BCL: Μεγάλες νίκες για ΑΕΚ (65-59 εντός) και Προμηθέα (83-82 εκτός)

1177
αεκ
«Δύο στα δύο» για τις ελληνικές ομάδες επί αντίστοιχων λιθουανικών!
Μισή, αλλά ατσάλινη η ΑΕΚ!

Mε τον Χάντερ, να σημειώνει τους 12 από τους 18 πόντους της Ένωσης στην τελευταία περίοδο, τον Μωραΐτη να παίζει απίθανες άμυνες στον Μάβρα που είχε κάνει τη ζημιά μέχρι εκείνη την ώρα στην ΑΕΚ, η κάτοχος του Basketball Champions League, παρά τις 4 απώλειες και το -6 στα 7:10 πριν το τέλος, πήρε το ματς με 65-59. Αυτό ήταν το 5ο σερί ροζ φύλλο αγώνα για την “βασίλισσα” στη διοργάνωση!

Φοβερός ο Βινς Χάντερ με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, έσπασε τα κοντέρ με ranking 34. Όμως την αθόρυβη δουλειά στην άμυνα έκανε στο φινάλε ο Δημήτρης Μωραϊτης (7 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) που καθήλωσε τον Μάβρα. Στους 12 πόντους σταμάτησε ο Λαρεντζάκης που έπαιξε καθοριστικό ρόλο και αυτός στο φινάλε, με καθοριστικές άμυνες, αλλά και μια φοβερή ασίστ στον Χάντερ. Εκπληκτική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο από την Ένωση, που δέχτηκε μόλις οκτώ πόντους συνολικά στην τελευταία περίοδο και πέντε στα τελευταία 7:10.

Το ματς

Παρά τις απώλειες, η ΑΕΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ακόμα με οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο, αφού έφτασε στο 16-8. Ωστόσο μόλις πέρασε η δεύτερη πεντάδα στο ματς οι Λιθουανοί άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, με τις επιθέσεις της Ένωσης να μην είναι οι καλύτερες δυνατές προς το φινάλε της περιόδου που έκλεισε με την «βασίλισσα» προηγούμενη με 17-13.

Με καλάθι του Γκρίφιν άνοιξε η δεύτερη περίοδος για το 19-13, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά οι κακές επιθέσεις και η αστοχία της ΑΕΚ έξω από την γραμμή των 6.75, έδωσαν την ευκαιρία στους Λιθουανούς να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι και μάλιστα να κάνουν ένα σερί 11-0 και να προηγηθούν με 24-19 περίπου στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ επέτρεψε μόνον επτά πόντους στους αντιπάλους της, όταν πέρασε ξανά η αρχική τετράδα με τον Λαρεντζάκη, με τον Μωραϊτη να της δίνει προβάδισμα με 28-26 στα 2:28 πριν το τέλος. Ο Χάντερ με τρεις δικούς του πόντους, θα φέρει την Ένωση στους 31, ο Μάβρα πέτυχε μια βολή, για να τελειώσει το 2ο δεκάλεπτο με 31-31.

Οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μισά περίπου της γ’ περιόδου, με συνεχείς ισοπαλίες 34-34, 36-36 και 38-38, όμως σε εκείνο το σημείο οι Λιθουανοί με πέντε σερί πόντους του Κουλβιέτις κάνει το 38-43. Παρά τη μείωση από τέσσερις σερί πόντους του Χάντερ, οι Λιθουανοί θα αξιοποιήσουν την κόπωση, αλλά και το φόρτωμα με 3ο φάουλ του σέντερ της Ένωσης, για να πάνε τη διαφορά ως και τους έξι (45-51) με τον Σίνοβετς, πριν ο Σαντ- Ρος κάνει το 47-51 για να διαμορφώσει το σκορ στην 3η περίοδο.

Όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν στραβά και ανάποδα για την Ένωση με το 4ο φάουλ του Γκρίφιν και τους Λιθουανούς στα 7:10 πριν το τέλος να έχουν ξεφύγει με 6 σε ένα ματς με τόσο κλειστό σκορ. Εκεί ο Μωραϊτης κάνει ένα καθοριστικό κλέψιμο πάνω στον Μάβρα, για να πάρει αντιαθλητικό και να δώσει το σύνθημα για την κιτρινόμαυρη αντεπίθεση.

Η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 8-0 για να πάρει το προβάδισμα, αφήνοντας για κάτι παραπάνω από 4:30 λεπτά (4:47) για την ακρίβεια, μέχρι ο Ταρόλις να κάνει το 56-55. Ο Χάντερ θα βάλει μια βολή για το 57-55, ο ίδιος όμως θα κάνει κλέψιμο και με λέι-απ το 59-55 από ασίστ του Λαρεντζάκη στο 1:58 πριν το φινάλε. Ο Γουίλσον μείωσε με βολές στο 59-57 στο 1:32 , ο Χάντερ βάζει μια βολή στο 1:22 για το 60-57.

