Πάλη: «Χρυσός» ο Γ.Κουγιουμτσίδης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

747
Πάλη: «Χρυσός» ο Γ.Κουγιουμτσίδης

Πανηγύρισε το χρυσό με μια ελληνική και μια ποντιακή σημαία

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης, που διεξάγεται στην Ουγγαρία!

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 79 κιλών, με νίκη 7-6 επί του Ασφάρ Ασίροφ, στον μεγάλο τελικό.

Το «φαινόμενο» της ελληνικής πάλης, προσέφερε μία πολύ μεγάλη επιτυχία στη χώρα μας ύστερα από πάρα πολλά χρόνια, καθώς αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο που κατέκτησε η Ελλάδα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έπειτα από 14 χρόνια, βρίσκοντας στο πρόσωπο του 20χρονου παλαιστή μία τεράστια ελπίδα για το μέλλον του αθλήματος στις μεγάλες διοργανώσεις.

Συγκλονιστικός τελικός, τεράστιος Κουγιουμτσίδης

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα κόντρα στον εξαιρετικό Ασίροφ, ο Κιουγιουμτσίδης επικράτησε στο τέλος, παίρνοντας το δεύτερο χρυσό μετάλλιό του, μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο Κουγιουμτσίδης ξεκίνησε εντυπωσιακά, παίρνοντας προβάδισμα 5-0! Ο Αζέρος μείωσε, σε 5-4, με τον τελικό να μετατρέπεται σε θρίλερ. Η πλευρά του Ασίροφ έκανε και challenge για την τελευταία λαβή, με τους κριτές να δίνουν από δύο βαθμούς στον κάθε παλαιστή, «σφραγίζοντας» τη νίκη του Κουγιουμτζίδη με 7-6.

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης ξεδίπλωσε το ταλέντο του για ακόμα μία φορά και έκανε την Ευρώπη να παραμιλάει με τις δυνατότητές του και το μέλλον που έχει μπροστά του, καθώς είναι μόλις 20 ετών.

Επειτα και από αυτή την τεράστια επιτυχία, ο Έλληνας πρωταθλητής κάνει άλμα τριών θέσεων και φτάνει στην 4η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία του.