Basketball Champions League: Μεγάλο «διπλό» η ΑΕΚ, ήττα εντός ο ΠΑΟΚ

1480
basketball
Η ΑΕΚ πήγε να χάσει ένα δικό της ματς, αλλά με ηγέτη τον Λαρεντζάκη που είχε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα πέρασε με 94-93 από την έδρα της Νίμπουρκ στη δεύτερη παράταση.

Σεφτέ στο Basketball Champions League σε μια έδρα που φαίνεται πως της ταιριάζει έκανε η ΑΕΚ, έστω κι αν χρειάστηκε… 50 λεπτά για να «λυγίσει» τη Νίμπουρκ στην Τσεχία με 94-93.

Εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο η «Ένωση», προηγήθηκε και με +19, ήταν στο +12 επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά κατέρρευσε στο φινάλε και κινδύνευσε να χάσει ένα δικό της ματς. Όμως η κλάση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που είχε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα, την οδήγησε στη νίκη.

Πολύ καλός και ο Γιόνας Ματσιούλις με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, κρίσιμοι πόντοι από τον Σάκοτα και μεγάλες άμυνες από τον Ξανθόπουλο στο τέλος. Άριστος στο πρώτο μέρος αλλά κακός στη συνέχεια ο Μέις, ανεβασμένος ο Ρόμπερσον με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ,

Το ματς

Μέις, Γκρίφιν, Ματσιούλις, Σάκοτα και Χάντερ συνέθεταν την πρώτη πεντάδα της ΑΕΚ, που μπήκε μάλλον μουδιασμένα στο παιχνίδι. Η Νίμπουρκ με υψηλό τέμπο και πρωταγωνιστή τον Χρούμπαν είχε την πρωτοπορία (11-8) στο πρώτο μισό, με τον Σάκοτα αποκλειστικό σκόρερ της ομάδας του. Όμως στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εντυπωσιακοί. Ο Ματσιούλις με δύο σερί τρίποντα έδωσε το σύνθημα, ο Ρόμπερσον ήρθε από τον πάγκο και ήταν εντυπωσιακός και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ ο Λαρεντζάκης συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει κόντρα στον ΠΑΟΚ. Έτσι με ένα επί μέρους 6-22 η «Ένωση» έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (17-30) και δεν σταμάτησε εκεί.

Ο Αμερικανός σέντερ συνέχισε να εκπλήσσει ευχάριστα με την παρουσία του και οδήγησε τη διαφορά στους 16 (19-35). Το 5-0 των Τσέχων δεν απορρύθμισε την ΑΕΚ (24-35), που με τον Μέις να οργανώνει εξαιρετικά (9ασίστ στο ημίχρονο), τον Καββαδά να δοκιμάζει τις αντοχές της στεφάνης με τα καρφώματά του και τον Γιαννόπουλο να κάνει αθόρυβη δουλειά σκαρφάλωσε στα όρια της εικοσάρας (27-46). Μάλιστα ο διεθνής φόργουορντ κερδίζοντας τρεις βολές στην εκπνοή διαμόρφωσε το 36-52 του ημιχρόνου.

Τα δύο σερί τρίποντα του Χρούμπαν στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου (42-52) θορύβησαν τον Λούκα Μπάνκι. Το τάιμ άουτ που κάλεσε δεν διόρθωσε τα πράγματα για μια ΑΕΚ που ήταν ξάφνου χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα και αργή στην επίθεση όπου η ζώνη του Αμιέλ την προβλημάτισε κάνοντας σε πέντε λεπτά όσα λάθη σε όλο το πρώτο ημίχρονο (3). Αποτέλεσμα η Νίμπουρκ να μειώσει στους οκτώ (47-55)… Η έλλειψη αντιδότου στη δράση του Χρούμπαν έφερε τους γηπεδούχους στο -5 (54-59) και με τρίποντο του Πέτερκα στο -2 (59-61) στα 2:02 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ούτε το δεύτερο τάιμ άουτ συνέφερε την ΑΕΚ, που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ-φάουλ με φοβερό κάρφωμα του Χρούμπαν (62-61), αλλά τουλάχιστον με φόλοου του Ρόμπερσον και τρίποντο του Ματσιούλις έκλεισε προπορευόμενη την περίοδο, 62-66.

Μάλιστα δύο ακόμη «βόμβες», από τον Λαρεντζάκη και τον Λιθουανό, απομάκρυναν τους φιλοξενούμενους στους οκτώ (64-72). Ο Ματσιούλις με το πέμπτο του τρίποντο (5/7) είχε πάρει φωτιά και ο Λαρεντζάκης με ένα ακόμη μακριό σουτ ανέβασε την ΑΕΚ στους δώδεκα (66-78). Όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει και οι πεισματάρηδες Τσέχοι με ένα 10-0 πλησίασαν στο καλάθι, 76-78, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η «Ένωση» έκανε κακές επιθέσεις, χωρίς να κυκλοφορεί καλά την μπάλα και έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν πεντέμισι λεπτά μέχρι ο Χάντερ να «γράψει» το 77-80 από τη γραμμή 1:46 πριν το τέλος. Το χαμένο λέι απ του Μέις έφερε αιφνιδιασμό του Μπόχατσικ και το 79-80, ενώ ο ίδιος μετά από κλέψιμο στον Σάκοτα με απίθανο τρίποντο υπό πίεση έφερε τη Νίμπουρκ στο 82-80 με 41’’ να απομένουν. Ο Χάντερ έχασε δύο βολές στα 29’’, αλλά ο Λαρεντζάκης έκλεψε, κέρδισε φάουλ στα 11,5’’ και με 2/2 από τη γραμμή ισοφάρισε σε 82-82. Ο Χρούμπαν αστόχησε ανενόχλητος σε τρίποντο στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι κακές επιλογές και η αστοχία του Μέις ακόμη και σε εύκολα καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο έδωσαν την ευκαιρία στη Νίμπουρκ να προηγηθεί με 86-83, μέχρι ο Λαρεντζάκης να ισοφαρίσει με μεγάλο τρίποντο. Ο Γκρίφιν μετά από καλή άμυνα αστόχησε στο σουτ για τη νίκη, αλλά ο Ξανθόπουλος έκλεψε και σώθηκε η παρτίδα ξανά (86-86). Ο Λαρεντζάκης με το έβδομο τρίποντό του (7/8) κι ο Χάντερ με μια βολή έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα, 89-92, στην ΑΕΚ στη δεύτερη παράταση, ενώ ένα μεγάλο σουτ του Σάκοτα έγραψε το 91-94 με 42,3’’ να απομένουν. Ο Λόρενς με 2/2 βολές στα 34,3’’ έφερε το ματς ξανά στο πόντο (93-94), ο Γκρίφιν αστόχησε, αλλά η καλή άμυνα του Ξανθόπουλου στον Αμερικανό γκαρντ οδήγησε σε αστοχία. Ο Χάντερ κέρδισε φάουλ στο 1,1’’ για το τέλος και αστοχώντας στις δύο βολές η νίκη θρίλερ ήρθε με 93-94.

Δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ.α.), 86-86 (α’ πρτ.), 93-94 (β’ πρτ.)

Νίμπουρκ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (7 ριμπ.), Μπόχατσικ 23 (5 ριμπ.), Χρούμπαν 25 (7 ριμπ.), Λόρενς 7 (12 ασίστ), Πέτερκα 15 (9 ριμπ.), Κριζ 5, Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βιοράλ, Ράιτ 3.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 (8 ριμπ.), Μέις 2 (11 ασίστ, 4 ριμπ.), Ρόμπερσον 13 (6 ριμπ.), Σάκοτα 11 (5 ριμπ.), Γιαννόπουλος 10 (5 ριμπ.), Χάντερ 4 (8 ριμπ.), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 23 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Ματσιούλις 21 (7 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος, Ξανθόπουλος (4 ασίστ).

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία).

Πλήρωσε κούραση, απουσίες και άμυνα ο ΠΑΟΚ

Ένας κουρασμένος ΠΑΟΚ, πλήρωσε τις απουσίες των Γκάρετ και Τζόουνς και την κακή άμυνα και έχασε 95-100 από την Τέλεκομ Μπον στην Πυλαία για τη δεύτερη αγωνιστική του BCL, φτάνοντας στο «0 στα 2».

Ο ΠΑΟΚ έχασε 95-100 από την Τέλεκομ Μπον στο «Παλατάκι» για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του ΒCL και γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στη φετινή διοργάνωση, κάνοντας ένα «πισωγύρισμα» στην προσπάθεια πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης και κόντρα σε μία από τις ασθενέστερες θεωρητικά ομάδες του γκρουπ, «πληρώνοντας» τις απουσίες των Γκάρετ και Τζόουνς και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να αποκτήσουν πολλές διψήφιες διαφορές και, παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ μείωσε μέχρι το -2, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία πιθανή «ανατροπή».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζέιμς με 21 και Μάγιο με 20 πόντους, ενώ για τους «ασπρόμαυρους» διακρίθηκε ο Χρυσικόπουλος με 19 πόντους.

