδίσει το Euro 2016. Το Euro 2020 θα διαρκέσει ένα μήνα (11 Ιουνίου 2021-11 Ιουλίου 2021).

Σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό, είχαν επιλεγεί 13 πόλεις σε ισάριθμες χώρες, όμως αποκλείσθηκαν αρχικά οι Βρυξέλλες (Βέλγιο). Ακολούθως και για λόγους ασφαλείας με αφορμή την πανδημία του κορονοϊού, αποκλείσθηκαν το Δουβλίνο (Ιρλανδία) και το Μπιλμπάο (Ισπανία), που αντικαταστάθηκε από την Σεβίλλη, επειδή δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις για παρουσία θεατών στις εξέδρες. Όσον αφορά στους αγώνες, που επρόκειτο να διεξαχθούν στην ιρλανδική πόλη, θα γίνουν στην Αγία Πετρούπολη και στο Λονδίνο.

Τηλεοπτική μετάδοση

Ο ANT1 θα καλύψει, αποκλειστικά, ολόκληρο τον θεσμό του Euro 2020, δαπάνησε παραπάνω από 8 εκατομμύρια ευρώ. Όπως έχει γίνει γνωστό, τις ημέρες που θα συμπέσουν παιχνίδια την ίδια ώρα (τελευταία αγωνιστική των ομίλων), θα μεταδίδει έναν αγώνα και το Μακεδονία TV.

Για πρώτη φορά, η ΕΡΤ δεν θα μεταδώσει τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση, καθώς ακολουθεί «σφιχτή» οικονομική πολιτική.

Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν σε 11 πόλεις Ευρωπαϊκών χωρών:

  • Αζερμπαϊτζάν
  • Δανία
  • Αγγλία
  • Γερμανία
  • Ουγγαρία
  • Ιταλία
  • Ολλανδία
  • Ρουμανία
  • Ρωσία
  • Σκωτία
  • Ισπανία

Οι αγώνες των ομίλων θα διεξαχθούν σε 3 ζώνες ωρών: 16:00 – 19:00 – 22:00. Οι προημιτελικοί και ημιτελικοί στις διασταυρώσεις Euro 2020 είναι προγραμματισμένοι για τις 19:00 και 22:00, ενώ μικρός και μεγάλος τελικός στις 22:00.

Οι όμιλοι του Euro 2021

1ος όμιλος:

Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν

2ος όμιλος:

Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Δανία και Ρωσία

3ος όμιλος:

Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Ρουμανία

4ος όμιλος:

Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Αγγλία και Σκωτία

5ος όμιλος:

Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ρωσία και Ισπανία

6ος όμιλος:

Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ουγγαρία και Γερμανία

Προκρίνονται οι δύο πρωτοπόροι κάθε ομίλου και οι 4 καλύτεροι τρίτοι

Κριτήρια ισοβαθμίας

1) Περισσότεροι βαθμοί στα μεταξύ τους ματς
2) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς
3) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς
4) Καλύτερη συνολικά διαφορά τερμάτων
5) Καλύτερη συνολικά επίθεση
6) Περισσότερες νίκες
7) Πέναλτι (αν ισοβαθμούν 2 ομάδες)
8) Λιγότεροι βαθμοί ποινής (1 πόντος για κάθε κίτρινη κάρτα, 3 πόντοι για κόκκινη κάρτα μετά από δύο κίτρινες κάρτες, 3 πόντοι για απευθείας κόκκινη κάρτα, 4 πόντοι για απευθείας κόκκινη σε παίκτη που είχε ήδη κίτρινη)
9) Υψηλότερη θέση στα προκριματικά.

Κάθε πόλη θα φιλοξενήσει τρεις αγώνες ομίλων και έναν αγώνα για τον γύρο των 16 ή για τον γύρο των 4. Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στα 11 στάδια ως ακολούθως :

  • Φάση ομίλων, γύρος των 16, ημιτελικοί αγώνες και τελικός: Λονδίνο (Αγγλία)
  • Φάση ομίλων και προημιτελικοί αγώνες: Μόναχο (Γερμανία), Μπακού (Αζερμπαϊτζάν), Αγία Πετρούπολη (Ρωσία), Ρώμη (Ιταλία)
  • Φάση ομίλων και γύρος των 16: Κοπεγχάγη (Δανία), Βουκουρέστι (Ρουμανία), Άμστερνταμ (Ολλανδία), Σεβίλλη (Ισπανία), Βουδαπέστη (Ουγγαρία), Γλασκόβη (Σκωτία)

Αναλυτικά οι πόλεις που θα γίνουν τα ματς ανά όμιλο:

  • Α’ όμιλος: Ρώμη (Ιταλία) και Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)
  • Β’ όμιλος: Αγία Πετρούπολη (Ρωσία) και Κοπενγχάγη (Δανία)
  • Γ’ όμιλος: Άμστερνταμ (Ολλανδία) και Βουκουρέστι (Ρουμανία)
  • Δ’ όμιλος: Λονδίνο (Αγγλία) και Γλασκόβη (Σκωτία)
  • Ε’ όμιλος: Σεβίλλη (Ισπανία) και Αγία Πετρούπολη (Ρωσία)
  • ΣΤ’ όμιλος: Μόναχο (Γερμανία) και Βουδαπέστη (Ουγγαρία)

Πρόγραμμα Euro 2020 φάση ομίλων

Όμιλος Α

Όμιλος B

Όμιλος Γ

Όμιλος Δ

Όμιλος Ε

Όμιλος ΣΤ

Αναλυτικό πρόγραμμα αγώνων Euro 2020 με όλες οι ημερομηνίες

Φάση ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)
19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)
22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

 

Νοκ άουτ – Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)
22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)
22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)
22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)
22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)
22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)
22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Ποιοι διαιτητές θα σφυρίξουν:

Οι 18 διαιτητές που θα σφυρίξουν στο Euro είναι οι:  Μπριχ (Γερμανία), Τσακίρ (Τουρκία), Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία), Εκμπεργκ (Σουηδία), Γκρίνφιλντ (Ισραήλ), Χάτεγκαν (Ρουμανία), Καράσεφ (Ρωσία), Κόβακς (Ρουμανία), Κάιπερς (Ολλανδία), Μακέλι (Ολλανδία), Λαόθ (Ισπανία), Ολιβερ (Αγγλία), Ορσάτο (Ιταλία), Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία), Σέμπερτ (Γερμανία), Τέιλορ (Αγγλία), Τουρπέν (Γαλλία) και Βίντσιτς (Σλοβενία).

Για πρώτη φορά, το σύστημα διαιτησίας με βίντεο VAR θα χρησιμοποιηθεί σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της UEFA.

Διαθέτοντας τη μεγαλύτερη χωρητικότητα από όλα τα υποψήφια στάδια, το Στάδιο Γουέμπλεϊ στο Λονδίνο θα φιλοξενήσει για δεύτερη φορά τους ημιτελικούς και τον τελικό, με την πρώτη φορά να είναι υπό την προηγούμενη μορφή στο Euro 1996.

Το Ολυμπιακό Στάδιο Ρώμης θα φιλοξενήσει τον αγώνα της πρεμιέρας του Euro 2020 ανάμεσα στην οικοδέσποινα Ιταλία και την Τουρκία.

Η Μασκότ του Euro 2020

Η επίσημη μασκότ του πρωταθλήματος, Skillzy, αποκαλύφθηκε στις 24 Μαρτίου 2019. Ο χαρακτήρας εμπνεύστηκε από το freestyle ποδόσφαιρο, το ποδόσφαιρο του δρόμου και τον πολιτισμό panna.

Η μπάλα του Euro 2020

Στις 6 Νοεμβρίου 2019, η UEFA ανακοίνωσε ότι η Uniforia από την Adidas θα ήταν η επίσημη μπάλα του πρωταθλήματος. Ενώ κυριαρχεί το λευκό χρώμα, υπάρχουν επίσης μαύρες αποχρώσεις και γραμμές σε μπλε, ροζ και νέον χρώμα. Το όνομα προέρχεται από μια συνδυαστική λέξη που υποδηλώνει την “ενότητα” και την “ευφορία”.

Τα γήπεδα που θα φιλοξενήσουν τους αγώνες

– Άμστερνταμ (Ολλανδία)   Johan-Cruyff Arena       (54.000 θέσεις)

– Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)   Ολυμπιακό στάδιο         (69.000 θέσεις)

– Βουκουρέστι (Ρουμανία)  National Arena           (54.000 θέσεις)

– Βουδαπέστη (Ουγγαρία)   Ferenc-Puskas            (68.000 θέσεις)

– Κοπεγχάγη (Δανία)       Parken                   (38.000 θέσεις)

– Γλασκόβη (Σκωτία)       Hampden Park             (51.000 θέσεις)

– Λονδίνο (Αγγλία)        Wembley                  (90.000 θέσεις)

– Μόναχο (Γερμανία)       Allianz Arena            (70.000 θέσεις)

– Ρώμη (Ιταλία)           Ολυμπιακό στάδιο         (68.000 θέσεις)

– Αγία Πετρούπολη (Ρωσία) γήπεδο Αγίας Πετρούπολης (61.000 θέσεις)

– Σεβίλλη (Ισπανία)       La Cartuja               (57.000 θέσεις)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Παρακαλώ προσθέστε το σχόλιό σας
Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας