Κακή εμφάνιση, βαριά ήττα του Ολυμπιακού με 3-0 από τη Φράιμπουργκ

893
βαριά ήττα του Ολυμπιακού

Αμαχητί παραδόθηκε ο Ολυμπιακός στη Φράιμπουργκ, γνωρίζοντας βαριά ήττα την Πέμπτη με 3-0 σκορ από τους Γερμανούς στο «Καραϊσκάκη», για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ασύνδετοι με πάρα πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή και την άμυνά τους κι έτσι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρουν τους Γερμανούς,  οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο φαληρικό γήπεδο.

Μάλιστα οι Πειραιώτες μάλλον θα πρέπει να αισθάνονται κολακευμένοι με το σκορ, που έχασαν σήμερα από τον σύλλογο της Μπουντεσλίγκα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Γκρέγκοριτς, που πέτυχε δύο γκολ (25′, 52′) για τη Φράιμπουργκ, η οποία είχε προηγηθεί μόλις στο 6′ με τον Χέφλερ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πριν την έναρξη του ματς ανακοίνωσαν την απόκτηση του νέου αστεριού τους, του Χάμες Ροντρίγκες.

Σε συνδυασμό με την επίσης βαριά ήττα (0-3) της Ναντ από την Καραμπάγκ η ελληνική ομάδα έμεινε τελευταία στο γκρουπ και, πλέον, ο αγώνας απέναντι στους Αζέρους στο Φάληρο, στις 6 Οκτωβρίου (22:00), είναι τελικός για την τρίτη θέση, καθώς αυτός είναι στην παρούσα φάση ο στόχος για να υπάρξει ευρωπαϊκή συνέχεια (μέσω του Conference League).

Άξιοι συγχαρητηρίων είναι οι οπαδοί του Ολυμπιακού που, παρά την κακή εικόνα των «ερυθρόλευκων», δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν συνθήματα υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας.

Ο αγώνας

Πριν την έναρξη η ατμόσφαιρα ήταν γιορτινή και χαρούμενη, ο ενθουσιασμός μεγάλος για την απόκτηση του Χάμες Ροντρίγκες αλλά περιέργως, αντί ο παλμός της εξέδρας να «σπρώξει» τους γηπεδούχους, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με χαμηλή ψυχολογία και ανάλογη πνευματική προσέγγιση.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, καθώς βρέθηκε με το… καλημέρα πίσω στο σκορ. Οι Γερμανοί έριξαν την… προειδοποιητική βολή μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Κιερέχ να σουτάρει, μετά το λάθος του Σισέ, βλέποντας τον Βάτσλικ να αποκρούει.

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως ήρθε το 0-1, με τον Χέφλερ να πιάνει την κεφαλιά μετά το φάουλ του Γκρίφο, ανοίγοντας το σκορ για την Φράιμπουργκ, σε μία φάση που αδράνησε η άμυνα των Πειραιωτών.

Oι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στο πρώτο γκολ και συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Πίεζαν ασφυκτικά την ομάδα του Κορμπεράν, η οποία δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και να περάσει το κέντρο του γηπέδου.

Στο 13΄ ο Γκρέγκοριτς σούταρε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, στο 21΄ ο Κίερεχ ανάγκασε τον Τσέχο τερματοφύλακα του Ολυμπιακού σε νέα επέμβαση αλλά στο 25΄ δεν κατάφερε να αποτρέψει το 0-2 από τον Γκρέγκοριτς, από γύρισμα του Κίερεχ.

Συνολικά η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ στο πρώτο μισάωρο του ματς είχε 7 τελικές εντός περιοχής, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε να επιδείξει σε αυτό το διάστημα μόλις ένα σουτ του Ουί Τζο στο 14′, που δεν ανησύχησε τον Φλέκεν.

Με τα προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής τους να… βγάζουν μάτια οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν θα μπορούσαν να περιμένουν πολλά στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους.

Απλά μετά το 35′ οι Γερμανοί έριξαν κάπως ταχύτητα, με τους Πειραιώτες να έχουν μία καλή στιγμή στο 39ο λεπτό, όταν ο Ουί-Τζο Χουάνγκ βρέθηκε απέναντι από τον Φλέκεν στα αριστερά και έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού, με τον Μπιέλ να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βατσλίκ είχε ακόμη μία επέμβαση σε σουτ του Ντοάν, ο οποίος έφτασε σε θέση βολής, αφού είχε περάσει με χαρακτηριστική άνεση τον Σισέ.

Ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο παρατάχθηκε με δύο αλλαγές στη σύνθεσή του, με τον Κορμπεράν να ρίχνει στο ματς τους Ρέαμπτσιουκ και Κούντε, αντί των Ρέτσου και Μπουχαλάκη, σε μία προσπάθεια να διορθώσει τα (ομολογουμένως πάρα πολλά) κακώς κείμενα της ομάδας του.

Εντούτοις το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους Γερμανούς να παίρνουν και πάλι τα «ηνία», πιέζοντας τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 53ο λεπτό δέχτηκαν και τρίτο τέρμα, με τον Γκρέγκοριτς να χρίζεται και πάλι σκόρερ.

O 28χρονος Αυστριακός μετά την κεφαλιά-πάσα του Μ. Γκίντερ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό σουτ έκανε το 0-3, έχοντας νωρίτερα αδειάσει την άμυνα του Ολυμπιακού.

Το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Στράιχ, ήρεμος από νωρίς, ξεκούρασε παίκτες καθώς υπάρχει και η Μπουντεσλίγκα, όπου η ομάδα του βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου κι έναν μπροστά από την πρωταθλήτρια Μπάγερν.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός περιμένει τους νέους παίκτες κι όσους άλλους έρθουν να μπουν στην ενδεκάδα, θα υπάρξει ένα διάστημα διακοπής λόγω των Εθνικών ομάδων και η διακοπή του Μουντιάλ για εντατική δουλειά, όμως είναι ερωτηματικό πια αν ο Κάρλος Κορμπεράν μπορεί να αλλάξει την εικόνα και μαζί τη μοίρα των «ερυθρόλευκων»…

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκ. Ροντρίγκες – Λίνχαρτ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (71΄ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46΄ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46΄ Κούντε), Μπόουλερ (62΄ Γκ. Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μασούρας (62΄ Ελ Αραμπί), Ουί Τζο.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Σίλντιγια (78΄ Κούμπλερ), Μ. Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κρ. Γκίντερ, Εγκεστάιν, Χέφλερ, Ντόαν (69΄ Πέτερσεν), Γκρίφο (78΄ Κεϊτέλ), Γκρέγκοριτς (62΄ Σάντε), Κίερεχ (62΄ Τζεόνγκ).