Ολυμπιακός – Γουέστ Χαμ 2-1: Θρυλική βραδιά με δύο «σφυριές» στους Λονδρέζους

11365

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι στην κάτοχο του Europa Conference League. Επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Χαμ στο Καραϊσκάκη, έχοντας ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο και κρατώντας τους Λονδρέζους μακριά από την εστία τους από το 46′ έως το 87′ που σκόραρε ο Πακετά. Μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Φορτούνη, αλλά και από το σύνολο των παικτών που κατέθεσε την ψυχή του απέναντι σε μία ομάδα που πίεσε στο τέλος για την ισοφάριση, αλλά θα ήταν πέρα για πέρα άδικο αν δεν κέρδιζε το ματς ο Ολυμπιακός!

ΜΕ ΠΟΡΟΖΟ ΚΑΙ 4-3-3

Από τις αρχές της εβδομάδας κυκλοφορούσε έντονα η φημολογία στον Ρέντη, ότι ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ σκεφτόταν πολύ σοβαρά να πάει με τριάδα στα χαφ για να θωρακίσει τον άξονα της μεσαίας γραμμής. Στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αντιμετώπισε προβλήματα το δίδυμο Καμαρά – Αλεξανδρόπουλου. Απόψε, από τη στιγμή που ο Έσε ήταν έτοιμος, ο Μαρτίνεθ άλλαξε το αγαπημένο του 4-2-3-1 και πήγε με 4-3-3. Ο Πασχαλάκης στα γκολπόστ, οι Ροντινέι, Ρέτσος, Πορόζο και Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας, οι Έσε, Καμαρά και Αλεξανδρόπουλος στα χαφ, ενώ η επιθετική τριάδα αποτελείται από τους Φορτούνη, Ποντένσε και Ελ Κααμπί. Εκτός 11άδας έμεινε ο Μασούρας. Από την πλευρά του ο Ντέιβιντ Μόγιες αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο τους Πακετά και Μπόουεν, δύο σημαντικούς ποδοσφαιριστές στην επιθετική λειτουργία της Γουέστ Χαμ. Παρόλα αυτά, οι Λονδρέζοι έχουν πολύ πλούσιο σε αξία και σε βάθος ρόστερ. Με 4-2-3-1 παρατάχθηκαν στο Φάληρο. Συγκεκριμένα ο Αρεολά στα γκολπόστ, οι Κέρερ, Μαυροπάνος, Ογκμπόνα, Έμερσον στην άμυνα, οι Σούσεκ και Γουόρντ Πράους στα χαφ, ενώ οι Φορνάλς, Κούντους, Μπενραχμά πλαισίωσαν τον Ίνγκς στην επίθεση.

Remaining Time-0:00
Fullscreen
Mute

ΕΝΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ «ΧΑΡΜΑ ΙΔΕΣΘΑΙ»!

Ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο επιφύλαξε ο Ολυμπιακός στους οπαδούς του. Δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι είχε τις πιο καθαρές ευκαιρίες και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού. Δεν άφησε πολλά περιθώρια δράσης στη Γουέστ Χαμ. Η ερυθρόλευκη ανασταλτική λειτουργία ήταν εξαιρετική, η παρουσία των τριών χαφ έπαιξε κομβικό ρόλο, οι Ροντινέι και Ορτέγκα είχαν επίσης βοήθειες από Φορτούνη και Ποντένσε, με αποτέλεσμα οι Λονδρέζοι να μην απειλήσουν ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη. Ουσιαστικά, εμφανίστηκαν αμέσως μετά το 2-0, όταν ο Ινγκς από καραμπόλες είδε την μπάλα μπροστά του και πλάσαρε πάνω στον Πασχαλάκη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι ήταν να τους… πιεις στο ποτήρι! Με πλήρη εφαρμογή του πλάνου, με τον Φορτούνη να πετυχαίνει μία γκολάρα στο 33’ με ένα σουτ έξω από την περιοχή και αφού πρώτα «άδειασε» τρεις αντιπάλους του και τον Ροντινέι να γράφει τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου με την επικίνδυνη σέντρα σουτ με το αριστερό από τα δεξιά και τον Ογκμπόνα να ακουμπάει την μπάλα «τόσο-όσο», ώστε ο Αρεολά να την μαζεύει από τα δίχτυα του στο 45+1’. Το σημαντικό είναι ότι ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στα τρεξίματα και τη δύναμη των παικτών του Ντέιβιντ Μόγιες, οι οποίοι αιφνιδιάστηκαν από τον τρόπο παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων». Δικαιότατο το 2-0 για τον Ολυμπιακό στο φινάλε του ημιχρόνου.

ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ ΜΑΤΣ ΕΩΣ ΤΟ 87′ ΚΑΙ ΗΡΩΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός πήγε στα μέτρα του το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο! Απλώς έριξε το τέμπο, η Γουέστ Χαμ επιχείρησε να πάρει την πρωτοβουλία, αλλά η ανασταλτική λειτουργία των Πειραιωτών ήταν εξαιρετική και δεν χωράει καμία αμφιβολία ότι επρόκειτο για ένα ματς που επικράτησε η αυταπάρνηση, ο ηρωισμός και το τσαγανό των γηπεδούχων. Ο Ντέιβιντ Μόγιες εβαλε όλα τα αστέρια του μέσα στο ματς! Και Πακετά, και Άλβαρες, και Μπόουεν, και Αντόνιο. Ήθελε να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά λίγο έλειψε να δει τον Αλεξανδρόπουλο να σκοράρει για τρίτη φορά στο 79′. Η αλήθεια είναι ότι οι Λονδρέζοι πίεζαν, δίχως όμως να αναγκάσουν τον Πασχαλάκη σε κάποια εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Ολυμπιακός στην πορεία έχασε τον Ροντινέι με ενοχλήσεις, αλλά έμεινε όρθιος. Ο εξαιρετικός Πορόζο κατέθεσε την ψυχή του χτυπώντας δύο φορές το κεφάλι του και εκνευρίζοντας τον Αντόνιο, ο Ρέτσος βοήθησε αμυντικά, ο Καμαρά ήταν έξοχος ανασταλτικά, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση και οι Έσε, Ορτέγκα. Η Γουέστ Χαμ βρήκε γκολ στο 87′ με τη «βολίδα» του Πακετά, εξαιτίας ενός κακού διωξίματος του Κίνι, αλλά και στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να παίζει πανέξυπνα. Η είσοδος των Σολμπάκεν, Μασούρα (σ.σ. είχαν μπει λίγο πριν το 2-1), Σκάρπα και Γιόβετιτς πρόσφερε περισσότερη φρεσκάδα, η Γουέστ Χαμ προσπαθούσε με γεμίσματα να βρει το δεύτερο γκολ, όμως ,στο τέλος ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πανηγύρισε δικαίως τη νίκη με 2-1. Επρόκειτο για μία θρυλική βραδιά και μία θρυλική νίκη, με τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να κάνει εξαιρετικό κοουτσάρισμα από την αρχή έως το τέλος. Σίγουρα ήταν σημείο – κλειδί ότι δεν έπαιξε ρόλο μόνο η τριάδα στα χαφ που θωράκισε τον άξονα της μεσαίας γραμμής, αλλά και το γεγονός ότι όλοι έτρεχαν σαν σκυλιά να βοηθήσουν ανασταλτικά.