Στην επίθεση της Λιετκαμπέλις, ο Μωραΐτης θα παίξει τρομερή άμυνα στον Μάβρα, θα συμπληρωθεί το 24άρι και με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε δύο βολές για το 62-57 και να κλειδώνει ουσιαστικά το ματς. Με ασίστ του Μωραϊτη, ο Χάντερ έβαλε με κάρφωμα το κερασάκι στην τούρτα της νίκης για το τελικό 65-59.

Τα δεκάλεπτα:17-13, 31-31, 47-51, 65-59

ΑΕΚ:
 Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν 4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ: Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4, Ρουμπστάβιτσους.

Ένας Προμηθέας να τον πιείς στο ποτήρι!

Τεράστια εμφάνιση και νίκη για τον Προμηθέα, που επικράτησε 83-82 της Νεπτούνας στη Λιθουανία και έφτασε τις πέντε νίκες σε έξι αγώνες στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League.

Όνειρο ζει ο Προμηθέας, μην τον ξυπνάτε!

Η ομάδα της Πάτρας τρέλανε για άλλη μια εβδομάδα την Ευρώπη, επικρατώντας 83-82 της Νεπτούνας στην «Svyturio Arena» και έφτασε τις πέντε νίκες σε έξι αγώνες στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, ο οποίος έκανε υποδειγματικό κοουτσάρισμα, πραγματοποίησαν άλλη μια σπουδαία εμφάνιση και πήραν πανάξια το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στη Λιθουανία.

Κορυφαίος ήταν ο Τέρελ Παρκς, ο οποίος είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ρίον Μπράουν με 16, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους στο φινάλε, ενώ συνολικά πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας Ντελινικάιτις με 23 πόντους, ενώ ο Τζεράι Γκραντ έκανε double-double με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, έχοντας και 5 ασίστ.

Το ματς:

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό αποτυπωνόταν στο… ταμπλό, αφού μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 9-9. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Νεπτούνας είχε 4/12 και ο Προμηθέας είχε 4-14 σουτ. Με τρίποντο του Μέιερ, η ομάδα της Πάτρας πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα με 11-12, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται, με τους Λιθουανούς να βρίσκονται μπροστά με βραχεία κεφαλή 16-14.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει με περισσότερους από τρεις πόντους. Γκραντ και Μασιούλις «τραβούσαν» το σκοράρισμα για τη Νεπτούνας, ενώ από πλευράς Προμηθέα, αυτοί που έκαναν τη διαφορά ήταν οι Παρκς και Σαλούστρος. Με σερί 5-0, χάρη σε τρίποντο του Κατσίβελη και καλάθι του Σαλούστρου, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 32-34 στο 18’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +2 για τη λιθουανική ομάδα (36-34).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κράτησαν στο… μηδέν τη Νεπτούνας για τρία λεπτά και με σερί 7-0, προηγήθηκαν 36-41. Ο Κατσίβελης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ στο 24’ και πήγε στον πάγκο, με τον Γκίκα να παίρνει τη θέση του, ωστόσο, η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να κρατάει τον έλεγχο και με αιχμή του δόρατος τον Παρκς, ο οποίος είχε φτάσει τους 16 πόντους με 8/10 δίποντα, διατηρούσε και το προβάδισμα, το οποίο έφτασε κάποια στιγμή και στο +6 (49-55). Τελικά, και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στους δύο πόντους, αλλά αυτή τη φορά υπέρ της ελληνικής ομάδας (55-57).

Με λάθη και αστοχία εκατέρωθεν ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, με τις δύο ομάδες να έχουν πετύχει από ένα καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά και το σκορ να είναι 57-60. Όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και με καλή άμυνα, «έτρεξαν» ένα σερί 11-1, που τους έφερε στο 68-61, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα της Πάτρας όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω, αλλά με δικό της σερί 10-4, μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (72-71), 3,13’’ πριν το φινάλε.

Μάλιστα, με τρίποντο του Γκίκα στον αιφνιδιασμό, πέρασαν εκ νέου μπροστά με 74-76, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε κυριολεκτικά στο φινάλε. Η ομάδα της Πάτρας με περίσσεια ψυχραιμία διατήρησε το προβάδισμα, άντεξε στην πίεση και όντας εύστοχη στις ελεύθερες βολές στο τέλος, πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, η οποία ήταν η πέμπτη σε έξι αγώνες στον 4ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83