Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός 0-1: Ο Ελ Αραμπί έλυσε τον γόρδιο δεσμό

10296

Ο Ελ Αραμπί που μπήκε αλλαγή, έλυσε τον γόρδιο δεσμό του Ολυμπιακού που έφυγε με τη νίκη 1-0 από τις Σέρρες σκοράρει στην 14η αγωνιστική της Super League.

Λίγα πράγματα στο πρώτο 30λεπτο από τις δύο ομάδες. Μετά το 30’ ο Ολυμπιακός άρχισε να γίνεται πιο ουσιαστικός και πιεστικός είχε τελικές απέναντι στον κλεισμένο την περιοχή του Πανσερραϊκό αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με μεγάλη πίεση και τους Σερραίους να αμύνονται μαζικά. Στο 53’ ο Ποντένσε έχασε μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Καμαρά να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 62′ με τον Χατζηστραβό και ο Ολυμπιακός “απάντησε” αμέσως στην αντεπίθεση με τον Μασούρα! Κι ένα λεπτό μετά, ο Μασούρας ανατράπηκε από τον Δεληγιαννίδη και το πέναλτι που καταλογίστηκε, εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί και άνοιξε το σκορ (0-1 στο 65′).

Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν και για 2ο γκολ αλλά και οι Σερραίοι απείλησαν στο 80′ με τον Τομάς. Καλή ευκαιρία έχασε και ο Ελ Αραμπί στο 89′.

Ο διαιτητής Τσαγκαράκης «κιτρίνισε» τους Ντόη, Στάικο, Ορτέγκα, Εσε.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Δεληγιαννίδης (84′ Νταγκερλούι), Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης, Πηλέας (46’ Τομάς), Στάικος, Θυμιάνης, Ουεντραόγκο (85′ Μορέιρα),
Χατζηστραβός, Μασαρίποφ (69′ Μούργος), Μπαΐροβιτς (46’ Σοφιανός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Φορτούνης (89′ Αλεξανδρόπουλος), Έσε, Καμαρά, Ποντένσε (61′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (91′ Ρίτσαρντς), Ελ Κααμπί (81′ Μπιέλ)