SuperLeague: Οριστική διακοπή στο ντέρμπι Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού, λόγω επεισοδίων

1130
ντέρμπι

Ο Γερμανός ρέφερι της αναμέτρησης, Μάρκο Φριτζ, ανακοίνωσε την οριστική διακοπή του ντέρμπι, μετά τα σοβαρότατα επεισόδια που έγιναν από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού!

Οι τρεις διαιτητές βγήκαν μαζί με τους παρατηρητές και εκπροσώπους των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για να ελέγξουν την ατμόσφαιρα, αλλά και αν έχει εκκενωθεί το ΟΑΚΑ.

Αφού λοιπόν βγήκαν από τη φυσούνα είδαν μερικούς οπαδούς του Παναθηναϊκού στις κερκίδες και επέστρεψαν στα αποδυτήρια επισημοποιώντας μετά από λίγο την οριστική διακοπή στο ντέρμπι αιωνίων.

Η κατάσταση στο ΟΑΚΑ φάνηκε ότι μύριζε μπαρούτι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όταν και οπαδοί των γηπεδούχων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν «ντου» στον πάγκο του Ολυμπιακού στο 5ο λεπτό. Συγκεκριμένα, περίπου 20-30 χούλιγκαν του Παναθηναϊκού με κουκούλες επιτέθηκαν σε αναπληρωματικούς παίκτες, αλλά και ανθρώπους από το τεχνικό επιτελείο του Ολυμπιακού. Όπως  αναφέρουν οι άνθρωποι των ερυθρόλευκων μάλιστα, οι χούλιγκαν ήταν οπλισμένοι με μαχαίρι.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από περίπου 8 λεπτά κανονικά και αφού πρώτα τα ματ είχαν εξομαλύνει την κατάσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς κι ενώ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 53ο λεπτό με 0-1 με γκολ του Γκερέρο, επικράτησε χαμός μέσα αλλά και έξω από το ΟΑΚΑ. Οπαδοί του Παναθηναϊκού στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου συγκρούστηκαν με την αστυνομία, η οποία έριξε κροτίδες κρότου λάμψης αλλά και δακρυγόνα.

Οι συγκρούσεις συνεχίστηκαν την ώρα που διεξάγεται το ματς, με την ένταση να υπάρχει και στις εξέδρες του γηπέδου, καθώς οι φίλοι των πράσινων ήθελαν να αποχωρήσουν, με την ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική.

Τελικά στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης ο Γερμανός διαιτητής διέκοψε οριστικά, με βάση την εξέλιξη των γεγονότων, τον αγώνα και τον λόγο, πλέον, έχει η αθλητική Δικαιοσύνη.

*Φωτογραφίες: Dimitris Lampropoulos