Ιστορική νίκη της ΑΕΚ μέσα στη «φωλιά» των νεοναζί-Ντιναμό Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ 1-2

13643

Ιστορική νίκη με ανατροπή πήρε η ΑΕΚ κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ μέσα στη «φωλιά» των νεοναζί Bad Blue Boys που δολοφόνησαν τον φίλαθλο της ομάδας Μιχάλη Κατσουρή, κερδίζοντας με 1-2 μέσα στο «Μακσιμίρ».

Λίγες ημέρες μετά το φονικό στην Νέα Φιλαδέλφεια, η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα, έδειξε ότι είναι μια μεγάλη ομάδα, ειδικά στο β΄ημίχρονο.

Οι κιτρινόμαυροι πήραν τεράστια νίκη μέσα στην Κροατία και βάζει γερές βάσεις για πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, αν και η Ντιναμό ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μπουλάτ στο 39ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Και όλα αυτά με εχθρική διαιτησία (το λόμπι των Κροατών στην UEFA είναι πανίσχυρο).

Ωστόσο η ΑΕΚ ήταν… «πολυβόλο» στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Τσούμπερ -αρχικά- στο 59′ και τον Γαλανόπουλο στις καθυστερήσεις κατάφερε να φέρει το ματς «τούμπα».

Δείτε κάτω τον «χαιρετισμό» του Μ.Γαλανόπουλου στον Μ.Κατσουρή -που σίγουρα «είδε» τον αγώνα από εκεί που βρίσκεται- μετά το τέρμα που πέτυχε ο παίκτης της ΑΕΚ: Σήκωσε το μαύρο περιβραχιόνιο του πένθους της Ένωσης!

Μάλιστα η ΑΕΚ έχασε και άλλες μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για να καταφέρει να πάρει νίκη με μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων.

Δείτε τα γκολ της ΑΕΚ:

Το ματς

Με τον Σιντιμπέ αντί του Ρότα στο δεξιό άκρο της άμυνας, η ΑΕΚ παρατάχθηκε με 11 ξένους παίκτες για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή Ιστορία της. Στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές «υπέφεραν» καθώς η Ντιναμό έστειλε… σήμα κινδύνου από τα πρώτα 25 δευτερόλεπτα. Τόσα χρειάστηκε για να φύγει ελάχιστα άουτ ένα σουτ του εξαιρετικού Μάρκο Μπουλάτ.

Γενικά οι Κροάτες έδειξαν απόλυτα προετοιμασμένοι για να ανταποκριθούν στην πίεση της ΑΕΚ. Ήταν κυρίαρχοι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Λιούμπισιτς (15΄), Ριστόφσκι (26΄), πριν προηγηθούν στο 39΄. Ο Μπουλάτ με απευθείας φάουλ από απόσταση 25 μέτρων πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ.

Ωστόσο, παρότι η ΑΕΚ ήταν γενικά νωχελική στα πρώτα 45 λεπτά, είχε πολύ την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 16΄ με τον Τσούμπερ να περνάει μία… αδιανόητη ασίστ στον Λιβάι Γκαρσία, αλλά τον Λιβάκοβιτς να πραγματοποιεί πολύ σπουδαία επέμβαση αποδεικνύοντας το λόγο για τον οποίο είναι το Νο1 της εθνικής Κροατίας.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου… εμφανίστηκε στο γήπεδο η γνωστή ΑΕΚ με το ασφυκτικό pressing που δυσκόλευε πολύ τους γηπεδούχους στο «χτίσιμο» των επιθέσεων. Σε μία τέτοια φάση ο Μίσιτς έκανε το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ και ο Ελβετός με μια απίθανη προσπάθεια-σήμα κατατεθέν της ποιότητάς του, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Λιβάκοβιτς για το 1-1 στο 59΄.

