SuperLeague: Νίκες των «μεγάλων». Μία νίκη από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ

877
superleague

Με νίκες συνέχισαν στην 27η αγωνιστική οι τέσσερις «μεγάλοι» της SuperLeague, προσφέροντας μάλιστα και ωραίο θέαμα.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Λαμίας στο παιχνίδι που έκλεισε το κυριακάτικο πρόγραμμα του πρωταθλήματος και με μία νίκη στα εναπομείναντα 3 παιχνίδια του στέφεται και τυπικά πρωταθλητής. Βεβαίως ο ΠΑΟΚ κυνηγά κι ένα άλλο ρεκόρ: να γίνει η δεύτερη, μόλις, ελληνική ομάδα μετά τον Παναθηναϊκό του 1964-1965 που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα αήττητη. Σκόρερ του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν οι Ενρίκε (34’), Σάχοβ (78’) και Μπίσεσβαρ (83’).

Ο δεύτερος της βαθμολογίας Ολυμπιακός με «σόου» στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε με 5-0 τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο και συνεχίζει το αήττητο σερί του εδώ και 7 αγωνιστικές. Για τους «ερυθρολεύκους» τα γκολ πέτυχαν οι Μασούρας (9′), Χασάν (50’), Γκιγέρμε (61’), Μαντί Καμαρά (70’) και Ομάρ Ελαμπντελαουί (78’). Μεγάλος πρωταγωνιστής και πάλι ήταν ο Κώστας Φορτούνης, με τις 2 ασίστ που έδωσε στο 2ο και στο 3ο γκολ των Πειραιωτών.

Η τρίτη στη βαθμολογία ΑΕΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο στην Ξάνθη από γκολ του Κάστρο στο 33′, στην επανάληψη «ανέβασε στροφές» και έκανε την ανατροπή στο τελευταίο 25λεπτο (68’ Οικονόμου, 70’ Πόνσε, 92’ Μπογέ).

Ο Αστέρας Τρίπολης με τον Λεβαδειακό έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που δυσκολεύει και για τις δύο ομάδες την υπόθεση της παραμονής τους στην κατηγορία.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής, ο ΟΦΗ πέτυχε τεράστια νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, αφού με γκολ του Βαζ στο 20ο λεπτό επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 2-0 στο άδειο ΟΑΚΑ και ξαναβρέθηκε στην 6η θέση του πρωταθλήματος. Ο Χρήστος Δώνης έβαλε μπροστά το «τριφύλλι», με τον Ινσούα με πανέμορφο τέρμα να γράφει το τελικό σκορ.

Στον αγώνα που έκλεισε το πρόγραμμα του Σαββάτου, ο Πανιώνιος εξασφάλισε την παραμονή του, αφού «λύγισε» με 1-0 τον ΟΦΗ στη Νέα Σμύρνη, με γκολ του Μαξίμοβιτς.

Η 27η αγωνιστική κλείνει τη Δευτέρα στις 19:00 με τον αγώνα Ατρομήτου – Απόλλωνα Σμύρνης.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (20′ Βαζ)

Παναθηναϊκός – Άρης 2-0 (62′ Δώνης, 74′ Ινσούα)

Πανιώνιος – ΑΕΛ 1-0 (17′ Μαξίμοβιτς)

Κυριακή 7 Απριλίου

Ξάνθη – ΑΕΚ 1-3 (33′ Κάστρο – 68′ Οικονόμου, 70′ Πόνσε, 92′ Μπογέ)

Αστέρας Τρίπολης – Λεβαδειακός 0-0

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-5 (9′ Μασούρας, 50′ Χασάν, 61′ Γκιγέρμε, 70′ Καμαρά, 78′ Ελαμπντελαουί)

ΠΑΟΚ – Λαμία 3-0 (34′ Ενρίκε, 78′ Σάχοβ, 83′ Μπίσεσβαρ)