Ατλέτικο Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι 0-0: Ραντεβού με Ρεάλ οι «πολίτες»

869
Ατλέτικο Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε ευκαιρίες αλλά έμεινε στο 0-0 με τη Μάντσεστερ Σίτι με τους Άγγλους να προκρίνονται στην τετράδα του Champions league.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να βρουν το γκολ, έχασαν πολλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Το ματς είχε μεγάλη ένταση ιδιαίτερα στο φινάλε. Η Μάντσεστερ Σίτι θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά.

Χαμηλό τέμπο και λίγες φάσεις είχε το πρώτο ημίχρονο στη Μαδρίτη. Η Σίτι είχε δοκάρι με τον Γκιντογάν με την Ατλέτικο να προσπαθεί να φανεί απειλητική.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο 36′ με τον Κοντογκμπιά. Αυτή ήταν και η παρθενική τελική για την Ατλέτικο και στα δύο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο μπήκε δυνατά και έχασε δύο ευκαιρίες με τον Φέλιξ και τον Γκριεζμάν. Η ομάδα της Μαδρίτης πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και απείλησε και πάλι με τον Ντε Πολ στο 76′.

Η Ατλέτικο πολιορκούσε την εστία του Μεντί. Η ομάδα του Σιμεόνε, σε αντίθεση με το πρώτο ματς βγήκε μπροστά και κυνήγησε το γκολ με όλες τις δυνάμεις.

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν ευκαιρίες με Σουάρεζ, Σάβιτς και Καράσκο αλλά δε μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το ματς λίγο έλειψε να χαλάσει όταν υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών.

Στο 12ο(!) λεπτό των καθυστερήσεων η Ατλέτικο έχασε νέα ευκαιρία. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους δύο προπονητές να διαμαρτύρονται έντονα.