Η Ντιναμό προσπάθησε να απαντήσει άμεσα. Στο 61΄ ο Στάνκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπούλατ και στο 64΄ ο Εμρέλι με κεφαλιά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Προς το τέλος του αγώνα η Ένωση απείλησε με τον Γκαρσία στο 85΄, αλλά ο Λιβάκοβιτς δήλωσε ξανά «παρών». Όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 90΄ όταν μετά από γύρισμα του Πιζάρο στην περιοχή, ο Κώστας Γαλανόπουλος με σουτ πάνω στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Ο αρχηγός και αρχαιότερος παίκτης της Ένωσης έκρινε το ματς, χαρίζοντας στην ομάδα του μια υπερπολύτιμη νίκη.  Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Βίντα σε δύο περιπτώσεις με κεφαλιά, θα μπορούσε να είχε βρει και τρίτο τέρμα για την ΑΕΚ, αλλά στην πρώτη περίπτωση ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε σωτήρια, ενώ στη δεύτερη η μπάλα πέρασε μόλις άουτ! Όπως και να έχει, η ΑΕΚ έφυγε με μια τεράστια νίκη που την φέρνει πλέον αγκαλιά με την πρόκριση το Σάββατο στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Σχολιασμός του Ντιναμό Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ:

Τέλος αγώνα!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πισάρο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γαλανόπουλος με υπέροχο σουτ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ!

90′ ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με τον Γαλανόπουλο! 1-2!

72′ ΓΚΟΛ ο Πινέδα αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ

63′ Δοκάρι η Ντινάμο σε κεφαλιά του Εμαέλι

57′ ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ! 1-1 με τον Τσούμπερ!

52′ ο Τσούμπερ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά, ξεμπαρκαρίστε, έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα δεν έφτασε σε συμπαίκτη

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο

Τέλος του α’ ημιχρόνου

39: ΓΚΟΛ για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουλάτ.

36′ Αποβολή για τον γυμναστή της ΑΕΚ, Μπονίνι, για διαμαρτυρίες, σε φάση που η Ένωση ζήτησε φάουλ πάνω στον Λιβάι Γκαρσία

26′ Μεγάλη φάση για την Ντινάμο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ριστόβσκι έπιασε το δυνατό γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, αλλά η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Μιχαϊλιτσένκο

16′ TEΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ έβγαλε τετ-α-τετ τον Λιβάι, με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει με το πόδι!

15′ Καλή στιγμή για την Ντινάμο με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει σουτ του Λιούμπισιτς.

Στο 24 δευτερόλεπτο η πρώτη απειλή από την Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Υπέροχο πλασέ του Μπουλάτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά -με το δεξί πόδι- η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ. ο Στάνκοβιτς είχε πέσει στην πορεία της μπάλας

Ξεκίνησε το ματς.

Ενός λεπτού σιγή για τον Μιχάλη Κατσουρή

Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.

Τελείωσαν το ζέσταμα οι παίκτες των δύο ομάδων και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ματς.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ

Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Ελίασον, Πινέδα, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία

Η αποστολή ταξίδεψε το πρωί της Δευτέρας με πτήση τσάρτερ για το Ζάγκρεμπ χωρίς σημαντικές απουσίες. Επέστρεψε από τραυματισμό ο Ντομαγκόι Βίντα και διεκδικεί θέση στην ενδεκάδα, ενώ εκτός έμειναν οι ανέτοιμοι Γκατσίνοβιτς, Πόνσε.

Όσον αφορά την αντίπαλο της ΑΕΚ, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ βρίσκεται σε φάση ανασυγκρότησης. Αδιαφιλονίκητη κυρίαρχος στην κροατική λίγκα, εφαρμόζει μοντέλο ανάδειξης και μεταπώλησης νέων ποδοσφαιριστών. Την περίοδο αυτή έχει παραχωρήσει αρκετούς από την εξαιρετική ομάδα της προηγούμενης πενταετίας (2018-2023), κατά την οποία κατέκτησε πέντε πρωταθλήματα, ένα κύπελλο και συμμετείχε δύο φορές σε ομίλους του Champions League και άλλες δύο σε ομίλους του Europa League. Από το 2007 και μέχρι σήμερα, έχει απουσιάσει μόνο δύο φορές από όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Εξακολουθεί, ωστόσο, να στηρίζεται σε «δικά της» παιδιά, όπως ο Λιβάκοβιτς, ο Σπίκιτς, ο Μπατούρινα και άλλοι που έχουν προωθηθεί από τις ακαδημίες της.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία).