Διασώθηκε η μνήμη του Μ.Κατσουρή στο 100′-Από 0-2, 2-2 και πρόκριση

587

Η ΑΕΚ πήρε μια τεράστια πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, καθώς κατάφερε στην παράταση να ισοφαρίσει σε 2-2 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Η Ένωση που έπαιζε υπό το βλέμμα της μητέρας και του αδελφού του Μιχάλη Κατσουρή που δολοφονήθηκε έξω από το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας από τους Κροάτες νεοναζί εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, κατάφερε όμως να βρει δύο γκολ στις καθυστερήσεις και να διασώσει τη μνήμη του 29χρονου.

Ωστόσο βρέθηκε σαν από μηχανής Θεός ο Σέρχιο Αραούχο στο 92′ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να τιμήσει τη μνήμη του δολοφονημένου οπαδού της ΑΕΚ. Ο Αργεντινός με γκολάρα μετά από εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 1-2 (σκορ που θα έστελνε το ματς στην παράταση), έδειξε με τα χέρια του το «Μ» για το Μιχάλης και σήκωσε τη φανέλα με το νούμερο «21» και το όνομα «Μιχάλης».

Την πρόκριση στην ΑΕΚ την έδωσε τελικά ένας Κροάτης, καθώς ο Βίντα στο 100′ έκανε το 2-2, μετά από χαμένο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία. Ένα γκολ που αξίζει χρυσάφι για την Ένωση, η οποία κατάφερε να γλυτώσει ένα κάζο μέσα στο σπίτι της, αλλά και να πάρει το «εισιτήριο» για τα πλέι οφ του Champions League, εκεί που θα αντιμετωπίσει τη βελγική Αντβέρπ. Στόχος φυσικά η πρόκριση στους κερδοφόρους ομίλους.

Το ματς

Με δύο αλλαγές παρατάχθηκε η ΑΕΚ σε σχέση με το ματς του Ζάγκρεμπ, καθώς ο Αλμέιδα διαφοροποίησε τη δεξιά πτέρυγα. Έτσι, ξεκίνησαν οι Ρότα, ‘Αμραμπατ (αντί των Σιντιμπέ, Ελίασον). Αντίθετα, οι Κροάτες εμπιστεύτηκαν ακριβώς τους ίδιους 11.

Η Ένωση πλησίασε στον απόλυτο αιφνιδιασμό, αλλά ο Πινέδα αστόχησε από κοντά μετά την ασίστ του Χατζισαφί, ενώ το ηλεκτρονικό χρονόμετρο έδειχνε το 49ο δευτερόλεπτο! Παρότι το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο σε κατοχή, δύναμη, μονομαχίες, η ελληνική ομάδα ήταν εκείνη που δημιούργησε τις σημαντικότερες ευκαιρίες με προβολή-άουτ του Λιβάι στο 16΄ και τετ-α-τετ του Τσούμπερ στο 17΄ που εξουδετέρωσε ο Λιβάκοβιτς.

Οι πρωταθλητές Κροατίας, όμως, κρατούσαν το… καλό για το τέλος του ημιχρόνου. Στο 44΄ έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σούταλο έβγαλε εντελώς μόνο απέναντι στον Στάνκοβιτς τον Μπούλατ, ο οποίος αστόχησε. Στις καθυστερήσεις (45+1΄) σε φάση διαρκείας με κεφαλιές των Πέτκοβιτς, Μιχαϊλιτσένκο, ο Σούταλο άδραξε την ευκαιρία και από πολύ κοντά «έσπρωξε» τη μπάλα στα δίχτυα, 0-1…

Το προβάδισμα ήλθε για τη Ντιναμό στο καλύτερο δυνατό σημείο. Όχι απλώς κατάφερε σταδιακά να «κατευνάσει» το ορμητικό κύμα της «Αγιάς Σοφιάς», αλλά πήγε στα αποδυτήρια έχοντας φέρει το ματς στα ίσια. Θα έπαιζε 45 λεπτά στην έδρα της ΑΕΚ με τα πάντα να ξεκινούν από το «μηδέν». Το ελληνικό πλεονέκτημα του Ζάγκρεμπ είχε διαγραφεί.

Στο επιθετικό κρεσέντο της ΑΕΚ στο διάστημα 50΄-60΄ η Ντιναμό βρήκε την αντίδραση στο πρόσωπο του Λιβάκοβιτς, που απέκρουσε τις προσπάθειες του Γιόνσον (55΄) και ‘Αμραμπατ (58΄). Στο σημείο εκείνο η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωσή της με αποτέλεσμα να δεχθεί δεύτερο γκολ και να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Από εξαιρετική ασίστ του Πέτκοβιτς, ο Λιούμπιτσιτς βγήκε πρώτος στη μπάλα και πλάσαρε τον Στάνκοβιτς για το 0-2 στο 65΄.

Ο Αλμέιδα βλέποντας τα πράγματα να δυσκολεύουν επικίνδυνα, έριξε αμέσως στο ματς τους Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Ελίασον στην συνηθισμένη «τριπλή» αλλαγή του. Ειδικά ο «Γκάτσι» έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του, δίνοντας ώθηση στην ΑΕΚ και ανεβάζοντας τον παλμό της κερκίδας σε ένα κομβικό σημείο. Όμως στην… απέναντι πλευρά του γηπέδου, οι Κροάτες έβρισκαν συνεχώς περισσότερους χώρους για δράση.

Από το γκολ και μετά, οι γηπεδούχοι έχασαν τη συνοχή ενώ ήταν φυσιολογικό να μειωθεί η αυτοπεποίθησή τους. Ενέργειες τις οποίες οι «κιτρινόμαυροι» έβγαζαν… για πλάκα στην περσινή σεζόν, έμοιαζαν πλέον εξαιρετικά δύσκολες. Κι όσο το ματς πλησίαζε στο τέλος, όλα έδειχναν ότι θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να αλλάξουν τα δεδομένα. Και το θαύμα έγινε! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από κόρνερ του Ελίασον και κακή απομάκρυνση των Κροατών, η μπάλα στρώθηκε στο δεξί του Σέρχιο Αραούχο ο οποίος μείωσε σε 1-2. Όμως το «θαύμα» είχε κι άλλο ένα μεγάλο κεφάλαιο. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαρσία, απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς, όπως πρώτος στο «ριμπάουντ» πήγε ο Βίντα ο οποίος «τελείωσε» την παλιά του ομάδα στο 90+10΄!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (67΄ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76΄ Μάνταλος), Πινέδα (76΄ Γαλανόπουλος), ‘Αμπραμπατ (67΄ Ελίασον), Τσούμπερ (67΄ Αραουχο), Γκαρσία
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Λιούμιπισιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Μπούλατ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86΄ Μάριν), Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς

LIVE σχολιασμός του ματς:

Τέλος στο ματς!

Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι, ωστόσο το Βίντα ήρθε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και την ΑΕΚ στα πλέι οφ του Champions League

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!!!!

Ο Λιβάι Γκαρσία αναλαμβάνει την εκτέλεση

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΣΤΟ 98′!

Ελέγχεται η φάση στο VAR για πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ!

90+6′ Μεγάλη επέμβαση του Λιβάκοβιτς σε σουτ του Γαλανόπουλου

Φωνάζουν για χέρι και πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ, αλλά ο διαιτητής δίνει κόρνερ

95′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, μόλις άουτ η μπάλα σε σουτ του Μάνταλου

Όλα φαίνεται ότι το ματς θα πάει στην παράταση.

Μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Ελίασον, η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Ντινάμο και στρώθηκε στον Αραούχο, ο οποίος με σουτ εν κινήσει νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 1-2!

Συγκινητικές στιγμές με τον Αραούχο να σηκώνει τη φανέλα με το “21” και το όνομα Μιχάλης!

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 1-2

5 λεπτά έξτρα χρόνος.

90′ Οφσάιντ το γκολ που σημείωσε ο Αραούχο

Η ΑΕΚ δεν έχει καθαρό μυαλό για να πετύχει γκολ και να στείλει το ματς στην παράταση.

Υπήρξε υποψία ότι την είδε ο Μιχαίλιτσένκο, κάτι που θα σήμαινε και αποβολή (για δεύτερη κίτρινη) αλλά συνεχίσει κανονικά με 11 παίκτες η Ντινάμο

82′ Ο Σουτάλο είδε κίτρινη κάρτα

Ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Μουκουντί.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ στο 78′!

76′ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Μάνταλος και Γαλανόπουλος μέσα, Γιόνσον και Πινέδα έξω

65′ Ο Λιούμπισιτς δέχθηκε εξαιρετική κάθετη και έχοντας ξεφύγει από τον Μουκουντί, βρέθηκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς και έκανε το 0-2 για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ!

0-2: ΓΚΟΛ για τους Κροάτες

57′ ο Λιβάκοβιτς νίκησε σε τετ-α-τετ τον Άμραμπατ

55′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Το σουτ του Πινέδα κόντραρε στα σώματα, ενώ στη συνέχεια ο Γιόνσον είδε τον Λιβάκοβιτς να του λέει «όχι»!

51′ Καλή κυκλοφορία της μπάλας από την ΑΕΚ και γύρισμα του Ρότα στη μικρή περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Πινέδα, αλλά τελευταία στιγμή υπήρξε παρέμβαση και η μπάλα βγήκε κόρνερ

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο.

Δείχνει σέντρα ο διαιτητής. 0-1 η Ντιναμό Ζάγκρεμπ και λήξη ημιχρόνου.

Μετά από μακρινή σέντρα, ο Πέτκοβιτς πήρε την κεφαλιά, μετά ο Σπίκιτς έστειλε τη μπάλα πάνω στον Στάνκοβιτς και στη συνέχεια ο Σούταλο από κοντά σκόραρε

ΓΚΟΛ για την Ντιναμό, γίνεται έλεγχος στο VAR

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, ένα λεπτό.

44′ Τεράστια ευκαιρία για την Ντινάμο. Ο Σούταλο βρήκε εξαιρετικά τον Μπουλάτ, αυτός πλάσαρε υπέροχα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ!

37′ Κάθετη μπαλιά του Γιόνσον στον Λιβάι Γκαρσία, βγήκε από την εστία του κι έδιωξε με τα πόδια ο Λιβάκοβιτς

23′ Μεγάλη στιγμή για την Ντινάμο. Από λάθος του Βίντα στην άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Ιβανούσεβιτς. ο επιθετικός των Κροατών “έσπασε” την μπάλα στον Πέτκοβιτς, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε το σουτ εκτός μεγάλης περιοχής που έγινε

17΄Μοναδική χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Ρότα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ, αλλά ο Λιβάκοβιτς έδιωξε το σουτ του Ελβετού

13′ Σουτ του Μπουλάτ εκτός μεγάλης περιοχής και από τον άξονα, η μπάλα λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι – Ο Στάνκοβιτς είχε τον έλεγχο της φάσης

48ο δευτερόλεπτο και τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πινέδα! Ο Χατζισαφί πήρε την μπάλα στο ύψος της μεσαίας γραμμής, την κουβάλησε αρκετά μέτρα και την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Πινέδα, ο οποίος από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, έκανε άστοχο πλασέ