Ο Σχίζας βοηθούσε τον ΠΑΟΚ να διατηρείται κοντά στο σκορ από την περιφέρεια και τη ρακέτα, την ώρα που οι παίκτες των Γερμανών από κοντά διατηρούσαν στο προβάδισμα, αφού εκμεταλλεύονταν και τις βολές που τους έδινε ο «Δικέφαλος». Με όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 7-6 και ο Χάτσερ έκανε το 10-6. Ο Σχίζας με δικό του προσωπικό του σερί έφερε το 16-11, όμως εκεί η άμυνα του «Δικεφάλου» άρχισε να «μπάζει νερά» και η Βόννη με σερί 9-0 με πολλές επιθετικές επιλογές έκανε το 16-20. Οι Γερμανοί έφτασαν στο 17-24 και το 19-27 μέσα στη ρακέτα και μετά άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, οπότε με τα συνεχόμενα τρίποντα της Τέλεκομ ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο 22-33.

Οι παίκτες της Βόννης έβρισκαν τις λύσεις στην αρχή της δεύτερης περιόδου και διατηρούσαν μια διψήφια διαφορά. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις μέσα στη ρακέτα και μείωσε στο -7 με πρωταγωνιστή τον Μαργαρίτη. Στο 35-44, ένα σερί 6-0 των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσε σε 41-44 και πλέον η Τέλεκομ διατηρούσε ένα +2 με +3, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά ριμπάουντ που μάζευαν οι παίκτες της. Ο Χρυσικόπουλος έκανε φάουλ σε τρίποντο και χρεώθηκε και με τεχνική ποινή και ο Τζέιμς έκανε το 48-53. Ο Μάγιο έκανε το 51-57 και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 53-57.

Οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ έδωσαν μία επιθετική «ανάσα» στον «Δικέφαλο» και μείωσαν στο -2, όμως στο 58-60 η κακή άμυνα και τα χαμένα ριμπάουντ του «Δικεφάλου» επανήλθαν στην ημερήσια διάταξη και έδωσαν την ευκαιρία στη Βόννη να κάνει σερί 11-0 και να προηγηθεί 58-71 με πολλές επιλογές, κυρίως από την περιφέρεια και, παρά τις αποβολές των Ουέμπ και Τζάκσον. Οι περιφερειακοί του Παπαθεοδώρου μείωσαν σε 63-73, όμως η απώλεια των ριμπάουντ διατηρούσαν την Τέλεκομ σταθερά στο +10 με +12. Παρά το γεγονός πως ο Γκος είχε ξεχαστεί στον πάγκο, ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ και μείωσε σε 74-80 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 76-82.

Ο Αθηναίου μείωσε σε 78-82 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως τα συνεχόμενα ριμπάουντ βοήθησαν τους Γερμανούς να κάνουν διπλές και τριπλές επιθέσεις και να κάνουν σερί 7-0 που έφερε το 78-89, με τον ΠΑΟΚ να έχει «κολλήσει» επιθετικά και να μη βρίσκει επιθετικές λύσεις, οπότε φτάσαμε στο 80-93. Ο «Δικέφαλος» μείωσε με 5-0 σερί σε 85-93 και πήρε «παράταση ζωής». Ο Σχίζας έκανε το 87-93, όμως ο Μπαρτόλο το 87-95 και «έκοψε» τη φόρα των «ασπρόμαυρων». Ο Κόνιαρης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 90-95, όμως το τρίποντο του Τζέιμς έκανε το 90-98 και η «σεμνή τελετή» φαινόταν πως λάβαινε τέλος, παρά το 95-99 στα 11’’, αφού το ματς ολοκληρώθηκε στο 95-100.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 7 (1), Χρυσικόπουλος 19 (1), Χάτσερ 10 (2), Κόνιαρης 5, Σχίζας 12 (3/3 δίποντα, 6/7 βολές), Γκος 11 (2), Μαργαρίτης 6 (4), Μορέιρα 12 (5 ριμπάουντ)., Παπαντωνίου 3 (1), Πόουπ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1)

Βόννη (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 12 (1), Τζέιμς 21 (3), Μάγιο 20 (3), Ρέιτσελ 11(1), Σούμποτιτς 18 (1), Γκίμπσον 6, Τζάκσον 5, Ουέμπ 7 (1).

*Πηγή: sport-fm.gr, Χρήστος Ρομπόλης, Παναγιώτης Βλαχαδάμης.