Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι «τίτλου» στη Λεωφόρο

20677

Χωρίς νικητή αλλά με κερδισμένο τον Παναθηναϊκό ολοκληρώθηκε το ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Λεωφόρο. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, με τους πράσινους να έχουν το προβάδισμα τίτλου και την Ένωση να χάνει μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα διπλό “μισό πρωτάθλημα”.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα από τον Παναθηναϊκό, ήταν η ομάδα που έχασε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για γκολ, έχοντας δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιβάλει το παιχνίδι του, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει και πάλι το μηδέν στα μετόπισθεν και έτσι κρατάει τον τίτλο στα χέρια του, μιας και με 3/3 στις τελευταίες αγωνιστικές κόντρα σε ΠΑΟΚ (εντός), Ολυμπιακό (εκτός) και Άρη (εντός) κατακτάει το πρωτάθλημα.

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Ρότα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Έλληνα μπακ να αποχωρεί με φορείο και να πηγαίνει στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε με ιώσεις παικτών, ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι της χρονιάς με τον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση κυκλοφόρησε την μπάλα και από ατυχία δεν μπόρεσε να βρει ένα γκολ στο πρώτο μέρος.

Οι παίκτες του Αλμέιδα πατούσαν πολύ πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Τσούμπερ να έχει δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ο Ελβετός επιθετικός έστειλε δύο φορές την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι.

Η πρώτη ήταν με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό και η δεύτερη με σουτ στο 35′. Στο δεύτερο δοκάρι, ο Ελίασον είχε την ευκαιρία να βάλει γκολ στην επαναφορά, αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Μπερνάρ, μπόρεσε να δημιουργήσει μόλις μία μεγάλη φάση για γκολ. Στο 45′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου, ο Σπόραρ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε εντυπωσιακά.

Στα αρνητικά του πρώτου μέρους, ο τραυματισμός και η αναγκαστική αλλαγή του Ρότα, έπειτα από χτύπημα (χωρίς πρόθεση) του Μπερνάρ στο πρόσωπο. Ο Έλληνας μπακ αποχώρησε ματωμένος και ζαλισμένος από τον αγωνιστικό χώρο και πήγε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Τραυματισμός υπήρξε και για τον Παναθηναϊκό, με τον Τσέριν να βγαίνει εκτός και τη θέση του να παίρνει ο Μαντσίνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στο ξεκίνημα, με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη από τον Παναθηναϊκό, να πιέζει συνέχεια για το γκολ αλλά να μην το βρίσκει.

Μπορεί να μην έχασε την κλασική ευκαιρία όπως οι δύο του Τσούμπερ, αλλά μέχρι το 65΄ έφτασε 2-3 φορές πολύ κοντά στην εστία του Μπρινιόλι. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε, οι παίκτες του έχαναν εύκολα τη μπάλα και δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο στον εκπληκτικό Στίβεν Τσούμπερ και τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Γιοβάνοβιτς προσπαθούσε με συνεχείς αλλαγές να διαφοροποιήσει τα δεδομένα, τη στιγμή που η ΑΕΚ δεν έδειχνε να πτοείται ούτε από την κόπωση, ούτε από τις ατυχίες με απώλειες βασικών παικτών.

Στα τελευταία λεπτά, πάντως, οι πράσινοι ανέβηκαν στο γήπεδο, κράτησαν περισσότερο την μπάλα με την είσοδο Ιωαννίδη Κλεϊνχέισλερ, δίχως όμως να καταφέρουν ουσιαστικά να απειλήσουν την εστία του Αθανασιάδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης (89΄ Βέρμπιτς), Τσέριν (46΄ Μαντσίνι), Παλάσιος (72΄ Τσοκάι), Μπερνάρντ (59΄ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (59΄ Ιωαννίδης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (10΄ λ. τρ. Πινέδα), Χατζισαφί, Γιόνσον (69΄ Σιμάνσκι), Γαλανόπουλος (75΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (75΄ Άμραμπατ), Ελίασον (75΄ Φερνάντες), Τσούμπερ, Γκαρσία.