Εκτός διπλού από τον πρώτο γύρο στο Wimbledon τα αδέρφια Τσιτσιπά

10052

Πρόωρο αποκλεισμό από το Wimbledon γνώρισαν ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπάς.

Στον αγώνα που ξεκίνησε την Παρασκευή (7/07) και ολοκληρώθηκε σήμερα (9/07), λόγω των διακοπών που προκάλεσε η συνεχής βροχόπτωση και με το σκορ στο 1-1, τα αδέλφια Τσιτσιπά προηγήθηκαν με 2-0 στα game, αλλά οι Γάλλοι, Αρτούρ Φις και Λούκας Βαν, κατάφεραν να πάρουν 6 σερί game και να φτάσουν στη νίκη με 2-1 (6-7(3), 6-4, 6-2).

Το βράδυ της Παρασκευής, αμέσως μετά τη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Άντι Μάρεϊ με 3-2, το ελληνικό δίδυμο κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, αλλά οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 1-1 (6-4), εκμεταλλευόμενοι το γρήγορο μπρέικ που έκαναν στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.

Το ματς διεκόπη λόγω προχωρημένου της ώρας και προγραμματίστηκε για το Σάββατο (8/07), αλλά η βροχή τους «χάλασε τα σχέδια». Τα δύο ζευγάρια επέστρεψαν ξανά σήμερα, με τους αδερφούς Τσιτσιπά να κατακτούν τα δύο πρώτα game, αλλά από κει και πέρα οι Φις/Βαν πήραν έξι συνεχόμενα και μαζί το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.