Κύπελλο Ελλάδας: Δύσκολο πέρασμα του ΠΑΟΚ από το Ηράκλειο

899
κύπελλο

Δυσκολεύτηκε πολύ ο ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο απέναντι στον Εργοτέλη, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με το «τρίποντο» αυτό οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στους 4 βαθμούς, όσους έχει και ο Άρης, ενώ η ομάδα της Κρήτης που λύγισε στο τελευταίο 10λεπτο, έμεινε στον ένα βαθμό μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με τον Αήττητο Σπάτων.

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκαν οι «ασπρόμαυροι», καθώς ο στόχος του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν να ξεκουράσει κάποιους βασικούς προκειμένου να έχει την ομάδα του πιο φρέσκια όταν επαναρχίσει το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Μπίσεσβαρ, στο 10ο λεπτό και φάνηκε πως θα είχε εύκολο απόγευμα. Ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος κι έφτασε στην ισοφάριση στο 68΄ με γκολ του Ιατρούδη.

Τη νίκη στο «Δικέφαλο του Βορρά» χάρισε ο Βέρνμπλουμ στο 79΄ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ.