Super League: Αναποτελεσματικός ο Ολυμπιακός, «κόλλησε» στην Ξάνθη (1-1)

904
αναποτελεσματικός

Ένας αναποτελεσματικός Ολυμπιακός, κόλλησε στο 1-1 με την Ξάνθη και έχασε έδαφος στην κούρσα για τον τίτλο. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από την ομάδα του Μαρτίνς, που έμεινε με 10 παίκτες στο 78′.

Γκέλα για τον Ολυμπιακό, που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και μοιραία έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη εκτός έδρας. Με τυχερό γκολ του Σαρπόνγκ στο 54’ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, στο 76’ απάντησε ο Βούκοβιτς.

Με 10 παίκτες έμειναν οι «ερυθρόλευκοι» στο 78’ λόγω αποβολής του Ποντένσε, ο οποίος είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος. Φανερό το πρόβλημα στα τελειώματα των φάσεων για την ομάδα του Μαρτίνς, που θα βρεθεί στο -8 από την κορυφή, αν νικήσει ο ΠΑΟΚ.

Παρ’ όλα αυτά, οι Πειραιώτες διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 6 ματς πρωταθλήματος (4-2-0) και συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να μην χάνουν από τους Ακρίτες εδώ και 6 χρόνια. Από την άλλη, η ομάδα του Ράσταβατς «τσίμπησε» τον πρώτο της βαθμό μετά από 3 διαδοχικές ήττες.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 41′, όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Κασάδο φάνηκε να ανατρέπει τον Τοροσίδη και (στην ίδια φάση) ο Λισγάρας τον Σισέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κρατήθηκαν 10 λεπτά καθυστερήσεων, αφού οι προβολείς του γηπέδου της Ξάνθης είχαν πρόβλημα με αποτέλεσμα να πέσει η τάση και να υπάρξει προσωρινή διακοπή στον αγώνα.

ΞΑΝΘΗ (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Οκάν, Κοβάτσεβιτς, Καμαρά (52′ Ντουρίτσκοβιτς), Σαρπόνγκ (57′ Κάστρο), Καντά, Μπρίτο (90+ Μελιόπουλος), Γέντρισεκ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (59′ Μάνος), Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Καμαρά (90′ Νάτχο), Ομάρ, Φορτούνης, Ναουέλ (30′ λ.τρ. Ποντένσε), Γκερέρο.

*Βασική πηγή: sport-fm.gr